87 najciekawszych transferów potwierdzonych na finiszu okna w Polsce

2024-09-13 22:59:33; Aktualizacja: 7 godzin temu
87 najciekawszych transferów potwierdzonych na finiszu okna w Polsce Fot. Jakub Ziemianin | Raków Częstochowa
Piotr Różalski
Piotr Różalski Źródło: Transfery.info

Dokładnie o tydzień dłużej potrwało letnie okno transferowe w Polsce niż w najlepszych ligach europejskich. Na naszym podwórku, począwszy od Ekstraklasy, po I ligę i niższe szczeble, nie zabrakło ciekawych wzmocnień. Przedstawiamy 87 najciekawszych potwierdzonych transferów przychodzących od sierpnia do 6 września.

Przez poprzednich ponad pięć tygodni kluby starały się sprawnie działać nad znalezieniem następców dla sprzedawanych zawodników czy też uzupełnić kadrę w walce o najwyższe cele nie tylko w kraju, ale także na arenie Starego Kontynentu. Należy wspomnieć, że „biało-czerwonymi” przedstawicielami Ligi Konferencji są Jagiellonia Białystok oraz Legia Warszawa.

***

130 najciekawszych transferów potwierdzonych w lipcu w Polsce

***

Poczynając od pucharowiczów, „Duma Podlasia” zdążyła w tym okresie ogłosić pięć nowych nabytków. Pomimo wcześniejszych kłopotów związanych z testami medycznymi na pokładzie wylądował Tomás Silva, wychowanek Sportingu CP. Przybył na zasadzie wolnego transferu bezpośrednio z Vizeli, aby wzmocnić konkurencję na prawej obronie. Darko Czurlinow to z kolei opcja wypożyczona na rok z Burnley. Rywalizuje o podstawowy skład na lewym skrzydle z Kristofferem Hansenem. „Jaga” wynajęła także usługi Petera Kováčika z Como 1907, zapewniając sobie także opcję na wykup.

Zdobywcy Pucharu Polski edycji 2009/2010 uszczuplili budżet o 200 tysięcy euro, aby sprowadzić Cezarego Polaka, uniwersalnego piłkarza lewej flanki rozwijającego się wcześniej w Kotwicy Kołobrzeg. Pod znakiem zapytania stoi z kolei kwota wydana na Marcina Listkowskiego, który po czterech latach wrócił z Włoch, gdzie był związany kontraktem z Lecce.

Legia wiele nowych twarzy przywitała już w lipcu. W poprzednim miesiącu wykonała jeden bardzo ciekawy ruch do wzmocnienia środka pola. Pod wodzą Gonçalo Feio o lepszą przyszłość walczy Maxi Oyedele. Młodzieżowy reprezentant Polski dotychczas miał styczność z pierwszą drużyną Manchesteru United. Przygotowywał się z macierzystym klubem do tego sezonu podczas letnich przygotowań, ale ostatecznie nie zyskał uznania Erika ten Haga. Rozdział z „Czerwonymi Diabłami” zamknął raz na zawsze.

Ostatniego dnia sierpnia Śląsk Wrocław zamknął przedwcześnie letnie okienko transferem przyszłościowego napastnika, zaledwie 16-letniego Adama Basse. Obywatel Stanów Zjednoczonych pochodzenia senegalskiego przeniósł się ze szkółki New York City FC, którego właścicielem jest popularne City Group. Piłkarz ma zyskiwać cenne doświadczenie w Centralnej Lidze Juniorów nawet do połowy czerwca 2026 roku, bo do tego czasu obowiązuje kontrakt.

Wychodząc poza podium Ekstraklasy, mamy do czynienia aż z pięcioma wzmocnieniami w Lechu Poznań. Za milion euro kadrę Nielsa Frederiksena wzmocnił duet zawodników z ligi norweskiej: Daniel Håkans z Vålerengi oraz Ian Hoffmann z Moss FK. Przy Bułgarskiej kibice doczekali się także takich nabytków, jak Patrik Wålemark (wypożyczony z Feyenoordu Rotterdam) oraz Stjepan Lončar wzięty bez kwoty odstępnego z Ferencvárosu. Znalazł się miejsce także na polski akcent. Po pięciu latach Filip Jagiełło wrócił do ojczyzny, gdzie przed wyjazdem do Włoch bronił barw Zagłębia Lubin.

Aspirujący o odzyskanie mistrzowskiego tytułu Raków Częstochowa ponownie poświęcił mnóstwo pieniędzy na wzmocnienie obrony oraz ataku. W pakiecie przybyło dwóch piłkarzy z Piasta Gliwice: Ariel Mosór (za 1,5 miliona euro) oraz Michael Ameyaw (za milion euro). Do tego w deadline day 6 września „Medaliki” spięły klamrą letnie zakupy sprowadzeniem Jesúsa Díaza, obiecującego napastnika z pierwszoligowej Stali Rzeszów.

Z kolei w Pogoni Szczecin populacja Greków zwiększyła się do trzech piłkarzy. Leonardo Koutris oraz Efthymios Koulouris pomogą się zaaklimatyzować Dimitriosowi Keramitsisowi. Środkowy obrońca stał się „Portowcem” na zasadzie wolnego transferu z młodzieżówki AS Romy.

Warto też opisać ciekawe ruchy wykonane przez Lechię Gdańsk. Ekipa walcząca o utrzymanie poszczyciła się nawiązaniem współpracy z Bujarem Pilaną (ze Slavena Belupo), Antonem Carenko (z Dynama Kijów) oraz Michała Głogowskiego (z Hutnika Kraków). Dwaj ostatni trafili do Trójmiasta w ramach wypożyczenia.

Na tle całej Ekstraklasy głośnym echem odbiło się przybycie Sergiego Sampera do Motoru Lublin. Bez kwoty odstępnego, podpisując roczny kontrakt, przeniósł się z drugoligowej FC Andorry, której właścicielem jest Gerard Piqué. W sezonie 2014/2015 dopisał do CV Puchar Europy. Defensywny pomocnik jest wychowankiem FC Barcelony.

***

Pozostałe transfery klubów z Ekstraklasy

  • Cracovia: Ajdin Hasić.
  • Radomiak Radom: Capita, Michał Kaput, Paulo Henrique, João Tavares.
  • Piast Gliwice: Andreas Katsantonis [z Karmiotissy za 0,18 mln euro], Miguel Nóbrega [z Rio Ave wypożyczenie], Jakub Lewicki, Levis Pitan.
  • Stal Mielec: Petros Bagalianis z Olympiakosu do Stali Mielec, Serhij Krykun [z Piasta Gliwice wypożyczenie], Karol Knap [z Cracovii wypożyczenie], Robert Dadok, Karol Dybowski.
  • Górnik Zabrze: Sinan Bakış [z Realu Saragossa wypożyczenie], Yosuke Furukawa [z Jubilo Iwata wypożyczenie].
  • Zagłębie Lubin: Hubert Adamczyk z Arki Gdynia do Zagłębia Lubin, Daniel Mikołajewski [z Parmy wypożyczenie].
  • Puszcza Niepołomice: Dawid Kogut, Krystian Okoniewski, Mateusz Stępień.
  • Widzew Łódź: Mikołaj Biegański.

***

Schodząc o szczebel rozgrywkowy niżej, warto poruszyć kwestię wzmocnień przez spadkowiczów. Ruch Chorzów wypożyczył do siebie trio zawodników z czołowych drużyn Ekstraklasy: Wojciecha Łaskiego z Jagiellonii Białystok, Filipa Borowskiego z Lecha Poznań oraz Jakuba Myszora z Rakowa Częstochowa. Do tego doszli jeszcze wolni piłkarze w postaci Mateusza Szwocha oraz Mohameda Mezghraniego.

Warta Poznań zajęła pod tym kątem drugie miejsce na podium pod względem liczebności. Od sierpnia ekipę rozgrywającą domowe mecze w Grodzisku Wielkopolskim zasilili Szymon Pawłowski, Mateusz Maćkowiak, Kacper Jóźwicki oraz Shun Shibata – ten ostatni na zasadzie transferu definitywnego z GKS-u Katowice.

ŁKS Łódź pozwolił sobie z kolei dokooptować trzy karty zawodnicze w różnych formułach: Jorge Alastueya na zasadzie wolnego transferu, Łukasza Wiecha w opcji definitywnej ze Znicza Pruszków oraz Stefana Feiertaga wypożyczonego z FC Blau-Weiß Linz.

Ciekawie wyglądały też ruchy w wykonaniu faworytów do awansu bezpośredniego lub poprzez baraże. Rozpędzona Bruk-Bet Termalica Nieciecza poszczyciła się wypożyczeniem Igora Strzałka z Legii Warszawa. Pod skrzydła Marcina Brosza trafili także Gabriel Isik oraz Noah Mrosek. Wisła Kraków pozwoliła sobie z kolei na skorzystanie z usług Jamesa Igbekeme, podczas gdy Arka Gdynia wynajęła Filipa Kocabę z Zagłębia Lubin oraz przywitała Alassane Sidibé, który ostatnio miał okazję współpracować z Atalantą, ale głównie w sekcji młodzieżowej.

Wisła Płock uzupełniła głębię składu w ataku Piotrem Krawczykiem z Górnika Zabrze. Do Górnika Łęczna dołączyli z kolei Marcel Masár, Bezkod Ahmedov (wypożyczenie z czwartoligowej Janowianki Janów Lubelski) oraz Szymon Krawczyk (wypożyczenie z GKS-u Katowice).

***

Pozostałe transfery klubów z I ligi

  • Miedz Legnica: Amar Dina.
  • Znicz Pruszków: Jakub Marcinowski (z Bruk-Bet Termaliki wypożyczenie), Dawid Olejarka (z Wisły Kraków wypożyczenie).
  • Polonia Warszawa: Paweł Olszewski (z Jagiellonii Białystok wypożyczenie).
  • Chrobry Głogów: Mateusz Lewandowski (z Wisły Płock wypożyczenie).
  • Stal Stalowa Wola: Bartosz Tomaszewski (z Lecha Poznań wypożyczenie), Bartłomiej Kukułowicz, Marcel Ruszel.
  • Kotwica Kołobrzeg: Wołodymyr Kostewycz, Miłosz Kurowski, Lucas Ramos.
  • Pogoń Siedlce: Krzysztof Danielewicz.
  • GKS Tychy: Yannick Woudstra.

***

W trzeciej kategorii warto się przyjrzeć postaciom, które w przyszłości brylowały za czasów swojej świetności w polskiej elicie lub też za granicą.

Wielkie święto pod tym względem zapanowało w KS-ie Raszyn, piątoligowcu drugiej grupy mazowieckiej. Przedstawieni tam zostali między innymi trzykrotny mistrz Polski z Legią Warszawa Jakub Kosecki, niespełna 41-letni Marcin Burkhardt oraz ciut młodszy piłkarz-obieżyświat Łukasz Gikiewicz. Wszystkich tych panów łączy to, że poprzednio występowali KTS-ie Weszło.

Dwupaku ciekawych wzmocnień doczekała się również AP 16 Gdynia, przedstawiciel B-klasy. Mowa o Rafale Murawskim, 42-letnim pomocniku z przeszłością w Pogoni Szczecin, zdobywcą Pucharu Polski i uczestnikiem Pucharu UEFA/Ligi Europy w barwach Lecha Poznań, oraz Tomaszu Lisowskim, lewym obrońcy w wieku 39 lat, mającym na koncie 134 występy w Ekstraklasie w barwach Amiki Wronki, Górnika Łęczna, Widzewa Łódź, Korony Kielce oraz Pogoni Szczecin.

Michał Buchalik, bramkarz z przeszłością w Wiśle Kraków, Ruchu Chorzów, Lechii Gdańsk i Odrze Wodzisław, staje między słupkami w Raduni Stężyca. Czterokrotny mistrz Polski Tomasz Brzyski zdecydował się po rocznej przerwie na przygodę w KS-ie Drzewce, rywalizującym w lublińskiej okręgówce.

25-letni Andrij Remeniuk, niegdyś młodzieżowy reprezentant Ukrainy, po zakończeniu współpracy z Metalistem Charków notuje gole i asysty w III-ligowej Avii Świdnik. Na nieoczywisty ruch zdecydował się także Dawid Kort. Pełniący na boisku funkcję ofensywnego pomocnika 29-latek powrócił do ojczyzny po krótkiej przygodzie w czarnogórskim Arsenalu Tivat, aby dołączyć do Świtu Szczecin. Warto zaznaczyć, że to wychowanek Pogoni.

Barwy Lechii Tomasz Mazowiecki przywdziewa Mariusz Rybicki, który jeszcze w zeszłym sezonie wywalczył awans do Ekstraklasy z Motorem Lublin. Z kolei Michał Janota po spadku z Zagłębiem Sosnowiec rozwiązał umowę i wylądował w Mazovii Mińsk Mazowiecki.