Taniej nie oznacza gorzej! 48 najciekawszych czerwcowych transferów do dziesięciu milionów euro

2025-07-15 14:59:40; Aktualizacja: 3 godziny temu
Taniej nie oznacza gorzej! 48 najciekawszych czerwcowych transferów do dziesięciu milionów euro Fot. AS Monaco Inter Mediolan SSC Napoli
Patryk Krenz
Patryk Krenz Źródło: Transfery.info

Na stronie opisaliśmy już największe transfery przeprowadzone w czerwcu. Czas zejść półkę niżej i pochylić się nad operacjami „mniejszymi”, które także zasługują na chwilę uwagi. Prezentujemy listę czerwcowych transferów do dziesięciu milionów euro, w tym także wolnych operacji.

Czerwiec w tym roku był niezwykle aktywnym okresem dla klubów, na co miały wpływ Klubowe Mistrzostwa Świata, dające możliwość wcześniejszej rejestracji nowych zawodników. Na stronie przyjrzeliśmy się już transakcjom największym, spośród których ogromne wrażenie robi ta z udziałem Floriana Wirtza. Niemiecki pomocnik kosztował Liverpool ponad 117 milionów euro.

***

Jak mówi stare piłkarskie porzekadło: „pieniądze nie grają”. Warto więc przyjrzeć się operacjom mniej efektownym pod względem wydanej kwoty. Na początek wyróżnimy czerwcowe transfery do dziesięciu milionów euro.

Najciekawsze czerwcowe transfery do dziesięciu milionów euro

Jak rozpoczynać, to od najwyższej półki. Na wstępie trzeba zatem wspomnieć o „mistrzowskim” transferze Luki Marianucciego, który po obiecującym sezonie – pierwszym na poziomie Serie A - zamienił Empoli na zdobywcę scudetto, a więc Napoli. Kwota operacji wyniosła dziewięć milionów euro. Już to wystarczyło, by ekipa z Toskanii zanotował jedną z największych sprzedaży na przestrzeni ostatniej dekady.

Pozostając przy kwocie dziewięciu milionów, należy wyróżnić transfer Quilindschya Hartmana. Utalentowany lewy defensor opuścił macierzysty Feyenoord Rotterdam na rzecz zaliczenia przeprowadzki do Burnley. Angielski klub zainwestował więc w spory potencjał, podejmując przy tym dość duże ryzyko. 23-latek przegapił większość sezonu z powodu bardzo poważnej kontuzji. Trudno przewidzieć, jak odnajdzie się w szeregach beniaminka Premier League.

Warto na chwilę ponownie zatrzymać się przy Napoli. Mistrz Italii na przyzwoitych warunkach rozstał się z dwójką niechcianych zawodników, Natanem i Elią Caprile, sprzedając ich za osiem milionów kolejno do Realu Betis i Cagliari.

Na terenie Italii doszło także do transferu z udziałem Álexa Valle. To z pewnością jeden z najciekawszych ruchów na liście. Wychowanek FC Barcelony dołączył definitywnie do Como 1907, gdzie dostanie szansę na rozwój pod okiem Cesca Fàbregasa (sześć milionów euro). Dokładnie identyczną kwotę Inter Mediolan wyłożył za Nicolę Zalewskiego, wykupując go tym samym z AS Romy. Reprezentant Polski, choć odgrywał głównie rolę zmiennika, pokazał się z dobrej strony, dlatego zatrzymanie go na Stadio Giuseppe Meazza nie powinno przesadnie dziwić.

***

Czerwiec okazał się decydujący także dla Youssoufy Moukoko. Uważany swego czasu za jeden z największych talentów na świecie zawodnik rozstał się z Borussią Dortmund, lecz tym razem definitywnie. Kolejne nieudane doświadczenia spowodowały, że postanowił kontynuować karierę w FC Kopenhadze, która wyłożyła za niego zaledwie pięć milionów euro.

Duński klub namieszał również na polskim rynku. Za cztery miliony sprowadził 17-letniego Dominika Sarapatę, mającego na koncie szesnaście występów w Ekstraklasie. Górnik Zabrze zanotował zatem drugą największą sprzedaż w historii - więcej zainkasował tylko za Szymona Żurkowskiego (4,5 miliona). Oczywiście, w porozumieniu z Duńczykami znalazły się bonusy, które mogą znacząco wywindować ostateczną kwotę.

Ze Skandynawii wydostał się natomiast uzdolniony środkowy obrońca Abdoulaye Faye. Po 20-latka sięgnął sam Bayer Leverkusen, płacąc 2,7 miliona BK Häcken.

***

Na koniec zostają gotówkowe ruchy, które powinny zainteresować szczególnie polskich kibiców. Fani Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa z pewnością odnotowali transfer Vladana Kovačevicia. Bramkarz odbił się boleśnie od Sportingu, a potem bezskutecznie próbował odbudować się na wiosnę przy Łazienkowskiej. To nie zraziło jednak Norwich City, by wyłożyć za niego 2,4 miliona euro. Za nieco mniej, bo dwa miliony, do Sturmu Graz z Cracovii przeszedł Filip Rózga.

Na zagraniczną przeprowadzkę zdecydował się także Jakub Zieliński, z którym ogromne nadzieje wiązała wspomniana wcześniej Legia. Młody bramkarz nie był zadowolony z pobytu w stolicy, dlatego naciskał na przenosiny do Wolfsburga. Po długich negocjacjach dopiął swój cel (0,9 miliona).

W kwocie poniżej miliona udało się zrealizować też transfer Virgila Ghițy (0,7 miliona). Podstawowy obrońca Cracovii od nowego sezonu będzie bronił barw Hannoveru 96.

Za wisienkę na torcie w tej części tekstu niech posłuży transakcja z udziałem Patryka Klimali. Napastnik najpierw rozczarował ogromnie w Śląsku Wrocław, a potem odżył w australijskim Sydney FC, co otworzyło mu furtkę na zupełnie nowe kierunki. Jego poczynania będą mogli teraz śledzić na żywo kibice FC Seoul (0,3 miliona).

***

Pozostałe czerwcowe transfery do dziesięciu milionów euro

  • Jacopo Fazzini z Empoli do Fiorentiny [8 mln]
  • Artur Atta z FC Metz do Udinese Calcio [8 mln]
  • Álvaro Montoro z Vélezu Sarsfield do Botafogo [7,9 mln]
  • Moses Simon z FC Nantes do Paris FC [7 mln]
  • Ludovit Reis z HSV do Club Brugge [7 mln]
  • Roberto Fernández z Bragi do Espanyolu [6,2 mln]
  • Nuno Tavares z Arsenalu do Lazio [5 mln]
  • Max Weiß z Karlsruher do Burnley [4 mln]
  • Juan Musso z Atalanty do Atletico Madryt [3 mln]
  • Karol Niemczycki z Darmstadt 98 do FC Ashdod [0,25 mln]
  • Kreshnik Hajrizi z Widzewa Łódź do Sionu [0,213 mln]
  • Albert Grønbæk wyp. ze Stade Rennais do Genoi

***

Machina ruszyła. 36 największych transferów przeprowadzonych w czerwcu

50 najciekawszych czerwcowych transferów w Polsce

***

Czerwcowe wolne transfery

W czerwcu na wolnym rynku działo się naprawdę sporo. Na początek trzeba wspomnieć o Kevinie De Bruyne, który po obfitej w sukcesy dekadzie spędzonej w Manchesterze City, dołączył do nowego klubu. Belg nadal będzie przywdziewał błękitne barwy, lecz teraz te należące do SSC Napoli. To jeden z najgłośniejszych ruchów lata.

Na osobny akapit zasługuje także Paul Pogba. Francuz po długiej przerwie, spowodowanej zawieszeniem za stosowanie nielegalnych substancji, podpisał kontrakt z AS Monaco. Tym samym w wieku 32 lat zagra po raz pierwszy w karierze w rodzimej Ligue 1.

Jorginho to kolejny doświadczony pomocnik, który w czerwcu wstąpił w szeregi innego zespołu. 33-latek zakończył przedwcześnie współpracę z Arsenalem, by na Klubowych Mistrzostwach Świata wystąpić już dla Flamengo. W brazylijskim kierunku podążył także Joaquín Correa. Napastnik po rozstaniu z Interem Mediolan zawarł umowę z Botafogo.

Istotna zmiana nastąpiła także w życiu Leroya Sané. Skrzydłowy po pięciu latach i rozegraniu prawie 230 spotkań dla Bayernu Monachium trafił do innego krajowego giganta – Galatasaray. W Stambule zgodnie z umową ma występować do końca czerwca 2028 roku.

Definitywnie od Barcelony uwolnił się na początku czerwca Clément Lenglet. Doświadczony obrońca związał się na stałe z Atlético Madryt, w którym wcześniej przebywał na wypożyczeniu. Dla niego to szansa na częstą grę, dla „Dumy Katalonii” natomiast dodatkowe środki w budżecie.

***

Na polskim rynku również mogliśmy odnotować kilka ciekawych wolnych ruchów. Peter Pokorný w burzliwych okolicznościach opuścił Śląsk Wrocław, podejmując wcześniej próby wymuszenia transferu. Kontrakt pomocnika został w końcu rozwiązany, a ten dołączył do Slovana Bratysława. Niesmak jednak pozostał. Kibice „Wojskowych” pożegnali także bez żadnych sentymentów Tudora Băluțę, którego pobyt w stolicy Dolnego Śląska okazał się sporym rozczarowaniem. Rumun zasilił rodzime CS Universitatea Craiova.

Z Lechem Poznań rozstali się natomiast Filip Bednarek i Dino Hotić. Bramkarz wrócił do Holandii, gdzie zbudował sobie wcześniej naprawdę solidną markę. W nowej kampanii będzie strzegł dostępu do bramki Sparty Rotterdam. Hotić z kolei obrał znacznie bardziej odległy i egzotyczny kierunek, wiążąc się z przedstawicielem emirackiej ekstraklasy Ajman Club.

Pozostając w tematyce nieoczywistych kierunków, należy wspomnieć o Miłoszu Trojaku. Zasłużony defensor Korony Kielce podpisał kontrakt z koreańskim Ulsan HD. Już na samym początku przeżył niesamowitą przygodę, biorąc udział w Klubowych Mistrzostwach Świata, na którym mierzył się między innymi z Borussią Dortmund.

***

Pozostałe wolne transfery

  • Rui Patricio z Atalanty do Al-Ain
  • Nicolae Stanciu z Damac do Genoi
  • Antoñito Cordero z Malagi do Newcastle United
  • Axel Tape z PSG do Bayeru Leverkusen
  • CJ Egan-Riley z Burnley do Olympique’u Marsylia
  • Lazaros Lamprou z Rakowa Częstochowa do Volos NPS
  • Łukasz Wolsztyński ze Stali Mielec do 1.FC Tatran Prešov
  • Michael Kostka z Miedzi Legnica do Rot-Weiss Essen
  • Walter Benítez z PSV do Crystal Palace
  • Fernando Muslera z Galatasaray do Estudiantes de la Plata