Zimowe okno w Polsce za nami. 111 transferów w Ekstraklasie i niższych ligach

2024-02-29 13:46:28; Aktualizacja: 8 miesięcy temu
Zimowe okno w Polsce za nami. 111 transferów w Ekstraklasie i niższych ligach Fot. Radomiak Radom
Piotr Różalski
Piotr Różalski Źródło: Transfery.info

27 lutego w Polsce wybrzmiał ostatni dzwonek na dokonywanie transferów w zimowej sesji. Poniżej przedstawiamy najciekawsze transakcje dokonane w naszym kraju wraz z załączoną listą innych dokonanych ruchów w Ekstraklasie i niższych ligach.

Czas na dokonywanie wzmocnień kadrowych formalnie rozpoczął się 23 stycznia. Przez ten okres dokonało się luźno ponad sto przepływów kart zawodniczych.

Poczynając od Legii Warszawa, niedawnego uczestnika Ligi Konferencji Europy, kadra Kosty Runjaicia została wzbogacona o uzupełnienie prawego wahadła Japończykiem Ryoyu Morishitą oraz wypełnieniem luki po odejściu Bartosza Slisza w postaci Kosowianina Qëndrima Zyby. Obaj zostali wypożyczeni do końca tego sezonu z klauzulą kupna kolejno z Nagoya Grampus oraz FC Balkkani.

Te nabytki miały pomóc „Wojskowym” w realizacji planu dłuższego pozostania na arenie międzynarodowej wiosną, lecz porażka w dwumeczu z Molde położyła temu kres.

Raków Częstochowa, obrońcy tytułu mistrza Polski, postanowił zaszaleć i wydać łącznie grubo ponad milion euro. Inwestycją wymagającą największego nakładu finansowego okazało się sprowadzenie pierwszego w historii Ekstraklasy Kenijczyka Ericka Otieno ze szwedzkiego AIK-u. Budżet „Medalików” uszczuplił się o 700 tysięcy euro.

Na przyszłego następcę Vladana Kovacevicia został namaszczony Muhamed Sahinović. Koszt transferu bośniackiego bramkarza to 375 tysięcy euro.

Poza lewym wahadłowym w ramach transakcji gotówkowych klub dokonał transferu wewnątrzkrajowego. Na pokładzie znalazł się Jakub Myszor. Cracovia zainkasowała za 21-letniego ofensywnego pomocnika 68 tysięcy euro. W mijającym miesiącu do przeprowadzki dał się także przekonać Kacper Masiak z Zagłębia Lubin.

Jako wolny agent po rozwiązaniu kontraktu za obopólnym porozumieniem z KV Oostende środek obrony wzmocnił z kolei 27-letni Chorwat Matej Rodin, zaś z Ferencvárosu wypożyczony został Péter Baráth.

Lider Ekstraklasy Jagiellonia Białystok sprowadził Adrianowi Siemieńcowi dwóch zawodników z zagranicy. Pierwszy to Jetmir Haliti, 27-letni Kosowianin pozyskany na zasadzie wolnego transferu jako utrzymanie balansu w głębi składu po odejściu Miłosza Matysika do Arisu Limassol. Do tego drużyna poszerzyła się o napastnika Kaana Caliskanera, wypożyczonego z trzecioligowego Eintrachtu Brunszwik.

Mistrz jesieni Śląsk Wrocław zaskoczył paroma nazwiskami. Powrót po nieudanych wojażach poza ojczyzną zaliczył Patryk Klimala. Spore wrażenie mogło wywołać nakłonienie 18-letniego Tommaso Guercio do opuszczenia szkółki Interu Mediolan. Jacek Magiera przywitał także obytego w duńskiej lidze, wypożyczonego z Odense Bośniaka Alena Mustaficia. Nie zabrakło także łakomego kąska prosto z Ameryki Południowej, Lewuisa Peñy. Z kolei wewnątrz Polski przeprowadzkę do dwukrotnego mistrza kraju z rezerw Lecha Poznań zaliczył Mikołaj Tudruj.

Z ekip liczących się o koronę suchą stopą przez szał zakupowy postanowiły przejść Lech Poznań i Pogoń Szczecin. Tam nie pojawiły się żadne nowe twarze.

***

Z reszty stawki ekstraklasowych zespołów za najciekawsze zrealizowane operacje można uznać sensacyjny deal Radomiaka Radom z udziałem Luki Vuškovicia, czy chociażby pozyskanie przez Cracovię Eneo Bitriego z Vålerengi (75 tysięcy euro), Fabiana Piaseckiego przez Piasta Gliwice z Rakowa Częstochowa, Rafała Gikiewicza przez Widzew Łódź w roli wolnego agenta oraz niegdyś solidnego bramkarza Pogoni Szczecin Dante Stipicy przez Ruch Chorzów.

***

Pozostałe transfery zrealizowane przez kluby z Ekstraklasy:

***

Na zapleczu Ekstraklasy też się działo. Ofensywę przeprowadziła między innymi Wisła Kraków, mierząc w powrót do najwyższej klasy rozgrywek przy pomocy Antona Czyczkana, Dejviego Bregu, Billela Omraniego oraz Karola Dziedzica.

Potrójnym doładowaniem wspomogła się aspirująca do awansu Arka Gdynia za sprawą Huberta Turskiego, Tornike Gaprindaszwilego oraz Alassane'a Sidibe.

Powrót do macierzystego Znicza Pruszków po ponad 17-letniej rozłące zaliczył dziewięciokrotny reprezentant Polski, Radosław Majewski.

Do Wisły Płock trafił niespełniony talent polskiej piłki, Jarosław Jach. Został wypożyczony z Zagłębia Lubin. Klub przy Łukasiewicza wygrał bitwę ze Śląskiem Wrocław o juniorskiego reprezentanta Polski Oskara Tomczyka.

Po jednym transferze gotówkowym przeprowadziły GKS Tychy oraz Motor Lublin. Na Śląsk trafił Julius Ertlthaler (za 100 tysięcy euro z WSG Tirol), podczas gdy na Lubelszczyźnie pojawił się Mbaye Ndiaye (z Teungueth FC za 150 tysięcy euro).

Jeśli spojrzeć na jeszcze niższe szczeble, tam zdecydowanie dominuje projekt Wieczystej Kraków. Trzecioligowiec grupy czwartej przekonał do siebie aż trzech zawodników Ekstraklasy: Konrada Kasolika, Tomasza Swędrowskiego oraz Michała Trąbkę.

Ze znanych nazwisk w naszym kraju Ariel Borysiuk wzmocnił Hutnika Warszawa, podczas gdy Michał Kucharczyk zasilił rezerwy Legii Warszawa.

Z kolei po sprawdzeniu się w sportach walki Błażej Augustyn kontynuuje piłkarską przygodę w Zenicie Międzybórz.

***

Pozostałe transfery zrealizowane przez kluby pierwszej ligi i niższych klas rozgrywkowych