Premier League: 51 interesujących zawodników z wygasającymi latem umowami

Premier League: 51 interesujących zawodników z wygasającymi latem umowami fot. Dziurek / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Rozgrywki piłkarskie w topowych europejskich ligach chylą się ku końcowy. W związku z tym śpieszymy z przedstawieniem listy ciekawych zawodników, którzy lada moment mogą być dostępni na rynku na zasadzie wolnego transferu.

Nasz przegląd kadr poszczególnych zespołów rozpoczynamy od Premier League, z której wyselekcjonowaliśmy 51 interesujących zawodników z wygasającymi latem umowami.

Wśród nich nie brakuje takich, którzy znają już swoją najbliższą przyszłość lub w ostatnich meczach sezonu próbują przekonać obecnych pracodawców do zaoferowania im nowych kontraktów.

***

Fernandinho (Manchester City, 1985) – brazylijski pomocnik zapracował sobie na przestrzeni minionych lat na uzyskanie statusu legendy „The Citizens” i, pomimo zaawansowanego wieku, prezentuje wciąż wysoki poziom pozwalający mu z powodzeniem występować w poszczególnych meczach w Premier League czy Lidze Mistrzów. Między innymi z tego powodu menedżer Pep Guardiola pragnął zatrzymać go w prowadzonym przez siebie zespole na jeszcze jeden rok. 37-latek chce jednak wrócić do rodzimego kraju ze względów rodzinnych.

Aaron Lennon (Burnley, 1987) – doświadczony skrzydłowy zasmakował przed rokiem po raz pierwszy w karierze gry w zagranicznym klubie. Nie zadomowił się jednak w Kayserisporze i wrócił latem na Turf Moor, by pomóc utrzymać się Burnley w angielskiej elicie. Ofensywny zawodnik nie notuje satysfakcjonujących liczb, ale jest ważną postacią w szatni „The Clarets”,  dlatego liczy na otrzymanie propozycji przedłużenia współpracy o jeszcze jeden sezon

Jack Cork (Burnley, 1989) – środkowy pomocnik wydawał się nie tak dawno pogodzony z opuszczeniem szeregów Burnley. Zwolnienie Seana Dyche’a wpłynęło jednak w pozytywny sposób na wzrost formy prezentowanej przez Anglika, który może w ten sposób jeszcze wciąż wywalczyć dobry kontrakt w obecnej drużynie.

Ben Mee (Burnley, 1989) – wieloletni kapitan oraz lider formacji defensywnej Burnley nabawił się w marcu poważnej kontuzji, która wykluczyła go z rywalizacji do końca sezonu. Można było zakładać, że nie będzie ona miała żadnego znaczenia w kontekście zaoferowania mu nowej umowy. To zmieniło się w momencie dołączenia przez niego do sztabu Mike’a Jacksona, co wpływa na rosnącą falę spekulacji o ewentualnym zakończeniu kariery przez defensora, a w przyszłości może, kto wie, zrealizowania marzenia objęcia posady menedżera „The Clarets”.

Matěj Vydra (Burnley, 1992) – doświadczony napastnik jest uważany także beneficjenta zwolnienia Seana Dyche’a. Czech prezentuje się bardzo solidnie w końcowej fazie sezonu i, jeżeli nie pomoże mu to w wywalczeniu nowego kontraktu na Turf Moor, to z pewnością wpłynie na pojawienie się sporego zainteresowania jego usługami.

James Tarkowski (Burnley, 1992) – środkowy obrońca był w minionych miesiącach wielokrotnie łączony z zasileniem jednego z silniejszych angielskich zespołów. Burnley sukcesywnie odrzucało wszelkie napływające oferty za 29-latka i teraz najprawdopodobniej straci go na zasadzie wolnego transferu.

James Milner (Liverpool, 1986) – wszechstronny zawodnik ma już swoje lata, ale mimo to dalej cieszy się dużym uznaniem w oczach Jürgena Kloppa. Niemiecki menedżer pragnie zatrzymać go w „The Reds” na jeszcze jeden sezon w charakterze etatowego rezerwowego oraz jednej z kluczowych postaci w szatni.

Divock Origi (Liverpool, 1995) – los reprezentanta Belgii jest już przesądzony. Nie przedłuży on wygasającego kontraktu z Liverpoolem i najprawdopodobniej przeniesie się do Milanu.

Loris Karius (Liverpool, 1993) – niemiecki bramkarz nie udźwignął ciężaru reprezentowania ekipy z Anfield i po koszmarnym występie w finale Ligi Mistrzów przeciwko Realowi Madryt miał kłopoty z pozbieraniem się w aspekcie psychicznym. Z tego powodu „The Reds” nie znaleźli żadnego klubu gotowego pozyskać go na stałe i dopiero teraz rozstaną się z nim definitywnie.

Andre Gray (Watford, wypożyczony do QPR, 1991) – środkowy napastnik został w 2017 roku sprowadzony przez „Szerszenie” za rekordową sumę z Burnley. Od początku swojego pobytu w tym zespole nie spełniał pokładanych w nim oczekiwań. Sam też nie zamierzał rezygnować z dobrych warunków. W efekcie do definitywnego zakończenia współpracy pomiędzy stronami dojdzie po wygaśnięciu umowy.

Ben Foster (Watford, 1983) – 39-letni bramkarz prezentuje w dalszym ciągu wysoką formę uprawniającą go do notowania regularnych występów na poziomie Premier League. Z tego powodu może liczyć na podpisanie wkrótce nowego kontraktu z Watfordem lub innym angielskim zespołem.

Nicolas N'Koulou (Watford, 1990) – przedstawiciele „Szerszeni” wiele sobie obiecywali po zatrudnieniu wielokrotnego reprezentanta Kamerunu. Ten po kilku występach nabawił się poważnego urazu i został wykluczony z gry do końca trwających rozgrywek. W tej sytuacji trudno przypuszczać, by otrzymał propozycję przedłużenia umowy.

Tom Cleverley (Watford, 1989) – środkowy pomocnik zapowiadał się swego czasu na obiecującego zawodnika. Nie rozwinął jednak w pełni drzemiącego w nim talentu, ale osiągnął pułap, pozwalający mu notować regularne występy w drużynie na poziomie Watfordu, gdzie może liczyć na kontynuowanie kariery w następnym sezonie.

Antonio Rüdiger (Chelsea, 1993) – reprezentant Niemiec wyrażał długo nadzieję na znalezienie nici porozumienia z władzami „The Blues” w obliczu stania się kluczową postacią w układance menedżera Thomasa Tuchela. Wysokie wymagania środkowego obrońcy i późniejsze sankcje nałożone na Romana Abramowicza przekreśliły ostatecznie jego szanse na pozostanie na Stamford Bridge, co wykorzysta zapewne Real Madryt.

Andreas Christensen (Chelsea, 1996) – klub z Londynu podjął próbę zatrzymania Duńczyka. Ten dał stosunkowo szybko do zrozumienia władzom angielskiego zespołu, że widzi się w innych barwach w nowym sezonie, co doprowadziło do zakończenia rozmów. Wiele wskazuje na to, że zasili szeregi Barcelony.

Danny Drinkwater (Chelsea, wypożyczony do Reading, 1990) – środkowy pomocnik był bez wątpienia jednym z ojców oszałamiającego sukcesu Leicester City - wywalczenia mistrzostwa Anglii w sezonie 2015/2016. Z tego też względu nikogo nie dziwił fakt, że zainteresowanie jego usługami wyraziła między innymi Chelsea i sprowadziła go do siebie za blisko 40 milionów euro. Ta inwestycja nie okazała się trafiona. 32-latek nie odnalazł się kompletnie w szeregach „The Blues” i na dodatek jego wszelakie próby odbudowania się na wypożyczenia kończyły się zazwyczaj porażkami.

Zanka (Brentford, 1990) – defensor skorzystał z nadarzającej się okazji i dołączył do beniaminka Premier League jako wolny zawodnik po zamknięciu letniego okna transferowego. Wówczas podpisał roczną umowę z opcją jej przedłużenia. Niewiele jednak wskazuje na to, by „Pszczoły” zamierzały ją aktywować.

Christian Eriksen (Brentford, 1992) – reprezentant Danii przeszedł długą drogę do zaliczenia spektakularnego powrotu na boisko po zatrzymaniu akcji serca w trakcie EURO 2020. Następnie po związaniu się z Brentfordem nie potrzebował dużo czasu, żeby pokazać bardzo wysoki poziom. Ofensywny pomocnik może dzięki temu oczekiwać hitowej przeprowadzki.

Tahith Chong (Manchester United, 1999) – holenderski skrzydłowy zapowiadał się nie tak dawno na całkiem dobrego piłkarza. Pobyt na wypożyczeniach w Niemczech i Belgii zweryfikował jednak jego umiejętności. Późniejsza kontuzja odniesiona w Birmingham City przekreśliła jego szanse na otrzymanie drugiej szansy w „Czerwonych Diabłach”.

Juan Mata (Manchester United, 1988) – Hiszpan wykazał się dużym poświęceniem wobec ekipy z Old Trafford w ostatnich kilkunastu miesiącach. 34-latek rzadko pojawiał się na boisku w koszulce Manchesteru United, ale mimo to nie szukał drogi ucieczki z klubu. Teraz odchodzi z podniesioną głową. Prawdopodobnie wróci do Hiszpanii.

Edinson Cavani (Manchester United, 1987) – doświadczony napastnik zmagał się w trwających rozgrywkach z szeregiem kłopotów zdrowotnych, co wpłynęło na brak rozmów w sprawie przedłużenia umowy. Urugwajczyk nie nosi się jednocześnie z zamiarem zakończenia kariery i celuje w transfer do LaLigi.

Paul Pogba (Manchester United, 1993) – reprezentant Francji otrzymał przed kilkoma miesiącami propozycję podpisania nowego kontraktu z „Czerwonymi Diabłami”. Środkowy pomocnik wstrzymał się jednak z podjęciem decyzji o jej zaakceptowaniu lub odrzuceniu do czasu zatrudnienia nowego menedżera. Tym został Erik ten Hag i obecnie trudno jeszcze wyrokować, czy widzi on miejsce dla 29-latka w prowadzonym przez siebie zespole.

Jesse Lingard (Manchester United, 1992) – angielski pomocnik nosił się przed kilkunastoma miesiącami z zamiarem definitywnego opuszczenia Old Trafford. Udany pobyt na zasadzie wypożyczenia w West Hamie United skłonił przedstawicieli Manchesteru United do odrzucenia napływających za niego ofert. Sam zawodnik także liczył na odbudowanie swojej pozycji w drużynie, co ostatecznie nie nastąpiło. W efekcie odchodzi on z klubu z rocznym opóźnieniem.

Leo Østigard (Birghton, wypożyczony do Genoi, 1999) – środkowy obrońca został swego czasu sprowadzony za niewielkie pieniądze do angielskiego zespołu z Molde, a następnie zaczął regularnie udawać się na wypożyczenia. Ostatnio trafił na tej zasadzie do Genoi, gdzie pokazuje, że jest w stanie grać na najwyższym poziomie. Trudno jednak wyrokować, czy to wystarczy do tego, by otrzymał propozycję przedłużenia wygasającej umowy z „Mewami”. A tym bardziej - czy tego chce.

Danny Welbeck (Brighton, 1990) – doświadczony napastnik cieszy się mocną pozycją w ekipie z AMEX Stadium. Jednocześnie nie notuje on zbyt dużo trafień, dlatego nie może czuć się pewny otrzymania satysfakcjonującej go oferty nowego kontraktu.

Pascal Groß (Brighton, 1991) – niemiecki pomocnik zaliczył imponujące wejście do zespołu „Mew”. W trwającym sezonie obniżył znacząco loty, co zapewne zwiastuje odejście z angielskiego klubu.

