Te transfery mogliście przegapić. 127 interesujących transakcji zrealizowanych w lipcu
2024-08-10 12:24:08; Aktualizacja: 3 miesiące temuSierpień w piłce jak zwykle zapowiada się najgoręcej pod kątem ruchów transferowych, lecz sporo działo się także w lipcu, kiedy większość klubów chce mieć jak najlepiej przygotowane kadry przed przystąpieniem do inauguracji w krajowych rozgrywkach. Przedstawiamy więc następną część podsumowania z poprzedniego miesiąca.
Zestawienia pogrupowane w trzech listach składają się z transakcji gotówkowych nieprzekraczających 10 milionów euro kwoty podstawowej, przenosin piłkarzy na zasadzie wolnego transferu po wygaśnięciu lub rozwiązaniu kontraktu z poprzednim pracodawcą, jak i tych w opcji wypożyczenia z lub bez klauzuli wykupu/obligatoryjności na kupno.
Scenę zdominowali oczywiście bohaterowie przeprowadzek z Europy, w tym także polscy. Znalazło się też miejsce dla przedstawicielki żeńskiej piłki, gdzie należy podkreślić hit w postaci podpisania umowy z FC Barceloną.
***Popularne
Karuzela transferowa poszła w ruch. 51 największych transakcji w czerwcu
Te transfery mogliście przegapić. 31 interesujących operacji zrealizowanych w czerwcu
130 najważniejszych transferów polskich klubów w czerwcu
Transferowy szał trwa. 73 największe transakcje lipca
130 najciekawszych transferów potwierdzonych w lipcu w Polsce
***
Wyliczankę wypada zacząć od najdroższego transferu tuż przed progiem ośmiocyfrowej sumy. Arijanet Murić spadł z Burnley do Championship, lecz po kilku tygodniach sam utrzymał się w Premier League dzięki przenosinom do Ipswich Town. Beniaminek wydał na bramkarza reprezentanta Kosowa 9,52 miliona euro. 25-latek ma nadzieję, że tym razem z inną drużyną uda mu się utrzymać w najwyższej klasie rozgrywek.
Na niższym szczebelku musieliśmy pomieścić aż „czterech muszkieterów”, za których kluby zapłaciły po dziewięć milionów w unijnej walucie.
Pierwszym z nich jest doświadczony Pierre-Emerick Aubameyang, który postanowił zakończyć przygodzie w Europie. Akceptując znacznie lepsze warunki kontraktu indywidualnego, powędrował na Bliski Wschód – z Olympique’u Marsylia do Al-Qadisiyah, rosnącego w siłę giganta Saudi Pro League.
Następny to Ryan Flamingo. Środkowy obrońca zaliczył sportowy awans wewnątrz Eredivisie z FC Utrecht do PSV Eindhoven. Na Malicka Juniora Yalcouyé skusiło się znane z łowienia talentów Brighton. Potencjalny znacznie młodszy konkurent Jakuba Modera o wyjściowy skład zjawił się na The Amex po rozstaniu ze szwedzkim IFK Göteborg. Z kolei Danię na Turcję zamienił Elias Jelert. 21-letni przybył do Stambułu, aby pomóc Galatasaray w obronie mistrzowskiego tytułu. Dotychczas dwukrotnie sięgał po takie trofeum w barwach FC Kopenhagi.
Niecodzienną cenową okazję złapała Chelsea, aktywując klauzulę wykupu w kontrakcie Marca Guiu. Za wychowanka FC Barcelony londyńczycy zapłacili zaledwie sześć milionów euro. Po pierwszych sparingach w Stanach Zjednoczonych 18-letni napastnik sprawiał bardzo dobre wrażenie, lecz pozostaje poczekać, czy taka forma przełoży się także na oficjalne rozgrywki.
Poruszając wątki z polskimi nazwiskami na wielkie uznanie zasługuje przeprowadzka Adama Buksy. Po udanym sezonie na wypożyczeniu w Antalyasporze RC Lens stwierdziło, że nie będzie miało lepszej okazji na sprzedaż. Ostatecznie najbardziej na pozyskaniu napastnika reprezentanta Polski z bramką na EURO 2024 zależało FC Midtjylland, które wyłożyło na stół 4,5 miliona euro.
Za granicą łatwego startu nie zaliczył Kacper Kozłowski. Jego przygoda w Brighton & Hove Albion dobiegła końca, a nawet nie zagrał choćby jednego oficjalnego meczu. Po wypożyczeniu do Royala Union Saint-Gilloise oraz Vitesse przeprowadził się na zasadzie transferu definitywnego do Gaziantep FK.
Na przygodę w MLS skusił się z kolei Dawid Bugaj. Po wypożyczeniu ze SPAL do Lechii Gdańsk, okraszonym wywalczonym awansem do Ekstraklasy, prawy obrońca zasilił szeregi CF Montréal. Jest szóstym „biało-czerwonym” przedstawicielem w najsłynniejszej lidze Ameryki Północnej.
Wiele ciekawych rzeczy działo się na wylocie z Ekstraklasy. Kristoffer Velde oraz Filip Marchwiński opuścili Lecha Poznań kolejno na rzecz Olympiakosu (za cztery miliony euro) oraz Lecce (trzy miliony). Z Górnika Zabrze do Houston Dynamo powędrował Lawrence Ennali. Ślązacy zainkasowali 2,75 miliona euro. Za bliżej nieujawnioną kwotę przeprowadził się też Andrejs Cigaņiks. Wahadłowy pożegnał się z Widzewem Łódź, zasilając FC Luzern, zaś Makana Baku za porozumieniem stron rozwiązał współpracę z Legią Warszawa i wskoczył na pokład greckiego Atromitosu.
Z I ligi do Championship – na taką zmianę kierunku zdecydował się z kolei Olaf Kobacki. Arka Gdynia z tytułu sprzedaży lewoskrzydłowego uzyskała 600 tysięcy euro. Nowym pracodawcą 23-latka zostało Sheffield Wednesday.
Spektakularnego skoku w juniorskiej karierze dokonała za to piłkarka akademii KPP Diamenty Warszawa. 16-letnia Weronika Araśniewicz stała się zawodniczką FC Barcelony, gdzie swoją przygodę rozpoczyna od występów w trzeciej drużynie.
Pozostałe interesujące lipcowe transfery za kwoty mniejsze niż 10 milionów euro:
- Çağlar Söyüncü z Atlético Madryt do Fenerbahçe [8,5],
- Enzo Barrenechea z Juventusu do Aston Villi [8],
- Loum Tchaouna z Salernitany do Lazio [8],
- Abner z Betisu do Olympique’u Lyon [8],
- Ibrahim Sulemana z Cagliari Calcio do Atalanty Bergamo [8],
- Ben Brereton Díaz z Villarrealu do Southampton [7,72],
- Saul Coco z Las Palmas do Torino [7,5],
- Zion Suzuki z Sint-Truidense VV do Parmy [7,5],
- Yukinari Sugawara z AZ do Southampton [7],
- Leo Østigård z Napoli do Stade Rennais [7],
- Javi López z Deportivo Alavés o Realu Sociedad [6,5],
- Julien De Sart z Gentu do Al-Rayyan [6,5],
- Gustaf Nilsson z Royale Union SG do Club Brugge [6,4],
- Bright Arrey-Mbi z Hannoveru 96 do SC Braga [6,2],
- Zuriko Dawitaszwili z Bordeaux do St. Etienne [6],
- Christos Tzolis z Fortuny Düsseldorf do Club Brugge [6],
- Mama Baldé z Troyes do Olympique’u Lyon [6],
- Guela Doué ze Stade Rennais do Strasbourga [6],
- Emil Audero z Sampdorii do Como 1907 [6],
- Felício Milson z Maccabi Tel-Awiw do Crvena zvezda [6],
- Michael Golding z Chelsea do Leicester City [5,89],
- Odysseas Vlachodimos z Nottingham Forest do Newcastle United [5,8],
- Mandela Keita z OH Leuven do Royal Antwerp [5],
- Jonathan Clauss z Olympique’u Marsylia do OGC Nice [5],
- Sardar Azmoun z Bayeru Leverkusen do Shabab Al-Ahli [5],
- Tetê z Galatasaray do Panathinaikosu [4,75],
- Carlos Miguel z Internacionalu do Nottingham Forest [4],
- Samuel Dahl z Djurgårdens do Romy [4]
- Diego Llorente z Leeds United do Betisu [3,75],
- Duje Ćaleta-Car z Southampton do Olympique’u Lyon [3,59],
- Roman Jaremczuk z Club Brugge do Olympiakosu [3,5],
- Jan-Carlo Simić z Milanu do Anderlechtu [3],
- Pau Víctor z Girony do Barcelony [2,7],
- Oscar Højlund z Kopenhagi do Eintrachtu Frankfurt [1,35],
- Donny van de Beek z Manchesteru United do Girony [0,5],
- Stefan Savić z Atlético Madryt do Trabzonsporu,
- Malang Sarr z Chelsea do RC Lens,
- Iker Bravo z Bayeru Leverkusen do Udinese.
***
Nie zabrakło również interesujących transakcji na zasadzie wypożyczenia. „Najtłustszym” dealem w takim przypadku okazała się przeprowadzka Allana Saint-Maximina z saudyjskiego Al-Ahli do dowodzonego przez José Mourinho Fenerbahçe. Opłata za tymczasowy pobyt Francuza w Stambule pochłonęła z budżetu „Żółtych Kanarków” osiem milionów euro.
Idąc ceną od góry, drugim najdroższym wypożyczeniem lipca okazało się to z udziałem Nicolò Zaniolo. Po zarobieniu pięciu milionów euro od Aston Villi za całoroczne wypożyczenie tym razem Galatasaray „przytuli” 6,4 miliona za tę samą usługę od Atalanty.
Na trzecim miejscu podium znalazł się Michele Di Gregorio. Następca Wojciecha Szczęsnego zasilił Juventus za wstępną opłatą 4,5 miliona euro, aby po sezonie zostać obligatoryjnie wykupionym z Monzy za 13,5 miliona euro.
Z głośnych nazwisk na pewno warto wspomnieć o Philippe Coutinho. Widniejący od ponad sześciu lat najdrożej sprzedany piłkarz w historii Premier League (za 135 milionów euro z Liverpoolu do FC Barcelony) zamienił Aston Villę na Vasco da Gama.
Trzej nasi rodacy, w tym jeden z Ekstraklasy, również tymczasowo zmienili klubowe barwy. Szymon Żurkowski „tradycyjnie” dołączył do Empoli, podczas gdy nie układa mu się kariera w Spezii. Fabian Mrozek, wychowanek Liverpoolu, spróbuje w końcu sił między słupkami w dorosłej piłce w szwedzkim IF Brommapojkarna. Kacper Kostorz w ubiegłym sezonie szalał na drugim szczeblu holenderskich rozgrywek, więc Pogoń Szczecin postanowiła dać napastnikowi szansę rozwoju w Eredivisie. 24-latek odszedł do NAC Breda z możliwością transferu definitywnego po nadchodzącej kampanii.
Pozostałe warte uwagi wypożyczenia zrealizowane w lipcu:
- David Jurásek z Benfiki do Hoffenheim;
- Jørgen Strand Larsen z Celty Vigo do Wolverhampton [3 mln];
- Lilian Brassier ze Stade Brestois 29 do Olympique’u Marsylia;
- Mohamed Amoura z Royale Union SG do Wolfsburga [3 mln];
- Fisayo Dele-Bashiru z Hataysporu do Lazio;
- Rafa Mir z Sevilli do Valencii;
- Saúl Ñíguez z Atlético Madryt do Sevilli;
- Albert Sambi Lokonga z Arsenalu do Sevilli;
- Nuno Tavares z Arsenalu do Lazio [1 mln];
- Rasmus Kristensen z Leeds United do Eintrachtu Frankfurt;
- Borja Iglesias z Betisu do Celty Vigo;
- Pierre-Emile Højbjerg z Tottenhamu do Olympique’u Marsylia;
- Luca Romero z Milanu do Deportivo Alavés;
- Adnan Januzaj z Sevilli do UD Las Palmas;
- Andrea Colpani z Monzy do Fiorentiny [4 mln];
- Jesper Lindstrøm z Napoli do Evertonu [2,5 mln];
- Morgan Guilavogui z RC Lens do St. Pauli;
- Bryan Gil z Tottenhamu do Girony;
- Pierluigi Gollini z Atalanty Bergamo do Genoi [1 mln];
- Carles Pérez z Celty Vigo do Getafe.
***
Z klasyfikacji wolnych transferów nie można zacząć od innej postaci jak Piotr Zieliński. Środkowy pomocnik poczuł, że nadszedł odpowiedni moment, aby po wygaśnięciu kontraktu z Napoli spróbować odnieść sukcesy u giganta Serie A. Jako pierwszy przedstawiciel z Kraju nad Wisłą zaszczycił obecnością w barwach Interu Mediolan, podpisując umowę aż do 30 czerwca 2028 roku.
Pozostając przy naszych rodakach, przeprowadzkę zaliczył również inny z reprezentantów Polski. Tomasz Kędziora po obopólnym porozumieniu przy zerwaniu kontraktu z Dynamem Kijów na stałe zakotwiczył w greckim PAOK-u. Przemysław Płacheta, który z kolei doświadczył siedmiu występów z orzełkiem na piersi, zamienił Swansea City na Oxford United.
Oskar Zawada wrócił z drugiego końca świata do Europy, dziękując za współpracę Wellington Phoenix i rozpoczynając nową z holenderskim RKC Waalwijk. Z kolei Piotr Parzyszek zmienił położenie w regionie Beneluksu, przechodząc z FC Emmen do RWD Molenbeek. Bramkarz Jakub Szumski pozostał w Turcji. Odszedł z ekstraklasowego Samsunsporu, zasilając szeregi drugoligowca – Sakaryaspor.
W Ekstraklasie strzelanymi golami nie raczy już kibiców król strzelców poprzedniej edycji. Erik Expósito pożegnał się ze Śląskiem Wrocław. Teraz swą powinność sprawuje w katarskim Al-Ahli SC.
Z rozpoznawalnych postaci europejskiego futbolu znajdujących się na końcowym etapie swoich karier warto podkreślić między innymi zaprezentowanie Raphaëla Varane’a w Como 1907 (ostatnio Manchester United), Mehdiego Taremiego w Interze Mediolan (ostatnio FC Porto), Naniego w CF Estrela (ostatnio Adana Demirspor) oraz Ciro Immobile w Beşiktaşie (ostatnio Lazio).
A na koniec zupełnie z innej beczki… w formule 1 doszło do spektakularnego transferu z udziałem Carlosa Sainza. Obóz Ferrari zamieni na Williams Racing wraz z końcem 2025 roku.
Pozostałe interesujące wolne transfery zrealizowane w lipcu:
- Michy Batshuayi w Galatasaray,
- Daichi Kamada w Crystal Palace,
- John Ruddy w Newcastle United,
- Leandro Barreiro w Benfice,
- Juan Miranda w Bologny,
- Ethan Mbappé w Lille,
- Tanguy Ndombele w OGC Nice,
- Max Meyer w APOEL-u,
- Pape Gueye w Villarrealu,
- Steve Mounié w Augsburgu,
- Bobby De Cordova-Reid w Leicester City,
- Adrián w Betisie,
- Leonardo Spinazzola w Napoli,
- Gabriel Misehouy w Gironie,
- Bertrand Traoré w Ajaksie Amsterdam,
- Mathew Ryan w Romie,
- Kasper Schmeichel w Celticu,
- Pepe Reina w Como 1907,
- Thomas Meunier w Lille,
- Gaetano Castrovilli w Lazio,
- Alberto Moreno w Como 1907,
- Erik Lamela w AEK-u Ateny,
- Thomas Delaney w Kopenhadze,
- Ivan Rakitić w Hajduku Split,
- Nico Gaitán w CA Sarmiento,
- Martin Braithwaite w Grêmio,
- Gareth Barry w Hurstpierpoint,
- Ché Adams w Torino,
- José Callejón w Marabella FC,
- Ryan Sessegnon w Fulham,
- Mohamed Elneny w Al-Jazira Club,
- Keisuke Honda w Paro FC,
- Kelechi Iheanacho w Sevilli,
- Daniel Maldini w Monzy.