30 najciekawszych letnich transferów zrealizowanych w maju. Ruszyła maszyna po szynach ospale
2023-06-05 19:04:14; Aktualizacja: 1 rok temuPoznaliśmy wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia w najbardziej interesujących nas europejskich ligach. W związku z tym możemy skoncentrować się na działaniach podejmowanych przez kluby na rynku transferowym.
Spośród nich wciąż największą letnią operacją w 2023 roku pozostaje konieczność wyłożenia 40 milionów euro przez Tottenham na nawiązanie definitywne współpracy z Pedro Porro ze Sportingu.
Niewiele do tej sumy zabrakło João Pedro z Watfordu, który w maju został bohaterem największego zakupu w historii Brighton – 34,2 miliona euro. Środkowy napastnik postara się pomóc „Mewom” utrzymać się w czołówce angielskiej Premier League oraz pokazać się z dobrej strony w Lidze Europy.Popularne
Poza nim za przeszło dziesięć milionów euro swoich pracodawców tego lata zmienili w ubiegłych tygodniach jeszcze Hamed Junior Traorè, Jordan Beyer, Mark Flekken i Hugo Larsson.
Pierwsza dwójka została wykupiona odpowiednio przez Bournemouth za 25,62 miliona euro z Sassuolo oraz Burnley za 15 milionów euro z Borussii Mönchengladbach. W przypadku Iworyjczyka została aktywowana obowiązkowa klauzula po wywalczeniu utrzymania w Premier League. Z kolei niemiecki defensor trafił definitywnie do beniaminka angielskiej elity.
Pozostała dwójka przybyła natomiast z wyprzedzeniem do nowych ekip. Holenderski bramkarz spróbuje swoich sił w Brentfordzie po opuszczeniu Freiburga za 13 milionów euro. A środkowy pomocnik stał się bohaterem największej sprzedaży w historii szwedzkiej piłki, przechodząc z Malmö FF do Eintrachtu Frankfurt za 11,5 miliona euro.
***
W dalszej kolejności byliśmy świadkami transferów za kwoty nieprzekraczające dziesięciu milionów euro. Najbliżej jej złamania były VfB Stuttgart i Flamengo.
Pierwsi wykupili Serhou Guirassy’ego ze Stade Rennais za dziewięć milionów euro. Za identyczną sumę do Brazylii przybył Luiz Araújo z Atlanty United.
Po powyższych operacjach widzimy wyraźnie, że prym w nich wiodą ekipy z Anglii oraz Niemiec. Ci drudzy mogą pochwalić się największą liczbą zrealizowanych ciekawych transakcji w maju, co pokazują ruchy wykonane przez Juliana Weigla, Erica Juniora Dina Ebimbe’a, Cédrica Zesigera, Ljubo Puljicia, Philippa Maxa i Juliana Chabota.
Z grona wymienionych graczy swoich pracodawców ze względu na aktywowanie opcji wykupu lub nawiązanie dłuższej współpracy z klubem, do którego byli wypożyczeni, zdecydowali się Weigl, Max, Dina Ebimbe i Chabot.
Pierwszy wrócił definitywnie do rodzimego kraju po wyłożeniu przez Borussię Mönchengladbach blisko 7,2 miliona euro na jego wykupienie z Benfiki.
Drugi i trzeci rozstał się z kolei definitywnie z PSV oraz PSG na rzecz pozostania w Eintrachcie Frankfurt za 1,9 miliona euro i 6,5 miliona euro. Natomiast ostatni zadomowił się w Köln, gdzie trafił na stałe z Sampdorii za 2,5 miliona euro.
Zesiger przystał zaś na ofertę wystosowaną przez VfL Wolfsburg, by dalej się rozwijać. Dzięki temu Young Boys Brno zgarnęło za niego pięć milionów euro.
Ostatni na powyższej liście Puljić jest postrzegany za wielki chorwacki talent i spośród licznie otrzymanych ofert zaakceptował tą nadesłaną mu przez Bayern Monachium, który wyłożył 2,8 miliona euro na 16-letniego obrońcę.
Pozostałe ciekawe transakcje gotówkowe
- Ramiz Zerrouki z Twente do PSV [7,2 mln euro]
- Stefan Posch z Hoffenheim do Bologny [5 mln euro]
- Omar Alderete z Herthy do Gatafe [4 mln euro]
- Carlos Salcedo z FC Juárez do CD Cruz Azul [3,72 mln euro]
- Jan Kuchta z Lokomotiwu Moskwa do Sparty Praga [2,5 mln euro]
***
Z pojawieniem się pierwszych wypożyczeń przyjdzie nam jeszcze poczekać. Dlatego przechodzimy od razu do wolnych transferów. Wśród nich nie brakuje kilku interesujących nazwisk.
Za najbardziej wartościową transakcję pod względem sportowym z tej puli możemy uznać przenosiny Álexa Grimaldo z Benfiki do Bayeru Leverkusen. Hiszpan był łączony z wieloma mocniejszymi markami, ale koniec końców kusząca dla niego okazała się perspektywa nawiązania współpracy z trenerem Xabim Alonso.
W dalszej kolejności udaną bezgotówkową inwestycją może pochwalić się Ajax Amsterdam za sprawą sięgnięcia po Branco van den Boomena z Toulouse. Środkowy pomocnik ma za sobą bardzo dobry czas spędzony we francuskim klubie okraszony wywalczeniem awansu do Ligue 1 i zdobyciem krajowego pucharu.
Swoją aktywność na tym polu podtrzymał także Eintracht Frankfurt, który po nowy transferach gotówkowych i wykupach może też pochwalić się sprowadzeniem Omara Marmousha z VfL Wolfsburg.
Na niemieckim podwórku ciekawą operację zrealizowały też Borussia Mönchengladbach i Werder Brema. „Źrebaki” sięgnęły po kapitana młodzieżowej kadry do lat 19 – Lukasa Ullricha z Herthy. Z kolei „Zieloni” mogą się pochwalić nawiązaniem współpracy z rozchwytywanym w ostatnim czasie Dawidem Kownackim.
Na koniec pozostaje nam jeszcze wyróżnić dwóch dobrze znanych Brazylijczyków – Alexandre Pato i Rivaldinho. Pierwszy powraca po przerwie do gry i będzie reprezentował barwy São Paulo. Z kolei drugi spróbuje pokazać się na międzynarodowej arenie w rumuńskim FSV Farul.
***
Tradycyjnie w ostatniej części naszego podsumowania lądują transakcje zrealizowane na naszym podwórku. Tych w maju nie było za wiele, ale trzeba je uznać za całkiem interesujące.
Na wykupienie Dawida Kurminowskiego z Aarhus zdecydowało się Zagłębie Lubin, co jest zapewne największym transferem gotówkowym zrealizowanym na ten moment na naszym podwórku.
Na wyłożenie stosownej sumy odstępnego zdecydowała się też Bruk-Bet Termalica, by nawiązać stałą współpracę z Kacprem Karaskiem z Widzewa Łódź.
Ostro do pracy zabrali się też nasi pucharowicze – Raków Częstochowa, Legia Warszawa oraz Lech Poznań.
Pierwsi wzmocnili siłę swojego ataku Łukaszem Zwolińskim z Lechii Gdańsk. Drudzy także postawili na sprowadzenie nowego napastnika w osobie Marca Guala z Jagiellonii Białystok. Natomiast ostatni sięgnęli ponownie po Filipa Dagerståla z FK Chimki, tym razem definitywnie ściągając go do Wielkopolski.
Wcześniejsze potwierdzone transfery z polskiego podwórka
- Stratos Svarnas z AEK-u Ateny do Rakowa Częstochowa [0,8 mln euro]
- Patryk Kun z Rakowa Częstochowa do Legii Warszawa
- Szymon Szymański ze Skry Częstochowa do Ruchu Chorzów
- Michał Trąbka z ŁKS-u Łódź do Stali Mielec
- Krzysztof Wołkowicz z GKS-u Tychy do Stali Mielec
- Jan Krzywański z Leginovii Legionowo do Widzewa Łódź
***
17 najciekawszych letnich transferów zrealizowanych do końca kwietnia. Czas przymusów