Alexandre Lacazette (Arsenal, 1991) – Francuz ustalił z władzami londyńskiego zespołu, że dopiero po poznaniu końcowych rozstrzygnięć trwających rozgrywek omówią ewentualne warunki przedłużenia współpracy. W międzyczasie sam napastnik nawiązał rozmowy z innymi drużynami. Teraz cierpliwie czeka na spotkanie z przedstawicielami Arsenalu.

Mohamed Elneny (Arsenal, 1992) – reprezentant Egiptu nie jest postrzegany jako niezbędny zawodnik w szeregach „Kanonierów” i najprawdopodobniej zostanie poświęcony, robiąc miejsce w kadrze dla nowego pomocnika.

Eddie Nketiah (Arsenal, 1999) – środkowy napastnik wyraził przed kilkoma miesiącami otwartość na rozpoczęcie nowego wyzwania w karierze z uwagi na nieodgrywanie ważnej roli w zespole prowadzonym przez Mikela Artetę. Od pewnego czasu otrzymuje jednak regularnie szanse od hiszpańskiego szkoleniowca, co może skłonić go do pozostania na Emirates Stadium.

James McArthur (Crystal Palace, 1987) – szkocki pomocnik jest ważną postacią w szatni „Orłów”, dlatego na pewno usiądzie do rozmów z władzami klubu na temat ustalenia warunków nowego kontraktu.

Cheikhou Kouyaté (Crystal Palace, 1989) – reprezentant Senegalu mógł na przestrzeni trwającego sezonu liczyć na propozycję przedłużenia wygasającej współpracy. Ostatnio stracił jednak miejsce w wyjściowej jedenastce, co może zwiastować, że prowadzone negocjacje nie zmierzają w spodziewanym kierunku.

Nathianiel Clyne (Crystal Palace, 1991) – boczny obrońca nie odgrywał przez większą część trwających rozgrywek ważnej roli w szeregach „Orłów”. Ten stan rzeczy uległ zmianie w lutym, kiedy udało mu się wygryźć z wyjściowego składu Joela Warda. Taki obrót spraw zapowiada zapewne podjęcie z nim rozmów na temat warunków nowego kontraktu.

Jordan Ayew (Crystal Palace, 1991) – Ghańczyk pojawia się regularnie na angielskich boiskach w barwach londyńskiego klubu i, jeżeli przedstawiona mu propozycja przedłużenia wygasającej umowy spotka się z jego aprobatą, to pozostanie w Crystal Palace na przynajmniej jeszcze jeden sezon.

Jeffrey Schlupp (Crystal Palace, 1992) – przedstawiciele „Orłów” nie będą chcieli z pewnością dopuścić do utraty wszechstronnego pomocnika, który w razie konieczności potrafi z powodzeniem załatać dziury na kilku pozycjach w zespole.

Jarosław Jach (Crystal Palace, 1994) – środkowy obrońca obiecywał sobie wiele po przeprowadzce z Zagłębia Lubin do Crystal Palace. Ten transfer okazał się kompletnym niewypałem i zakończy się rozstaniem Polaka z angielską drużyną po wygaśnięciu obowiązującego porozumienia (dla Jacha prawdopodobnie najlepszego kontraktu życia).

Daniel Amartey (Leicester City, 1994) – ghański defensor wykorzystał problemy zdrowotne zespołowych kolegów w trwającym sezonie i dość niespodziewanie zanotował drugi pod względem liczby występów sezon w barwach „Lisów”. Na razie niewiele jednak wskazuje na to, by w ten sposób wywalczył sobie nowy kontrakt.

Shane Long (Southampton, 1987) – Irlandczyk najlepsze lata kariery ma już za sobą. W obecnych rozgrywkach pełnił jedynie funkcję rezerwowego i za kilka tygodni rozstanie się definitywnie z „Świętymi”.

Fraser Foster (Southampton, 1988) – przed startem bieżącej kampanii można było zakładać, że będzie ona ostatnią w wykonaniu sześciokrotnego reprezentanta Anglii w barwach Southampton. Kontuzja odniesiona przez jego nieco młodszego rywala o miejsce w bramce zespołu z Premier League sprawiła, że w drugiej części sezonu stał się podstawowym zawodnikiem ekipy z St Mary’s Stadium, która stoi teraz przed trudnym wyborem, bo będzie musiała pożegnać się z jednym z doświadczonych golkiperów.

Alex McCarthy (Southampton, 1989) – 32-letni zawodnik wydawał się pewniakiem do otrzymania propozycji przedłużenia współpracy z „Świętymi”. W połowie sezonu nabawił się jednak urazu uda, który wykluczył go z rywalizacji do zakończenia rozgrywek. Przez to pod znakiem zapytania stanął jego dalszy pobyt w Southampton.

Sean Longstaff (Newcastle United, 1997) – wychowanek „Srok” nie doczekał się osiągnięcia w macierzystym zespole statusu jednego z kluczowych zawodników i teraz w obliczu przejęcia drużyny przez Saudyjski Fundusz Inwestycyjny może zabraknąć dla niego miejsca w kadrze na przyszły sezon.

Asmir Begović (Everton, 1987) – Bośniak został sprowadzony do klubu z niebieskiej części Liverpoolu jako zmiennik i konkurent dla Jordana Pickforda. Spisywał się z tej roli całkiem przyzwoicie, dlatego może liczyć na aktywowanie opcji przedłużającej jego pobyt na Goodison Park. Wykonanie tego ruchu przez władze klubu jest zapewne uzależnione od końcowego rezultatu trwających jeszcze rozgrywek.

Cenk Tosun (Everton, 1991) – turecki napastnik przychodził do angielskiej drużyny z wielkimi nadziejami, których nie zdołał spełnić. W związku z tym nie ma żadnych szans na przedłużenie wygasającego kontraktu.

Fabian Delph (Everton, 1989) – środkowy pomocnik wierzył głęboko w to, że po przeprowadzce z Manchesteru City do „The Toffees” wróci do regularnego grania na poziomie Premier League. Szereg problemów zdrowotnych uniemożliwił mu osiągnięcie postawionego celu, dlatego nie może liczyć na otrzymanie propozycji nowej umowy ze strony Evertonu.

Gylfi Sigurðsson (Everton, 1989) – Islandczyk zaprzepaścił swoją szansę na kontynuowanie piłkarskiej kariery z uwagi na rzekome popełnienie przestępstw seksualnych wobec dzieci. Ofensywny pomocnik został za to odsunięty od zespołu z Goodison Park, bo z uwagi na toczące się śledztwo klub nie mógł sobie pozwolić na rozwiązanie z nim kontraktu z jego winy.

Jonjoe Kenny (Everton, 1997) – wszechstronny obrońca nie może się pochwalić wysokim statusem w szeregach Evertonu, ale z pewnością jest gotów pozostać w nim nawet w przypadku zanotowania przez drużynę spadku do Championship.

Conor Hourihane (Aston Villa, wypożyczony do Sheffield United, 1991) – środkowy pomocnik był uważany do niedawna za jednego z ważnych zawodników występujących w ekipie z Birmingham. To zmieniło się po zameldowaniu się zespołu w Premier League. Irlandczyk może jednak pochwalić się dobrą grą na poziomie Championship, co daje mu nadzieję na otrzymanie propozycji angażu w jednym ze słabszych zespołów z angielskiej elity.

Ashley Young (Aston Villa, 1985) – lewy obrońca cieszy się dużym zaufaniem Stevena Gerrarda i, pomimo zaawansowanego wieku, jest dalej mile widziany w kadrze Aston Villi na następne rozgrywki.

João Moutinho (Wolverhampton, 1986) – doświadczony portugalski pomocnik jest podstawowym zawodnikiem „Wilków” w trwających rozgrywkach, ale nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji na temat dalszej przyszłości.

Marçal (Wolverhampton, 1989) – brazylijski defensor został sprowadzony do Wolverhampton w charakterze rezerwowego. Wywiązywał się z tej roli całkiem nieźle, ale raczej nie dostanie propozycji przedłużenia kontraktu.

Romain Saïss (Wolverhampton, 1990) – reprezentant Maroka jest etatowym piłkarzem „Wilków”, ale mimo to obie strony trzymają się dalej w niepewności odnośnie kontynuowania współpracy.

Łukasz Fabiański (West Ham United, 1985) – były reprezentant Polski nie musi się martwić o najbliższą przyszłość, bo menedżer David Moyes zdradził już jakiś czas temu, że „Młoty” mają zamiar przedłużyć wygasającą umowę z naszym bramkarzem. Oficjalne potwierdzenie podpisania nowego kontraktu jest tylko kwestią czasu.

***

Pozostali zawodnicy związani z zespołami z Premier League z wygasającymi umowami wraz z końcem czerwca 2022 roku:

  • Philip Sandler (Manchester City, wypożyczony do Feyenoordu),
  • Patrick Roberts (Manchester City, wypożyczony do Sunderlandu),
  • Ryotaro Meshino (Manchester City, wypożyczony do Estoril Praia),
  • Daniel Arzani (Manchester City, wypożyczony do Lommel SK),
  • Scott Carson (Manchester City),
  • Ben Woodburn (Liverpool, wypożyczony do Hearts),
  • Adrian (Liverpool),
  • Jake Clarke-Salter (Chelsea, wypożyczony do Coventry),
  • Charly Musonda (Chelsea),
  • Lee Grant (Manchester United),
  • Sam Hughes (Leicester City, wypożyczony do Burton Albion),
  • Eldin Jakupović (Leicester City),
  • Andy Lonergan (Everton),
  • John Ruddy (Wolverhampton),
  • Liam McCarron (Leeds United),
  • Willy Caballero (Southampton),
  • Harry Lewis (Southampton),
  • Jack Stephens (Southampton),
  • Jacob Montes (Crystal Palace, wypożyczony do RWDM),
  • Martin Kelly (Crystal Palace),
  • James Tomkins (Crystal Palace),
  • Tudor Băluţă (Brighton),
  • Julian Jeanvier (Brentford),
  • Daniel Adshead (Norwich City, wypożyczony do FC Gillingham),
  • Lukas Rupp (Norwich City),
  • Jorge Segura (Watford, wypożyczony do CD America),
  • Cucho Hernández (Watford, wypożyczony do Getafe),
  • Lukas Jensen (Burnley, wypożyczony do Carlisle United),
  • Phil Bradsley (Burnley),
  • Erik Pieters (Burnley),
  • Dale Stephens (Burnley),
  • Ashley Barnes (Burnley).

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] „Zapomnij”. Jarosław Królewski z jasną deklaracją w sprawie trenera Wisły Kraków „Zapomnij”. Jarosław Królewski z jasną deklaracją w sprawie trenera Wisły Kraków Wojciech Kowalczyk „kąsa” właściciela Rakowa Częstochowa Wojciech Kowalczyk „kąsa” właściciela Rakowa Częstochowa „To oczywiście musiał być on”. Niechciany w Rakowie Częstochowa, bohaterem Górnika Zabrze „To oczywiście musiał być on”. Niechciany w Rakowie Częstochowa, bohaterem Górnika Zabrze 60 milionów euro! FC Barcelona chce zamknąć wielki transfer jeszcze przed EURO 2024 60 milionów euro! FC Barcelona chce zamknąć wielki transfer jeszcze przed EURO 2024 Bernardo Silva chce hitowego transferu Bernardo Silva chce hitowego transferu Xavi rozmawia z nowym klubem Xavi rozmawia z nowym klubem Drużyna Kacpra Kozłowskiego ma... mniej niż zero punktów. Vitesse Arnhem spadło z Eredivisie po ponad 30 latach [OFICJALNIE] Drużyna Kacpra Kozłowskiego ma... mniej niż zero punktów. Vitesse Arnhem spadło z Eredivisie po ponad 30 latach [OFICJALNIE] Ernest Muçi z ładnym golem. Perfekcyjnie przymierzył z dystansu Ernest Muçi z ładnym golem. Perfekcyjnie przymierzył z dystansu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy