TOP 10 momentów Mistrzostw Świata w Katarze z perspektywy koszulki piłkarskiej
2022-12-28 18:32:41; Aktualizacja: 1 rok temuNa mundialowych arenach dawno już wyłączono klimatyzację. W redakcjach sportowych postawiono ostatnią kropkę w tekstach podsumowujących Katar. To dobra pora, by zamknąć rozdział z 22. Mistrzostwami Świata z perspektywy odwieszonych już koszulek piłkarskich. Co powiedziały trykoty zawodników?
Temat sprawdza w gościnnym tekście Tomasz Mielczarek, twórca pilkamodna.pl, jedynego serwisu o koszulkach z niższych lig w Polsce.
1. Trzecia gwiazdka na trykocie Argentyny
Kiedy Gonzalo Montiel trafiał w finale jako ostatni w konkursie jedenastek, szefostwo adidasa wiedziało już, że ma problem. W żadnym magazynie nie czekał zapas trykotów Argentyny z trzema gwiazdkami. Niemiecki gigant nie zdecydował się zlecić wcześniejszej produkcji koszulek na hipotetyczne zdobycie mistrzostwa przez ekipę z Leo Messim. Dla Adidasa to spektakularna strata związana z rozminięciem się z oczekiwanami kibiców nie tylko w Argentynie. Mimo rozgrzanych do czerwoności linii produkcyjnych w szwalniach, terminem oficjalnej sprzedaży pozostaje kwiecień 2023 roku. Prawie cztery miesiące po ostatnim gwizdku w Katarze. Niemcy będą próbowali ratować się limitowanymi partiami. Ich dostępność on-line będzie jednak trwała prawdopodobnie mniej niż minutę. Całość brzmi zatem jak scenariusz wprost z sennych marzeń sprzedawców podróbek, które w hurtowej ilości zostaną rzucone w stronę kibiców.Popularne
Me. Vuelvo. Loco. pic.twitter.com/hrAbtC9k8o
— Demian ⭐⭐⭐ (@endemianado) December 19, 2022
2. Vincent Aboubakar kończy mundial przez koszulkę
Wyobraźmy sobie, że gramy na Mistrzostwach Świata przeciwko Brazylii. Właśnie trafiliśmy do siatki pilnowanej przez Edersona. Prawda, że chwilę później ściągnęlibyśmy koszulkę w totalnym entuzjazmie, zapominając o kartce na koncie? I w następnym momencie nie byłoby nas już na boisku. W zamian jednak zapisalibyśmy się w historii nie tylko własnego narodu, ale też w dziejach mistrzostw. Podczas jednego z bardziej ikonicznych momentów katarskiego mundialu Vincent Aboubakar został pierwszym piłkarzem od edycji z 2006 roku, który w jednym meczu strzelił gola i dostał czerwoną kartkę. Moment docenił nawet sędzia główny spotkania. Wcześniej tej sztuki dokonał Zinedine Zidane na klatce piersiowej Marco Materazziego podczas swojego ostatniego meczu w karierze.
What a moment! Aboubakar❤️❤️❤️ pic.twitter.com/PG6IXN1xeM
— Fentuo Tahiru Fentuo (@Fentuo_) December 3, 2022
3. Do kogo trafiła historyczna koszulka Lionela Messiego?
Kolekcjonerzy z całego świata go nienawidzą [Zobacz jak]. Tak mógłby wyglądać typowy nagłówek sportowego portalu w kontekście odnalezienia właściciela koszulki Messiego z jego historycznego meczu. Nie jest nim Matty Cash, którego zdobycz okazała się tylko wersją „prepared” (takich przed meczami przygotowuje się nawet dwie setki) i to jeszcze ze spotkania numer 999. Meczówka Argentyńczyka z tysięcznego meczu trafiła bowiem do Australii. Paradoks polegał na tym, że uzyskał ją zawodnik, który w Katarze nie zagrał nawet minuty. Cameron Devlin zdradził, że nikt z jego kolegów tuż po meczu Socceroos z Argentyną nie złapał Messiego na wymianę. Trudno zatem było nie skorzystać z tak zaskakujących okoliczności. Trykot aż do wylotu Australijczyków do domu przebywał w hotelowym sejfie.
He promised him his shirt, and he got it ?
— Heart of Midlothian FC (@JamTarts) December 4, 2022
Nice of Cammy to accept Messi’s shirt in return as well. pic.twitter.com/NhHiPcVFQi
4. Hummel ukrywa logo na trykotach Danii
Od dawna żadne wydarzenie piłkarskie nie podzieliło tak dwóch obozów „nie łączmy polityki ze sportem” i „wszystko jest polityką”. Przed Katarem szerokim echem odbił się ponury raport Guardiana, w którym padła liczba 6 500 zmarłych pracowników z Indii, Pakistanu, Nepalu, Bangladeszu i Sri Lanki, odkąd FIFA przyznała prawa do organizacji. Rząd Kataru zakwestionował tę liczbę, uznając, że tylko 37 zgonów miało miejsce na budowach, z których zaledwie trzy były „związane z pracą”. W trakcie mundialu na coś więcej niż kurtuazję zdecydował się tylko Hummel. Jako dostawca trykotów dla Danii ogłosił, że nie chce być kojarzony z turniejem, za którym kryją się takie liczby. Flaga i monochromatyczne logo „zlały się” z kolorystyką koszulki przygotowanej na mistrzostwa. FIFA jednak nie byłaby sobą, gdyby nie wkroczyła cała ubrana za korupcję. Zablokowała Duńczykom możliwość trenowania w strojach z hasłem „Prawa człowieka dla wszystkich”. Podczas spotkań w grupie z kolei zawodnicy występowali z flagą kraju nad datą i miejscem spotkania, które standardowo umieszcza się na meczówkach.
This shirt carries with it a message.
— hummel (@hummel1923) September 28, 2022
We don't wish to be visible during a tournament that has cost thousands of people their lives.
We support the Danish national team all the way, but that isn't the same as supporting Qatar as a host nation. pic.twitter.com/7bgMgK7WzS
5. Najładniejsza koszulka mistrzostw nie pojawiła się na boisku
Koszulkowy moment, który... się nie wydarzył. Brak obecności Meksyku w fazie pucharowej był dużym zawodem nie tylko dla kraju, który dał piłce takich graczy jak Jorge Campos czy Cuauhtémoc Blanco. Rozczarowanie dało się słyszeć także wśród fanów piłkarskich trykotów. Bo Katar zostanie zapamiętany po latach z dwóch modeli (jeden z nich został opisany wyżej). Wyjazdówkę Meksyku pokazano światu pod koniec sierpnia. Szybko zniknęła z magazynów. Cechą wyróżniającą biało-czerwonego trykotu adidasa był wzór na całej powierzchni inspirowany postacią Quetzalcoatla – Pierzastego Węża – jednego z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki. Nawiązanie do kultury narodu okazało się estetycznym strzałem z 30 metrów w samo okienko bramki. Pech polegał na tym, że drużyna „Taty” Martino wszystkie mecze grupowe zagrała w strojach domowych.
Ya está aquí el #Notituit de @LGMexico. ?
— Selección Nacional (@miseleccionmx) December 22, 2022
Esta noche les recomienda ir a seguir nuestras cuentas de inglés. ?
? @miseleccionmxEN.
? https://t.co/tEMZxJDsCt #FMFporNuestroFútbol pic.twitter.com/DzFgULwoaJ
6. Argentyna nie szanuje koszulek rywali?
Postronnym kibicom podczas katarskiego mundialu nie tak łatwo było umieścić się po stronie Argentyny w jej drodze do trzeciej gwiazdki na trykotach. I to nawet nie z powodu Emiliano Martineza. Wszystko przez kontrowersje, które wybuchały po filmikach z szatni Argentyńczyków. Zaczęło się już po drugim meczu grupowym, gdy Leo Messi podpadł nawet Canelo Alvarezowi, wielokrotnemu mistrzowi świata w boksie. Sieć nie tylko w Meksyku rozgrzała się po fragmencie, w którym kapitan rzekomo depcze po koszulce Meksyku. Nie pomógł także TikTok Paulo Dybali, gdzie podczas świętowania wygranej z Chorwacją dopatrzono się wyrzucenia trykotu rywali do kosza z brudnymi ubraniami. Sytuacja została jednak szybko „naprawiona” przez Cristiana Romero, który koszulkę odrzucił w stronę kolegi.
Afición mexicana poniéndose ayer el jersey de #Messi #Argentina ?゚ヌᄋ y su ídolo pateando la playera de #México ?゚ヌᄑque estaba en el suelo. pic.twitter.com/j9PcnAo3WT
— Uriel Chacón | (@DimeChacon_) November 27, 2022
7. Zalegające trykoty Niemiec w magazynach
To nie była najlepsza edycja Adidasa w historii mundiali. Nie tylko nie ubrał więcej uczestniczących ekip od Nike, to jeszcze nie dał rady obsłużyć zwycięskiego kraju w koszulki aż do kwietnia 2023 roku. Impas pojawił się też w samych Niemczech. Po drugich z rzędu mistrzostwach zakończonych już w fazie grupowej w magazynach zostały tony niesprzedanego towaru. Mimo obniżek sięgających nawet 50 procent wyjściowej ceny niewiele osób skusiło się na stroje kadry Hansiego Flicka z 2022 roku. Oprócz złego wyniku w Katarze, złej atmosfery wokół samej organizacji turnieju, to na słabą sprzedaż nałożył się także zły czas gospodarczy – wśród „niedzielnych” kibiców zmniejszyła się sprzedaż strojów sportowych. Najnowszym pomysłem na ratowanie partii produkcyjnej jest dotrwanie trykotów do EURO 2024. Bezprecedensowy ruch na tak wielkim rynku, jak odzież sportowa może być niemożliwy przy strategii Adidasa, który prawdopodobnie zaczął już prace nad projektami wokół Mistrzostw Europy.
?゚ヌᆰ?#CRCGER #GER #WM2022 pic.twitter.com/NWcDwqXwj0
— DFB-Team (@DFB_Team) December 1, 2022
8. Puma przegrywa z katarskim upałem
Dla przeciętnego kibica strój reprezentacyjny kończy się na ogólnej estetyce, jednak Mistrzostwa Świata to zakulisowy „wyścig zbrojeń” między największymi markami odzieży sportowej. A Katar przez temperatury okazał się trudnym rywalem. W Pumie najwyraźniej ktoś nie zadbał o solidny research lub po prostu zaoszczędził na delegacjach. Koszulki niemieckiej firmy zwracały uwagę swoją plastikowatością w miarę trwania meczu. Najmocniej ten efekt dało się zauważyć na czerwonych trykotach Szwajcarii podczas ich starcia z Serbią. Głównym winowajcą okazała się technologia „Ultrawave”, którą reklamowano jako najlżejsze koszulki w historii. Pod warunkiem że... pozostaną suche. Gramatura nie miała szans z ludzkim potem.
? | FOCUS
— Sofascore (@SofascoreINT) December 2, 2022
Dušan Tadić v Switzerland:
? 50 touches
?ᄌマ 1 assist
? 5 key passes
? 25/30 accurate passes
? 2/4 successful dribbles
⚔️ 5/8 duels won
? 7.9 Sofascore rating
Despite suffering defeat, he's our Player of the Match. ?゚ヌᄌ?#SRBSUI #Qatar2022 #FIFAWorldCup pic.twitter.com/53QMcfFC12
9. Reprezentanci Francji odkurzają swoje pierwsze koszulki
Nie ma cienia przesady w wyświechtanym powiedzeniu, że wielka piłka zaczyna się na bocznych boiskach szkółek piłkarskich ukrytych gdzieś po małych miejscowościach. To tam wykuwa się kadra, która w przyszłości może dojść do finału Mistrzostw Świata. Podczas trwania fazy pucharowej reprezentanci Francji oddali nietypowy hołd swoim pierwszym klubom. Podczas specjalnej sesji zdjęciowej zawodnicy ubrali trykoty zespołów, w których występowali jako dzieciaki. Po tylu latach oryginalne koszulki raczej już nie przetrwały, dlatego w zdjęciach „wzięły udział” obecne wersje, którymi podzieliły się kluby. Spostrzegawczy zwrócą uwagę na nieobecność Matteo Guendouziego, dziś zawodnika Marsylii, który przygodę z piłką zaczynał w PSG.
Les Bleus struck a pose with ?ンラᄉ?ンラ?ンリタ from their ?ンラᄊ?ンリタ? ?ンラᄎ?ンリチ?ンリツ? ?ンラᄍ?ンラᆵ? ?
— French Team ⭐⭐ (@FrenchTeam) December 3, 2022
Go behind the scenes of this wonderful tribute to amateur football ?#FiersdetreBleus pic.twitter.com/pTCDzAAh6N
10. Nike zlekceważyło Kanadę?
Amerykański gigant każdej z dwunastu ekip ubieranych przez siebie w Katarze dostarczył nowe trykoty. Tylko trzynasta z nich, Kanada, nie załapała się na „cykl opracowywania strojów”, o czym można było przeczytać w oficjalnym komunikacie korporacji. Podobno, aby dotrzymać 18-miesięcznego harmonogramu, Nike i kanadyjska federacja musiałyby rozpocząć proces projektowania w marcu 2021 roku, czyli w miesiącu, gdy kadra ledwo rozpoczynała pierwszą z trzech rund kwalifikacji zakończonych historycznym awansem po 36 latach nieobecności na mundialu. W Katarze Kanadyjczycy wystąpili nie tylko w kompletach widzianych podczas meczów kwalifikacyjnych, to na dodatek jako pierwsza kadra od Mistrzostw w Brazylii zagrała w trzecich strojach. Rzecznik federacji jeszcze przed pierwszy gwizdkiem próbował wybrnąć oświadczeniem, że „męska drużyna narodowa będzie miała do dyspozycji trzy kolory strojów, co czyni Kanadę wyjątkową spośród 32 drużyn”. I nie pomylił się!
Alphonso Davies inscrit le tout premier but de l'histoire du Canada en Coupe du monde > https://t.co/nq2XJkDHFQ #CROCAN pic.twitter.com/rrztssmjQW
— L'ÉQUIPE (@lequipe) November 27, 2022
TOMASZ MIELCZAREK