65 najciekawszych potwierdzonych transferów ostatnich miesięcy. Kryzys już nie taki straszny

65 najciekawszych potwierdzonych transferów ostatnich miesięcy. Kryzys już nie taki straszny fot. Lukasz Laskowski / PressFocus
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Sezon ligowy dobiegł końca i wkrótce na dobre rozpocznie się transferowe szaleństwo związane z rozpoczęciem letniego okna. Przed nastaniem tego momentu śpieszymy z przypomnieniem najciekawszych transakcji zrealizowanych do końca maja.

Normalnie o tej porze szykowalibyśmy się lub bylibyśmy po pierwszych meczach fazy grupowej Mistrzostw Świata. Wybór Kataru na gospodarza sprawił, że turniej o miano najlepszej ekipy globu zostanie rozegrany wyjątkowo w połowie rozpoczynających się wkrótce rozgrywek.

A to oznacza, że pozostało nam emocjonować się teraz ruchami kadrowymi różnych klubów. Z kolei te, mimo że termin zakończenia okna transferowego nie uległ przesunięciu, zaczęły dość wcześnie potwierdzać realizacje siebie operacji.

Do końca maja dopiętych zostało wiele interesujących transakcji, wśród których znalazły się też wykupy zawodników po uprzednich wypożyczeniach.

Na tej płaszczyźnie wciąż czeka nas zapoznanie się jeszcze, że sporą liczbą komunikatów, ponieważ wciąż formalnie przyklepanych transferów Federico Chiesy, Joaquína Correi, Jérémie’ego Bogi czy Arkadiusza Milika nie potwierdziły odpowiednio Juventus, Inter Mediolan, Atalanta oraz Olympique Marsylia.

***

Operacje z udziałem wymienionych graczy będą opiewać na sumy przekraczające dziesięć milionów euro.

Do tej pory na całym rynku takich ruchów odnotowaliśmy trzynaście, czyli całkiem sporo w porównaniu do zeszłego roku, kiedy pokaźna liczba drużyn zmagała się jeszcze z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Listę najdroższych dotychczasowych letnich transferów otwiera Erling Braut Haaland. Reprezentant Norwegii zakończył wyjątkowo szybko newsową sagę ze swoim udziałem i jeszcze przed formalnym rozpoczęciem okna w Anglii doszedł do pełnego porozumienia z Manchesterem City. Zwycięzca Premier League, wbrew wcześniejszym doniesieniom, zapłaci ostatecznie Borussii Dortmund tylko 60 milionów euro za środkowego napastnika. Przedstawiciele „The Citizens” wierzą, że ta inwestycja zwróci im się z nawiązką i 21-letni zawodnik poprowadził zespół do upragnionego zwycięstwa w Lidze Mistrzów.

Tuż za Haalandem w zestawieniu największych transakcji jest Nuno Mendes. Portugalczyk trafił tuż przed zamknięciem poprzedniego letniego okna na zasadzie wypożyczenia do Paris Saint-Germain ze Sportingu za siedem milionów euro. Klub z Francji zagwarantował sobie jednocześnie prawo do definitywnego wykupienia 19-letniego obrońcy za 40 milionów euro. Władze, zgodnie z oczekiwaniami, skorzystały z tej opcji po bardzo dobrym sezonie defensora.

Nasze podium zamyka następny wielce utalentowany gracz - Karim Adeyemi. Reprezentant Niemiec cieszył się olbrzymim zainteresowaniem czołowych europejskich klubów. Jakiś czas temu zdecydował się na zaakceptowanie oferty Borussii Dortmund, a ta przez dobre kilka tygodni prowadziła bardzo trudne negocjacje z Red Bullem Salzburg. Koniec końców obie strony doszły do porozumienia, ustalając podstawową wysokość kwoty odstępnego na poziomie 38 milionów euro.

Na dalszych miejscach znalazły się operacje tylko z czołowych lig Europy. Na kolejnych trzech są transfery zrealizowane przez Aston Villę oraz Leeds United. Ci pierwsi pozyskali Diego Carlosa z Sevilli za 31 milionów euro oraz wypracowali nić porozumienia z Barceloną w sprawie dokonania wykupu Philippe Coutinho za 20 milionów euro. Natomiast „Pawie” ubiegły kontynentalną konkurencję i przekonały Brendana Aaronsona do opuszczenia Red Bulla Salzburg, który zarobił na odejściu Amerykanina 28 milionów euro.

Za 20 milionów euro swojego pracodawcę zmienił jeszcze Nico Schlotterbeck. Środkowy obrońca zakończył niezwykle udany dla siebie sezon we Freiburgu i w nowym przyjdzie mu powalczyć o mistrzostwo Niemiec w barwach BVB, które wygrało walkę o jego względy między innymi z Bayernem Monachium.

Pozostałe sześć transakcji nie przekroczyło wspomnianej wyżej bariery. Spośród nich naszą największą uwagę wzbudził transfer z udziałem Jakuba Kamińskiego. Utalentowany skrzydłowy porozumiał się jakiś czas temu z VfL Wolfsburg i przenosi się teraz do niemieckiego klubu jako mistrz Polski z Lecha Poznań.

Jeżeli zaś chodzi o resztę operacji, te dotyczą one przenosin Hee-chana Hwanga z RB Lipsk przez Wolverhampton (16,7 miliona euro), André Zambo Anguissy z Fulham przez Napoli (15 milionów euro), Mathíasa Oliverę z Getafe przez Napoli (13 milionów euro), Pau Lópeza z Romy przez Olympique Marsylia (12 milionów euro) i Jensa Pettera Hauge’a z Milanu przez Eintracht Frankfurt (10-12 milionów euro).

***

Za sumy nieprzekraczające dziesięciu milionów euro swoich pracodawców zmieniło już pokaźne grono zawodników. My przypomnimy o osiemnastu najciekawszych operacjach.

Tę część naszego podsumowania otwierają dwa zakupy Sportingu w postaci Jeremiaha St. Juste’a z Mainz i Pedro Porro z Manchesteru City. Pierwszy został sprowadzony na zasadzie transferu definitywnego za 9,5 miliona euro, a drugi wykupiony po wcześniejszym wypożyczeniu za 8,5 miliona euro.

Nieznacznie mniej za nowego zmiennika Aarona Ramsdale’a zapłacił Arsenal, który wyłożył nieco ponad 6,3 miliona euro na Matta Turnera z New England Revolution.

Realizacją bardzo dobrych biznesów mogą z kolei pochwalić się przedstawiciele Red Bulla Salzburg oraz Liverpoolu. Pierwsi przeznaczyli tylko sześć milionów euro na następcę Karima Adeyemiego - Fernando z Szachtara Donieck. Natomiast „The Reds” powrócili do niedopiętej zimowej transakcji i tym razem z wyprzedzeniem zakontraktowali Fábio Carvalho z Fulham za niecałe sześć milionów euro.

Pierwsze gotówkowe transfery odnotowaliśmy także na naszym rodzimym podwórku. Tutaj na skorzystanie z opcji wykupu Maika Nawrockiego zdecydowała się Legia Warszawa. Z kolei Cracovia sięgnęła po wyróżniającego się na zapleczu elity – Patryka Makucha z Miedzi Legnica oraz Arka Gdynia wykupiła Olafa Kobackiego z Atalanty.

Pozostałe ciekawe operacje zrealizowane za sumę mniej niż dziesięć milionów euro:

  • Diego Rossi z Los Angeles FC do Fenerbahce (wykup za 5,5 miliona euro),
  • Pablo Torre z Racingu Santander do Barcelony (B) (transfer za 5 milionów euro),
  • Arne Maier z Herthy do Augsburga (wykup za 5 milionów euro),
  • Salih Özcan z Köln do Borussii Dortmund (transfer za 5 milionów euro),
  • Patrick Wimmer z Arminii Bielefeld do VfL Wolfsburg (transfer za 4 miliony euro),
  • Jamie Leweling z SpVgg Greuther Fürth do Unionu Berlin (transfer za 4 miliony euro),
  • Kristijan Jakić z Dinama Zagrzeb do Eintrachtu Frankfurt (wykup za 3,5 miliona euro),
  • Konstantinos Mavropanos z Arsenalu do Stutggartu (wykup za 3,2 miliony euro),
  • Rodrigo Zalazar z Eintrachtu Frankfurt do Schalke 04 (wykup za 1,5 miliona euro).

***

Na koniec przechodzimy do puli wolnych transferów. Tych mamy najwięcej. Spośród nich pozyskaniem najbardziej wartościowych graczy mogą pochwalić się Borussia Dortmund, Tottenham, Bayern Monachium, Aston Villa, Freiburg, Los Angeles Galaxy oraz Toronto FC.

Wymienione zespoły nawiązały współpracę kolejno z Niklasem Süle (wcześniej Bayern Monachium), Ivanem Perišiciem (Inter Mediolan), Noussairem Mazraouim (Ajax Amsterdam), Boubacarem Kamarą (Olympique Marsylia), Matthiasem Ginterem (Borussia Mönchengladbach), Douglasem Costą (Juventus) i Lorenzo Insigne (Napoli).

Z nowymi lub pierwszym zagranicznymi pracodawcami związało się już też całkiem pokaźne grono polskim piłkarzy – Rafał Strączek (ze Stali Mielec do Bordeaux), Marcel Lotka (z Herthy do rezerw Borussii Dortmund), Olaf Kozłowski (z FCV Dender EH U-19 do Royale Union Saint-Gilloise U-19), Patryk Walicki (z Beereschot U-21 do Gent U-21), Przemysław Wiśniewski (z Górnika Zabrze do Venezii), Patryk Szysz (z Zagłębia Lubin do İstanbul Başakşehir), Przemysław Tytoń (z Ajaksu Amsterdam do Twente), Martin Kobylański (z Eintrachtu Brunszwik do TSV 1860 Monachium) oraz David Kopacz (z Würzburger Kickers do Ingolstadt).

Pierwsze dopięte wolne transfery mają za sobą też drużyny z Ekstraklasy. Tutaj na najbardziej zapracowanych wychodzą działacze Górnika Zabrze, Wisły Płock i Jagiellonii Białystok, którzy mogą pochwalić się sprowadzeniem po dwóch graczy – Pawła Olkowskiego (Gaziantep FK), Szymona Włodarczyka (Legia Warszawa), Michała Mokrzyckiego (Ruch Chorzów), Martina Šulka (Orion Tip Sereď), Nené (Santa Clara) i Mateusza Skrzypczaka (Lech Poznań). Poza tymi zespołami nowych graczy zakontraktowały też Radomiak Radom – Daniela Pika z Cracovii, Legia Warszawa – Blaža Kramera z FC Zürich oraz Lechia Gdańsk – Dominika Piłę z Chrobrego Głogów.

Pozostałe wyróżnione transakcje bez kwoty odstępnego:

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Jednak nici z zaskakującego transferu?! Kłopoty Rakowa Częstochowa Jednak nici z zaskakującego transferu?! Kłopoty Rakowa Częstochowa Emiliano Martínez otrzymał drugą żółtą kartkę i pozostał na boisku. Wyjaśniamy dlaczego Emiliano Martínez otrzymał drugą żółtą kartkę i pozostał na boisku. Wyjaśniamy dlaczego Bayern Monachium zdecydował w sprawie Jamala Musiali Bayern Monachium zdecydował w sprawie Jamala Musiali Kibice zapraszają trenera do Lecha Poznań Kibice zapraszają trenera do Lecha Poznań Dawid Szulczek może objąć któryś z tych zespołów Dawid Szulczek może objąć któryś z tych zespołów Trafił do Rakowa Częstochowa, ale nie gra. Dawid Szwarga skomentował sytuację podopiecznego Trafił do Rakowa Częstochowa, ale nie gra. Dawid Szwarga skomentował sytuację podopiecznego OFICJALNIE: Dawid Szulczek odejdzie z Warty Poznań OFICJALNIE: Dawid Szulczek odejdzie z Warty Poznań OFICJALNIE: Obsada sędziowska 29. kolejki Ekstraklasy OFICJALNIE: Obsada sędziowska 29. kolejki Ekstraklasy

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy