15 największych letnich transferów. Bariera 80 milionów euro nie została złamana

2024-08-31 23:53:12; Aktualizacja: 1 godzina temu
15 największych letnich transferów. Bariera 80 milionów euro nie została złamana Fot. Atletico Madryt
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

Wraz z końcem letniego okna transferowego w czołowych ligach niemal do zera zmalały szanse na to, żebyśmy stali się świadkami operacji przekraczającej 50 milionów euro. Z tej okazji prezentujemy listę największych transakcji zrealizowanych w ostatnich tygodniach.

Przed rokiem było nam dane napisać o czterech transferach opiewających na lub przekraczających 100 milionów euro. Do tego doszły jeszcze dwa za przynajmniej 90 milionów euro.

W związku z tym liczyliśmy, że ubiegłe tygodnie przyniosą nam poprawienie tych wyników. Niestety żaden z liczących się na arenie zespołów nie sięgnął aż tak głęboko do kieszeni. Gdyby tego było mało, to żaden nie wyłożył nawet 80 milionów euro podstawy na sprowadzenie nowego gracza.

Oznacza to, że byliśmy świadkami jednego z oszczędniejszych letnich okienek pod względem maksymalnych sum wyłożonych na pozyskanie piłkarzy w ostatnich latach.

Niemniej jednak znalazły się drużyny, które nie szczędziły grosza na wzmocnienia swoich struktur. Spośród nich najbardziej znaczącą inwestycję poczyniło Atlético Madryt, wykładając 75 milionów euro podstawy na ściągnięcie Juliána Álvareza z Manchesteru City.

Argentyńczyk nie widział się dalej w roli etatowego zmiennika lub partnera Erlinga Brauta Haalanda i zapragnął w mocniejszy sposób pracować na swoje nazwisko jako niekwestionowany lider. Ten status postanowił mu zagwarantować trener Diego Simeone.

Jeżeli współpraca dwóch rodaków będzie układać się po ich myśli, to „The Citizens” wyśrubują swój rekord sprzedażowy, bo zawarli w umowie szereg bonusów, których łączna wartość opiewa na aż 20 milionów euro.

***

Blisko dziesięć milionów mniej, także na nowego napastnika, wydał Tottenham. Klub z Londynu postawił na sprawdzonego w bojach na poziomie Premier League - Dominica Solanke z Bournemouth.

Anglik zaliczył wewnętrzną przeprowadzkę w najwyższej klasie rozgrywkowej za 66,44 miliona euro, ustanawiając w ten sposób podwójny rekord, ponieważ stał się bohaterem największego zakupu „Kogutów” oraz sprzedaży „Wisienek”.

I podobnie jak wspomniany Argentyńczyk będzie mógł finalnie kosztować jeszcze więcej, ponieważ dodatki zawarte w porozumieniu pomiędzy zespołami zakładają zamknięcie całej operacji maksymalnie na 75,77 milionach euro.

***

Podium największych letnich transakcji zamyka Gonçalo Ramos, który bardzo długo znajdował się na czele największych transferów przed startem sezonu 2024/2025. A wszystko to za sprawą ogłoszenia przez Paris Saint-Germain już w... listopadzie 2023 roku, że opcja wykupu atakującego z Benfiki za 65 milionów euro zostanie aktywowana wraz z początkiem lipca.

W międzyczasie pojawiały się w mediach informacje, że francuska drużyna będzie chciała niezwłocznie pozbyć się reprezentanta Portugalii. Koniec końców został na Parc des Pricnes, jako jeden z potencjalnych kandydatów do uzupełnienia poważnej wyrwy po odejściu Kyliana Mbappé do Realu Madryt.

Niestety już na starcie rozgrywek nabawił się poważnej kontuzji i będzie musiał trochę poczekać na powrót do rywalizacji. Nie jest to zbyt korzystna informacja także dla drużyny z Lizbony, ponieważ zawarte w umowie bonusy pozwalały podnieść łączną sumę transferu do pułapu 80 milionów euro.

***

Jeżeli chodzi o pozostałe operacje znajdujące się w zestawieniu to każda z nich opiewa na przynajmniej 50 milionów euro podstawy. Spośród nich jeszcze dwie przełamały barierę 60 milionów euro - Leny Yoro z Lille do Manchesteru United za 63 miliony euro i Pedro Neto z Wolverhampton to Chelsea za 60 milionów euro.

Upływający czas pokaże, która z tych inwestycji okaże się najbardziej trafiona. Na razie w samych pozytywach można wypowiadać się o transferze Paris Saint-Germain, które za 59,92 miliona euro sprowadziło do siebie João Nevesa z Benfiki, który po dwóch występach ma na swoim koncie cztery asysty.

Satysfakcję z przeznaczonych 55 milionów euro podstawy może odczuwać też FC Barcelona, gdzie 128. minut na zdobycie dwóch bramek w dwóch meczach potrzebował Dani Olmo pozyskany z RB Lipsk.

***

NAJWIĘKSZE LETNIE TRANSFERY 2024

1. Julián Álvarez z Manchesteru City do Atlético Madryt - 75 milionów euro

2. Dominic Solanke z Bournemouth do Tottenhamu - 66,44 miliona euro

3. Gonçalo Ramosa z Benfiki do Paris Saint-Germain - 65 milionów euro

4. Leny Yoro z Lille do Manchesteru United - 63 miliony euro

5. Pedro Neto z Wolverhampton do Chelsea - 60 milionów euro

6. João Neves z Benfiki do Paris Saint-Germain - 59,92 miliona euro

7. Amadou Onana z Evertonu do Aston Villi - 59,35 miliona euro

8. Dani Olmo z RB Lipsk do Barcelony - 55 milionów euro

8. Moussa Diaby z Aston Villi do Al-Ittihad - 55 milionów euro

10. Michael Olise z Crystal Palace do Bayernu Monachium - 53,05 miliona euro

11. João Félix z Atlético Madryt do Chelsea - 52 miliony euro

12. Teun Koopmeiners z Atalanty do Juventusu - 51,3 miliona euro

13. Désiré Doué ze Stade Rennais do Paris Saint-Germain - 50 milionów euro

13. Douglas Luiz z Aston Villi do Juventusu - 50 milionów euro

13. Manuel Ugarte z Paris Saint-Germain do Manchesteru United - 50 milionów euro