Najciekawsze wypożyczenia i wolne transfery przeprowadzone zimą 2025 roku. Kilku Polaków, jeszcze więcej gwiazd

2025-02-17 20:28:17; Aktualizacja: 14 godzin temu
Najciekawsze wypożyczenia i wolne transfery przeprowadzone zimą 2025 roku. Kilku Polaków, jeszcze więcej gwiazd Fot. Agif/SIPA USA/PressFocus
Karol Brandt
Karol Brandt Źródło: Transfery.info

Zimowe okno transferowe w 2025 roku obfitowało w wiele interesujących ruchów kadrowych z udziałem wolnych agentów, nie brakowało też ciekawych wypożyczeń. Marcus Rashford, Kacper Urbański, Milan Škriniar, Randal Kolo Muani czy Neymar to tylko część nazwisk, które wzięliśmy na warsztat.

Mimo że styczniowe mercato rozkręcało się powoli, w końcu mogliśmy być świadkami hitów transferowych. Dotyczyły one zarówno definitywnych transakcji, jak i wypożyczeń oraz operacji z udziałem wolnych agentów.

***

Nadspodziewanie długo na wyjaśnienie swojej przyszłości czekać musiał pożądany przez połowę Europy Randal Kolo Muani. Francuski napastnik, po pokonaniu przeszkód formalnych przez Paris Saint-Germain, w końcu został zarejestrowany jako nowy gracz Juventusu.

26-latek nie tracił czasu i z miejsca zaczął wyrastać na jedną z największych gwiazd Serie A. Po czterech występach ma on już pięć trafień, a „Stara Dama” coraz odważniej mówi o chęci jego zatrzymania.

Jeszcze większym rozczarowaniem niż przygoda Kolo Muaniego z PSG był pobyt Jamesa Rodrígueza w Rayo Vallecano. MVP Copa América 2024 przez kilka miesięcy zagrał na hiszpańskich boiskach siedem razy, w tym tylko dwukrotnie od pierwszych minut.

Strony zadecydowało o zakończeniu współpracy, co zaowocowało przeprowadzkę do Club León, gdzie Kolumbijczyk powoli wchodzi na wyższe obroty.

Nim wystartowało okno, wiele mówiło się na temat ewentualnego odejścia z Romy Nicoli Zalewskiego. W kolejce po Polaka ustawiło się kilku chętnych, w tym Olympique Marsylia, Como 1907 czy Inter Mediolan.

Wahadłowy nie chciał słyszeć o innych opcjach, kiedy pojawiła się możliwość występów na Stadio Giuseppe Meazza. Ostatecznie mógł on spełnić marzenie dzięki wypożyczeniu.

Kolejnym graczem, który wręcz palił się do zmiany pracodawcy, był Marcus Rashford. Anglik zauważył, że nie znajdzie wspólnego języka z Rúbenem Amorimem, dlatego zaczął dążyć do opuszczenia Old Trafford.

Najbardziej pożądana przez atakującego FC Barcelona była poza jego zasięgiem. Wybierał on spośród Borussii Dortmund, Milanu oraz Aston Villi. Został w Anglii i pracuje teraz pod okiem Unaia Emery’ego.

Keylor Navas długo zwlekał z powrotem do gry, skupiając się na treningach indywidualnych. Jego agenci robili wszystko, co możliwe, aby bramkarz znalazł jak najlepszą drużynę.

Usługi Kostarykanina były oferowane FC Barcelonie, rozmawiał on z Monzą, a stanęło na Newell’s Old Boys.

Po kilku sezonach z rzędu regularnej gry urażony poczuł się Kyle Walker. Pep Guardiola liczył, że uda mu się przekonać Anglika do pozostania, ale kapitan Manchesteru City był nieugięty.

Koniec końców prawy obrońca zasilił bardzo aktywnego tej zimy AC Milan i wrócił do występów co kilka dni. Włosi dokonali wypożyczenia, ale mają też opcję kupna.

Aby przygotować się do Mistrzostw Świata 2026 z wielkiej fortuny zrezygnował Neymar. Nieudana przygoda w Arabii Saudyjskiej to już przeszłość. Teraz brazylijski gwiazdor chce ponownie cieszyć się grą.

W tym pomóc atakującemu ma Santos. 33-latek rozegrał kilka spotkań i pokazał, że nadal ma to „coś”.

Ze swojej roli w Bologny zadowolony nie był również Kacper Urbański, dlatego zaczął się on rozglądać za nowym pracodawcą. Jeśli chodzi o Polaka, mówiło się sporo na temat Juventusu, ale to opcja, która może stać się realna tylko wtedy, kiedy pomocnik włączy wyższy bieg.

Od niedawna 20-latek przebywa na wypożyczeniu w Monzie, a początki są więcej niż obiecujące.

Na pewno inaczej swoją przygodę z Paris Saint-Germain wyobrażał sobie Milan Škriniar, szczególnie że sama przeprowadzka kosztowała go wiele, łącznie z nakłonieniem do zmiany miejsca zamieszkania żony.

Luis Enrique skutecznie obrzydził stoperowi Paryż. Efekt? Kapitan reprezentacji Słowacji wylądował w tureckim Fenerbahçe.

W identycznym kierunku powędrował Álvaro Morata. Hiszpan, choć miał swoje atuty, nie spełnił w stu procentach oczekiwań w Milanie. Teraz postara rozkochać w sobie kibiców Galatasaray.

Dla 32-latka to już czwarta liga na Starym Kontynencie w trakcie dotychczasowej kariery i następny duży klub w CV.

Opasły rozdział we Włoszech zdążył zapisać Danilo, czyli naturalny lider zespołu. Brak regularnych występów w wyjściowym składzie doprowadził jednak do pogorszenia relacji z władzami Juventusu.

Wszechstronny defensor mógł obrać kurs na SSC Napoli i powalczyć ze „Starą Damą” o tytuł mistrzowski. Zamiast tego wybrał jednak rodzime Flamengo.

Początkowo Bayern Monachium nie chciał słyszeć o rozstaniu z Mathysem Telem, który może nie grał tyle, ile by chciał, ale stanowił dodatkową opcję w ataku dla Vincenta Kompany’ego.

Kiedy Francuz otworzył się na odejście i poprosił o zgodę, ruszyła batalia o jego podpis. Tottenham Hotspur pokonał Olympique Marsylia, dlatego może cieszyć się z angażu utalentowanego 19-latka.

Nikt nie spodziewał się chyba, że grający ciągle na wysokim poziomie Oscar spędzi tak wiele czasu w Chinach. Ostatecznie po ośmiu latach jego pobyt w tym kraju dobiegł końca.

33-latek poradziłby sobie z pewnością w Europie, ale po wojażach w Chelsea i Shanghai Port postawił na występy w São Paulo.

Co się odwlecze, to nie uciecze, mówią. Tak było w przypadku Kevina Danso, którego transfer do Romy przekreśliły niezdane testy medyczne.

Kilka miesięcy później czołowy defensor Ligue 1 postanowił dołączyć do Tottenhamu Hotspur.

Jeśli mówimy o najbardziej zaskakujących transferach tej zimy, trudno pominąć ten z udziałem Kamila Piątkowskiego.

Po świetnej pierwszej części sezonu w wykonaniu polskiego środkowego obrońcy doszło do zmiany na ławce trenerskiej Red Bulla Salzburg. Nowy szkoleniowiec nie był zwolennikiem talentu 24-latka, stąd decyzja o odejściu. Reprezentant biało-czerwonych rozmawiał z US Lecce, ale wylądował w Kasımpaşie.

Marco Asensio zaczynał sezon na ugruntowanej pozycji w Paris Saint-Germain, lecz po pół roku stracił zaufanie trenera i trzeba było szukać dla siebie nowej ekipy.

Wysoka tygodniówka wszechstronnego atakującego utrudniła cały proces, dlatego piłkarz musiał uzbroić się w cierpliwość. Finalnie trafił pod skrzydła innego Hiszpana - Unaia Emery’ego z Aston Villi.

Ile znaczy rola trenera przekonaliśmy w ostatni dzień zimowego mercato nad Sekwaną. Upór Roberto De Zerbiego sprawił, że Olympique’owi Marsylia z San Siro udało się sprowadzić Ismaëla Bennacera.

Reprezentant Algierii od razu wskoczył do wyjściowej jedenastki i zaczyna powoli przystosowywać się do stylu gry nowej drużyny.

Adriel Ba Loua miał być wielką gwiazdą Lecha Poznań, a skończyło się na zaledwie sześciu golach oraz siedmiu asystach w 91 występach. Idąc tym tropem, na Bułgarskiej skrzydłowego pożegnano bez żalu.

Teraz Iworyjczyk spróbuje odbudować karierę w drugoligowym SM Caen. Zespół prowadzi Bruno Baltazar, ale taki stan rzeczy z uwagi na fatalne wyniki może nie utrzymać się długo.

Swoje demony próbował pokonać Antony. Wydawało się, że skutecznie pomóc w tym może mu Rúben Amorim, jednak nic z tego nie wyszło.

Zimą Brazylijczyk rozpoczął poszukiwania innej drużyny, a pomocą dłoń do niego wyciągnął Real Betis. Jak na razie nie żałuje, ponieważ skrzydłowy czaruje na hiszpańskich boiskach.

Mimo że João Félix ma dopiero 25 lat, zwiedził już kilka topowych lig oraz klubów. Po LaLidze i Premier League przyszedł czas na Serie A.

Jak na razie były zawodnik FC Barcelony i Atlético Madryt ma w Milanie problem z decyzyjnością, ale jeśli go rozwiąże, wypożyczenie z Chelsea może mu wyjść tylko na dobre.

***

Pozostałe warte uwagi wypożyczenia zrealizowane do 3 lutego

  • Naby Keïta wyp. z Werderu Brema do Ferencvárosu
  • Eric Maxim Choupo-Moting w New York Red Bulls
  • Sébastien Haller wyp. z Borussii Dortmund do Utrechtu
  • Tymoteusz Puchacz wyp. z Holstein Kiel do Plymouth Argyle
  • Philip Billing wyp. z Bournemouth do Napoli
  • Thiago Almada wyp. z Botafogo do Olympique’u Lyon
  • Michał Rakoczy wyp. z Cracovii do MKE Ankaragücü
  • Wilfried Zaha wyp. z Galatasaray do Charlotte FC [2,69 mln]
  • Mateusz Wieteska wyp. z Cagliari Calcio do PAOK-u [0,15 mln]
  • Julio Enciso wyp. z Brighton do Ipswich Town
  • Michael Kayode wyp. z Fiorentiny do Brentfordu [0,5 mln]
  • Patryk Peda wyp. z Palermo do Juve Stabia
  • Renato Veiga wyp. z Chelsea do Juventusu [3,8 mln]
  • Mads Roerslev wyp. z Brentfordu do Wolfsburga
  • Karol Niemczycki wyp. z SV Darmstadt 98 do FC Aszdod
  • Emiliano Buendía wyp. z Aston Villi do Bayeru Leverkusen
  • Jean-Pierre Nsame wyp. z Como 1907 do FC St. Gallen
  • Mario Hermoso wyp. z Romy do Bayeru Leverkusen
  • Lilian Brassier wyp. ze Stade Brestois 29 do Stade Rennais
  • Stefan Bajcetić wyp. z Liverpoolu do UD Las Palmas
  • Álex Valle wyp. z Barcelony do Como 1907
  • Saïd Benrahma wyp. z Olympique’u Lyon do NEOM SC
  • Jonathan Ikoné wyp. z Fiorentiny do Como 1907 [1 mln]
  • Chuba Akpom wyp. z Ajaksu Amsterdam do Lille
  • Valentín Barco wyp. z Brighton do Strasbourga
  • Eryk Grzywacz wyp. z Wolfsburga do Nürnbergi
  • Tajon Buchanan wyp. z Interu Mediolan do Villarrealu [1 mln]
  • Arthur Melo wyp. z Juventusu do Girony [0,7 mln]
  • Andrea Belotti wyp. z Como 1907 do Benfiki
  • Samuel Dahl wyp. z Romy do Benfiki [0,6 mln]
  • Iván Jaime wyp. z FC Porto do Valencii
  • Carles Aleñá wyp. z Getafe do Deportivo Alaves
  • Adama Aznou wyp. z Bayernu Monachium do Realu Valladolid
  • Florian Grillitsch wyp. z Hoffenheim do Realu Valladolid
  • Amar Dedić wyp. z Red Bulla Salzburg do Olympique’u Marsylia [1,5 mln]
  • Moatasem Al-Musrati wyp. z Besiktasu do AS Monaco [1 mln]
  • Ismaël Koné wyp. z Olympique’u Marsylia do Stade Rennais [1 mln]
  • Samuel Amo-Ameyaw wyp. z Southampton do Strasbourga
  • Lucas Gourna-Douath wyp. z Red Bulla Salzburg do Romy
  • Davide Calabria wyp. z Milanu do Bologny
  • Oskar Tomczyk wyp. z Wisły Płock do Bologny
  • Nicolò Zaniolo wyp. z Galatasaray do Fiorentiny [3,2 mln]
  • Lloyd Kelly wyp. z Newcastle United do Juventusu [3 mln]
  • Nicolò Fagioli wyp. z Juventusu do Fiorentiny [2,5 mln]
  • Noah Okafor wyp. z Milanu do Napoli [1,5 mln]
  • Stefan Posch wyp. z Bologny do Atalanty [1 mln]
  • Ricardo Sottil wyp. z Fiorentiny do Milanu [1 mln]
  • Victor Nelsson wyp. z Galatasaray do Romy [0,5 mln]
  • Kosta Nedeljković wyp. z Aston Villi do RB Lipsk
  • André Silva wyp. z RB Lipsk do Werderu Brema
  • Leo Østigård wyp. ze Stade Rennais do Hoffenheim
  • Carney Chukwuemeka wyp. z Chelsea do Borussii Dortmund [2,4 mln]
  • Daniel Svensson wyp. z FC Nordsjælland do Borussii Dortmund [1,8 mln]
  • Evan Ferguson wyp. z Brighton do West Hamu United
  • Carlos Alcaraz wyp. z Flamengo do Evertonu
  • Ben Chilwell wyp. z Chelsea do Crystal Palace
  • Axel Disasi wyp. z Chelsea do Aston Villi [6,04 mln]

Pozostałe warte uwagi wolne transfery zrealizowane do 3 lutego

  • Oumar Solet w Udinese Calcio
  • Rafinha z São Paulo do Coritiby
  • Gabigol z Flamengo do Cruzeiro
  • Héctor Herrera w Deportivo Toluca
  • Luis Fernández w CD Arenteiro
  • Luiz Felipe z Al-Ittihad do Olympique’u Marsylia
  • Gary Medel z Boca Juniors do CD Universidad Católica
  • Jefferson Montero w FC St. Helens
  • Ander Herrera z Athleticu do Boca Juniors
  • Dele Alli w Como 1907
  • Loris Karius w Schalke 04
  • David Luiz z Flamengo do Fortalezy
  • Radja Nainggolan w KSC Lokeren-Temse
  • Yaw Yeboah z Clumbus Crew do Los Angeles FC
  • Hakim Ziyech z Galatasaray do Al-Duhail
  • Francis Coquelin w FC Nantes
  • Anthony Modeste w CF Intercity