Te transfery mogliście przegapić. 109 interesujących transakcji potwierdzonych w czerwcu

2022-07-11 10:51:04; Aktualizacja: 2 lata temu
Te transfery mogliście przegapić. 109 interesujących transakcji potwierdzonych w czerwcu Fot. Inter Mediolan
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

Czerwiec przyniósł nam pokaźną liczbę zrealizowanych operacji, mimo że letnie okno transferowe w większości krajów otworzyło się dopiero w lipcu. Sporo klubów nie czekało jednak do tego momentu.

Nagromadzenie liczby przeprowadzonych operacji zmusiło nas do podzielenia miesięcznego podsumowania transferowego na trzy części. W pierwszej przytoczyliśmy 26 największych zrealizowanych transakcji, a teraz przyjrzymy się tym mniejszym, mającym miejsce na zagranicznych boiskach.

***

W pierwszej kolejności bierzemy na tapet operacje gotówkowe. Tutaj najbliżej granicy dziesięciu milionów euro był Cucho Hernández. Kolumbijski napastnik przeniósł się za rekordowe 9,55 miliona euro z Watfordu do Columbus Crew.

Niewiele mniej na dokonanie definitywnych wykupów wypożyczonych wcześniej zawodników wyłożyli przedstawiciele West Hamu United, Betisu oraz Empoli odpowiednio na Alphonse’a Areolę (9 milionów euro z PSG), Williana José (8,5 miliona euro z Real Sociedad) oraz Guglielmo Vicario (8,5 miliona euro z Cagliari Calcio).

Spośród pozostałych transferów, wymagających wyłożenia kwoty odstępnego, w najbliższych miesiącach warto zwróć uwagę na występy Alexandra Baha w Benfice (8 milionów euro z Slavii Praga), Bartola Franjicia w Wolfsburgu (7,5 miliona euro z Dinama Zagrzeb), Savinho w Troyes (6,5 miliona euro z Atlético Mineiro), Theosona-Jordana Siebatcheu w Unione Berlin (6 milionów euro z Young Boys Brno), Souleymane’a Isaaka Touré w Olympique’u Marsylia (5,5 miliona euro z Le Havre), Ferrana Jutgli w Club Bruge (5 milionów euro z rezerw Barcelony), Calvina Ramsaya w Liverpoolu (4,6 miliona euro z Aberdeen) oraz Marquinhosa w Arsenalu (3,5 miliona euro). Każdy z nich ma szansę w krótszej lub dłuższej perspektywie stać się jednym z ważniejszych członków nowego zespołu lub zapracować sobie na szybki transfer do jeszcze mocniejszej drużyny.

Okazji do zaliczenia dużego przeskoku sportowego nie mają już raczej bardziej doświadczeni piłkarze tacy jak Lucas Alario, Vincent Janssen, Mario Götze czy Robin Olsen. Pierwszy i trzeci dołączył do Eintrachtu Frankfurt odpowiednio z Bayeru Leverkusen za 6 milionów euro oraz PSV Eindhoven za 4 miliony euro. Z kolei drugi zakończył swój pobyt w meksykańskim Monterrey i wrócił na europejskie boiska do Royal Antwerp za 5,5 miliona euro. Natomiast ostatni przeniósł się na stałe z Romy do Aston Villi za 3,5 miliona euro.

Oczywiście nie możemy też zapominać o naszych rodakach. W ostatnich tygodniach pięciu Polakom udało się zmienić klub zagranicą lub opuścić Ekstraklasę w ramach transferów gotówkowego. W tym pierwszym gronie znaleźli się Adam Buksa, Marcin Bułka i Jakub Szumski. Pierwszej dwójce przyjdzie razem rywalizować na boiskach Ligue 1 - środkowy napastnik przeszedł za 6 milionów euro do RC Lens z New England Revolution, a bramkarz został wykupiony przez OGC Nice z PSG za 2 miliony euro. Jeżeli zaś chodzi o ostatniego, to zamienił on Erzurumspor na Samsunsporu za 70 tysięcy euro i tym samym powalczy z nowym zespołem o zameldowanie się w tureckiej elicie. Z kolei pozostała dwójka – Wojciech Golla oraz Karol Struski została sprzedana ze Śląska Wrocław i Jagiellonii Białystok do Puskás Akadémia (0,4 miliona euro) oraz Arisu Limassol (0,4  miliona euro).

Pozostałe interesujące czerwcowe transfery za kwoty mniejsze niż 10 milionów euro

***

Czerwiec nie opiewał jeszcze w dużą liczbę wypożyczeń, ale w lipcu i sierpniu z pewnością ulegnie to zmianie. Choć nie możemy wykluczyć, że najciekawsza operacja na tej zasadzie została już zrealizowana w postaci tymczasowego powrotu Romelu Lukaku do Interu Mediolan z Chelsea za podstawową opłatę w wysokości 8 milionów euro. Poza nim wicemistrz Włoch, na podobnych warunkach, sprowadził do siebie Kristjana Asllaniego z Empoli za 4 miliony euro. W przypadku Albańczyka w umowie zawartej pomiędzy drużynami znalazła się opcją wykupu, która może stać się przymusem po spełnieniu określonych warunków.

Oczywiście na Półwyspie Apenińskim będziemy mieli tego typu transakcji najwięcej, bo ekipy z Serie A lubują się z zawieraniu takich tymczasowych transferów, co pokazują między innymi ruchy wykonane przez Cremonese, Monzę czy Lazio, mogące się pochwalić pozyskaniem Johana Vásqueza (wypożyczenie za 0,5 miliona euro z Genoi), Alessio Cragno (wypożyczenie z Genoi) oraz Matteo Cancellieriego (wypożyczenie z Hellasu Verona).

Pozostałe interesujące czerwcowe wypożyczenia

***

Na koniec tej części podsumowania czerwcowych transakcji zostawiliśmy wolne transfery. Ich natomiast z każdym opływającym tygodniem będzie coraz mniej, ponieważ piłkarzom przebywającym na bezrobociu będziE trudniej znaleźć angaż w dobrych klubie.

Na razie solidniej klasy lub doświadczeni gracze nie mieli z tym problemów i uzyskali oczekiwane przez siebie warunki. Pokazują to między innymi takie głośnej przeprowadzki jak Antonio Rüdigera z Chelsea do Real Madryt, Nemanji Maticia z Manchesteru United do Romy czy Alexandre’a Lacazette’a z Arsenalu do Olympique’u Lyon.

Poza nimi nowych pracodawców udało się znaleźć takim doświadczonym oraz bardziej znanym piłkarzom, jak:

Stosunkowo rzadko się zdarza, by młodzi oraz perspektywiczni zawodnicy opuszczali swoje zespoły na zasadzie wolnego transferu, ale tak się stało między innymi w przypadku Kaysa Ruiza-Atili i Xaviego Simonsa. Piłkarze, mający w swoim CV pobyt w Barcelonie oraz PSG, dołączyli odpowiednio do Axuerre oraz PSV Eindhoven, gdzie postarają się notować regularne występu w celu wywalczenia sobie angażu w mocniejszych drużynach.

Wśród wielu bohaterów transferów bezgotówkowych znaleźli się też Polacy. Spośród nich zdecydowanie na czoło wysuwają się dwie transakcje. Pierwsza budząca wiele pozytywnych emocji w postaci przeprowadzki Jacka Góralskiego z Kajratu Ałmaty do VfL Bochum i druga negatywna odnosząca się do zmiany w klubu w Moskwie przez Macieja Rybusa.

Ponadto na zagranicznych boiskach po raz pierwszy, kolejny zameldowali się lub zostali Adrian Gryszkiewicz (z Górnika Zabrze do Paderbornu), Michał Nalepa (z Jagiellonii Białystok do Sakaryasporu) i Mateusz Lis (z Aaltay do Southampton).

Nie możemy też zapominać o zagranicznych zawodnikach z przeszłością w naszej Ekstraklasie. W ostatnich tygodniach rozstali się z nią mniej lub bardziej lubiani gracze tacy jak Karlo Muhar (z Lecha Poznań do CFR Cluj), Jan Kliment (z Wisły Kraków do Viktorii Pilzno), Pāvels Šteinbors (z Jagiellonii Białystok do RFS), Frank Castañeda (z Warty Poznań do Buriram United), Samuel Štefánik (z Bruk-Bet Termaliki do Spartaka Trnawa), Michal Frydrych (z Wisły Kraków do Baníka Ostrawa), Sebastian Ring (z Wisły Kraków do Amiens), Žarko Udovičić (z Rakowa Częstochowa do Mladostu Lučani), Dino Štiglec (ze Śląska Wrocław do Hapoelu Hajfa) i Pedro Tiba (z Lecha Poznań do Gil Vincente).

Pozostałe interesujące czerwcowe wolne transfery

***

65 najciekawszych potwierdzonych transferów ostatnich miesięcy. Kryzys już nie taki straszny