95 najciekawszych transferów potwierdzonych w Polsce w lipcu

2023-08-10 12:27:48; Aktualizacja: 1 rok temu
95 najciekawszych transferów potwierdzonych w Polsce w lipcu Fot. Przemysław Szyszka | Lech Poznań
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

W drugiej części naszego podsumowania lipcowych transakcji bierzemy tradycyjnie na tapet operacje zrealizowane przez polskie zespoły.

Przedstawiciele drużyn w najwyższych klasach kontynuowali trend zapoczątkowany w ubiegłym miesiącu, starając się tuż przed i niedługo po rozpoczęciu nowych rozgrywek sfinalizować jeszcze kilka ciekawych operacji.

Na tym polu naszą uwagę zwracają w szczególności transfery dokonywane przez pucharowiczów, a zwłaszcza przez urzędującego mistrza Polski, pozostającego w grze o fazę grupową elitarnych klubowych zmagań.

***

21 największych transferów potwierdzonych w czerwcu. Zeszłoroczny rekord przebity

107 najciekawszych transferów potwierdzonych w Polsce w czerwcu

Te transfery mogliście przegapić. 84 interesujące transakcje zrealizowane w czerwcu

Szalony transferowy lipiec. 74 największe potwierdzone transakcje

***

Z tego tytułu Raków Częstochowa nie szczędził grosza, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, i wyłożył rekordowe 1,5 miliona euro na zrealizowanie głośnego wewnętrznego transferu w Ekstraklasie w postaci pozyskania Johna Yeboaha ze Śląska Wrocław.

Poza nim na zasadzie transakcji za nieujawnioną kwotę przybył do „Medalików” także Srđan Plavšić ze Slavii Praga. Do tego struktury zespołu prowadzonego przez Dawida Szwargę w ramach wypożyczenia wzmocnił Antoni Tsiftsis z Asterasu Tripolis i niedoszły reprezentanta „Biało-Czerwonych” – Sonny Kittel po rozstaniu z HSV.

Na te ruchy Rakowa Częstochowa nie odpowiedziała w żaden sposób Legia Warszawa, która nie wzbogaciła pierwszej drużyny o żadnego nowego zawodnika w lipcu. Zupełnie inaczej prezentuje się za to sytuacja w Lechu Poznań, któremu niewiele zabrakło do ustanowienia nowego rekordu transferowego Ekstraklasy przy okazji pozyskania Alego Gholizadeha z RSC Charleroi za 1,8 miliona euro.

Do tego „Kolejorz” wyłożył jeszcze 400 tysięcy euro na sprowadzenie niedawnego przeciwnika Eliasa Anderssona z Djurgårdens i sięgnął po dwóch graczy z kartą w ręku – Mihę Blažiča i Dino Hoticia.

Zdecydowanie bardziej oszczędna, ale równie konkretna była Pogoń Szczecin, która zadbała o należyte wzmocnienie linii ataku osiemnastokrotnym reprezentantem Grecji – Efthymiosem Koulourisem z LASK-u. Środkowemu napastnikowi będzie się uważnie przyglądał Oliwier Siniawski, wyciągnięty ze Śląska Wrocław po zdobyciu z nim mistrzostwa kraju do lat 15.

***

O dalsze wzmocnienia oraz uzupełnienia kadrowych braków zadbali beniaminkowie Ekstraklasy.

W poprzednim miesiącu prym wiódł tu Ruch Chorzów, który mógł się pochwalić sprowadzeniem rekordowej liczby aż dziewięciu graczy.

W ubiegłych tygodniach „Niebiescy” nie byli już tak rozrzutni i uzupełnili obsadę bramki Marcelem Potocznym z GKS-u Katowice i nawiązali ponowną współpracę z jednym z najbardziej rozpoznawalnych wychowanków ostatnich lat – Filipem Starzyńskim.

Natomiast ŁKS Łódź i Puszcza Niepołomice zakontraktowały odpowiednio pięciu i czterech zawodników.

W obu przypadkach znalazło się parę powrotów. Z „Rycerzami Wiosny” ponowną współpracę nawiązał Dani Ramírez i Michał Mokrzycki. Pierwszy powrócił do Łodzi po kompletnie nieudanym pobycie w Belgii. Z kolei drugi po wyczerpującej walce otrzymał w końcu zgodę na związanie się z klubem, w którym spędził drugą część minionego sezonu w ramach wypożyczenia z Wisły Płock za 135 tysięcy euro.

Z kolei absolutny debiutant na najwyższym poziomie w kraju wypożyczył ponownie Romana Yakubę z Valmiery i nawiązał stałą współpracę z Arturem Siemaszką.

Poza wymienionymi graczami struktury ŁKS-u wzmocnili jeszcze Kay Tejan, Michał Flis i Adrien Louveau, a do „Żółto-Biało-Niebieskich” trafili – jeden z bohaterów sensacyjnej wygranej Mołdawii nad Polską – Artur Crăciun oraz Jordan Majchrzak po tym, jak na jego wykupienie z Legii Warszawa nie zdecydowała się AS Roma. Teraz utalentowanemu napastnikowi przyjdzie sprawdzić się na zasadzie wypożyczenia w beniaminku Ekstraklasy.

***

Z reszty stawki ekstraklasowych zespołów za najciekawsze operacje zrealizowane wewnątrz rodzimego podwórka uznajemy przeprowadzki Sebastiana Musiolika z Rakowa Częstochowa do Górnika Zabrze, Filipe Nascimento z Radomiaka Radom do Górnika Zabrze, Konstantinosa Triantafyllopoulosa z Pogoni Szczecin do Górnika Zabrze, Jarosława Kubickiego z Lechii Gdańsk do Jagiellonii Białystok, Michała Nalepy z Lechii Gdańsk do Zagłębia Lubin i Jakuba Bartkowskiego z Lechii Gdańsk do Warty Poznań.

Natomiast z grona graczy przybyłych z zagranicznych boisk proponujemy zwrócić uwagę na poczynania Martina Remacle’a (z FC Botosani do Korony Kielce), Adriána Dalmau (z CD Alcorcón do Korony Kielce), Héldera Sá (wypożyczonego z Vitórii SC do Radomiaka Radom), Iłlę Szkuryna (wypożyczonego z CSKA Moskwa do Stali Mielec), Matthewa Guillaumiera (z Ħamrun Spartans do Stali Mielec), Kaia Meriluoto (wypożyczonego z HJK do Stali Mielec), Juana Muñoza (z CD Leganés do Zagłębia Lubin), Mikkela Kirkeskova (z Holstein Kiel do Zagłębia Lubin), Serhija Bułecy (wypożyczonego z Dynama Kijów do Zagłębia Lubin), Buraka İnce (z Arminii Bielefeld do Śląska Wrocław) oraz Camerona Borthwicka-Jacksona (z Burton Albion do Śląska Wrocław).

***

Pozostałe transfery zrealizowane przez kluby z Ekstraklasy:

***

W niższych klasach rozgrywkowych też nie narzekaliśmy na nudę. Tym razem jednak najbardziej interesująca postronnych obserwatorów Wisła Kraków nie kontynuowała wcześniej zapoczątkowanej ofensywny i w lipcu ogłosiła przybycie Eneko Satrústeguiego i Ángela Baeny.

Pałeczkę od „Białej Gwiazdy” w minionych tygodniach przejął tegoroczny markowy spadkowicz w postaci Lechii Gdańsk, która po trafienia w ręce inwestora ze Zjednoczonych  Emiratów Arabskich zaskoczyła nie tylko sprowadzeniem Luisa Fernándeza z… Wisły Kraków, ale także Rifeta Kapicia, Jakuba Sypka, Dawida Bugaja i Bohdana Sarnawskiego.

Pozostali spadkowicze nie chcieli zostać w tyle. Dzięki temu do Miedzi Legnica dołączyli – Patryk Pierzak, Jakub Mądrzyk, Miłosz Lewandowski i Marcel Mansfeld. Z kolei Wisła Płock może pochwalić się nawiązaniem współpracy z Sebastianem Strózikiem, Davidem Niepsujem, Kacprem Laskowskim i Marcinem Biernatem.

***

Spośród pozostałych transferów zrealizowanych przez drużyny z niższych klas na specjalną uwagę zasługują przeprowadzki Kamila Bilińskiego z Podbeskidzia Bielsko-Biała do Zagłębia Sosnowiec, Joela Valencii z Brentfordu do Zagłębia Sosnowiec, Rafała Boguskiego z Puszczy Niepołomice do Kalwarianki Kalwaria Zebrzydowska, Patryka Tuszyńskiego z Chojniczanki Chojnice do MKS-u Kluczbork, Rafała Pietrzaka z Lechii Gdańsk do Wieczystej Kraków, Łukasza Janoszki z Ruchu Chorzów do AKS-u Mikołów, Adama Frączczaka z Kotwicy Kołobrzeg do rezerw Pogoni Szczecin, Patyka Małeckiego ze Stali Rzeszów do Avii Świdnik i Pawła Sasina z Polonii Nysa do Ślęzy Wrocław.

***

Pozostałe interesujące transfery zrealizowane przez kluby z niższych klas rozgrywkowych w Polsce: