Szalony transferowy lipiec. 74 największe potwierdzone transakcje

Szalony transferowy lipiec. 74 największe potwierdzone transakcje fot. Arsenal FC
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Dawno nie mieliśmy tak obfitującego miesiąca w operacje przekraczające dziesięć milionów euro. W lipcu odnotowaliśmy ich aż… 74.

Działacze nie szczędzili grosza w ubiegłych tygodniach i wielokrotnie sięgali głęboko do kieszeni, by zrealizować wyznaczone sobie cele.

W efekcie Jude Bellingham nie nacieszył się zbyt długo mianem najdroższego zawodnika lata 2023 roku, ponieważ w lipcu rekordowe 116,6 miliona euro na sprowadzenie Declana Rice’a z West Hamu United wyłożył Arsenal. „Kanonierzy” wygrali walkę o reprezentanta Anglii z Manchesterem City i po wyczerpujących negacjach musieli sprostać wygórowanym oczekiwaniom „Młotów”.

Za plecami tej dwójki pojawili się też nowi zawodnicy na podium z transakcjami opiewającymi na 70 milionów euro. Takie sumy na pozyskanie Dominika Szoboszlaia i Sandro Tonalego wyłożyły dwa inne angielskie zespoły – Liverpool oraz Newcastle United.

Poza wymienioną trójką do dziesiątki największych letni transferów załapali się jeszcze między innymi dwaj inni bohaterowie lipcowych przeprowadzek – Mason Mount i Manuel Ugarte.

Pierwszy zaliczył wewnętrzne przenosin w Premier League z Chelsea do Manchesteru United za 64 miliony euro. Z kolei drugi znajdował się już jedną nogą w „The Blues”, ale w ostatecznym rozrachunku wybrał PSG, które aktywowało jego klauzulę odstępnego zawartą w kontrakcie ze Sportingiem o wartości 60 milionów euro.

***

21 największych transferów potwierdzonych w czerwcu. Zeszłoroczny rekord przebity

107 najciekawszych transferów potwierdzonych w Polsce w czerwcu

Te transfery mogliście przegapić. 84 interesujące transakcje zrealizowane w czerwcu

***

W sierpniu możemy spodziewać się jeszcze kilku operacji przekraczających granicę 60 milionów euro i zmian w stawce największych letnich transakcji.

Ma to też swoje konsekwencje w postaci poświęcania nieco mniejszej uwagi transferom opiewającym na niższe kwoty.

Wśród nich nie brakuje jednak istotnych roszad. Pokazuje to wzmocnienie kluczowych pozycji przez wspomniane już „Czerwone Diabły” czy Bayern Monachium.

Angielskiemu zespołowi zależało na sprowadzeniu bramkarza grającego lepiej nogami od Davida De Gei. W efekcie doprowadziło to do rezygnacji z Hiszpana, którego miejsce zajął André Onana ściągnięty z Interu Mediolan za 52,5 miliona euro.

Z kolei „Bawarczycy” pragnęli wzmocnić formację defensywną, co doprowadziło do wygrania walki z europejską konkurencją o Mina-jae Kima z Napoli. Mistrz Niemiec aktywował klauzulę odstępnego widniejącą w kontrakcie koreańskiego obrońcy w wysokości 50 milionów euro

W drużynie „Bawarczyków” przyjdzie mu załatać dziurę po odejściu Lucasa Hernándeza do Paris Saint-Germain za 45 milionów euro, czyli blisko dwukrotnie niższą sumę niż Bayern Monachium za niego zapłacił.

***

Identyczne sumy na nowe gwiazdy wyłożyli Saudyjczycy, którzy powitali w swoich szeregach Malcoma z Zenitu Sankt Petersburg (Al-Hilal) i Fabinho z Liverpoolu (Al-Ittihad).

Poza tymi dwoma Brazylijczykami na kontynuowanie kariery w rosnącym w siłę kraju z Bliskiego Wschodu zdecydowali się między innymi Sergej Milinković-Savić (z Lazio do Al-Hilal za 40 milionów euro), Riyad Mahrez (z Manchesteru City do Al-Ahli za 30 milionów euro), Jota (z Celticu do Al-Ittihad za 29,1 miliona euro), Allan Saint-Maximin (z Newcastle United do Al-Ahli za 27,2 miliona euro), Seko Fofana (z RC Lens do Al-Nassr za 25 milionów euro), Marcelo Brozović (z Interu Mediolan do Al-Nassr za 18 milionów euro) i Jordan Henderson (z Liverpoolu do Al-Ettifaq za 14 milionów euro).

Na te ruchy stara się odpowiadać lokalny konkurent Arabii Saudyjskiej – Katar, ale na razie bez takiego rozmachu, co pokazują transakcje dotyczące pozyskania Gonzalo Platy z Realu Valladolid przez Al-Sadd za 12 milionów euro i Gabriela Pereiry z New York City przez Al-Rayyan za 10 milionów euro.

***

Na specjalne miejsce w naszym rankingu zasługują także inne rekordowe transferowy ustanowione przez poszczególne zespoły. Takich w ubiegłych tygodniach odnotowaliśmy całkiem sporo.

Naszą dalszą część podsumowania w tym aspekcie otwiera Loïs Openda. Reprezentant Belgii naciskał bardzo mocno na RC Lens na otrzymanie zgody na przeprowadzkę do RB Lipsk.

W konsekwencji niemiecka drużyna musiała sięgnąć głęboko do kieszeni i po raz pierwszy w swoich historii przeznaczyła ponad 40 milionów euro na sprowadzenie nowego zawodnika – dokładnie 43 miliony euro.

Nieznacznie mniej wynosi nowy rekord transferowy Aston Villi, która przeznaczyła 40 milionów euro sumy podstawowej na Moussę Diaby’ego z Bayeru Leverkusen. Francuz mógł liczyć na bardziej lukratywne warunki w Arabii Saudyjskiej, ale uznał, że jest jeszcze za wcześnie na to, by porzucił marzenia o grze w Europie.

Swoje największe operacje mieszczące się w granicach 20-30 milionów euro przeprowadziły z kolei Atalanta, Brentford, Sporting i Strasbourg.

Pierwsi z nich sięgnęli po Ela Bilala Touré z Almerii za 28 milionów euro z nadrzędnym zadaniem w postaci wypełnienia luki po odchodzącym Rasmusie Højlundzie do Manchesteru United.

Natomiast angielska drużyny systematycznie podbija klubowy rekord. Tym razem dzięki sięgnięciu po Nathana Collinsa z Wolverhampton za 26,85 miliona euro.

Z kolei ekipa z Lizbony wykorzystała środki ze sprzedaży Ugarte do wzmocnienia linii ataku Viktorem Gyökeresem z Coventry City za 24 miliony euro.

I na koniec został nam zakup „małej Chelsea” należącej do konsorcjum zarządzanego przez Todda Boehly’ego, która przeznaczyła 20 milionów euro Abakara Syllę z Club Brugge.

***

Z pozostałych blisko… 50 transferów za przynajmniej dziesięć milionów euro polecamy jeszcze uwadze poczynania nowych nabytków klubów z Premier League – Harveya Barnesa (z Leicester City do Newcastle United za 44 miliony euro), Jurriëna Timbera (z Ajaksu Amsterdam do Arsenalu za 40 milionów euro), Pau Torresa (z Villarrealu do Aston Villi za 33 miliony euro), Calvina Bassey (z Ajaksu Amsterdam do Fulham za 22,5 miliona euro), Barta Verbruggena (z Anderlechtu do Brighton za 20 milionów euro) i Jamesa Trafforda (z Manchesteru City do Burnley za 17,3 miliona euro).

Z pozostałych czołowych europejskich lig na specjalnie wyróżnienie zasługują działania podjęte przez AC Milan. Włosi zmodernizowali znacząco swoje podejście do budowania drużyny i sięgnęli tego lata po Samuela Chukwueze z Villarrealu za 20 milionów euro, Chrisiana Pulisica z Chelsea za 20 milionów euro, Tijjaniego Reijndersa z AZ za 19 milionów euro oraz Noaha Okafora z Red Bulla Salzburg za 14 milionów euro.

Natomiast hiszpański pojedynek gigantów w kontekście realizacji transakcji gotówkowych skupia się na razie na przyszłości. FC Barcelona zrealizowała pierwszy… zimowy transfer w postaci wyłożenia 30 milionów euro sumy podstawowej na Vitora Roque z Athletico Paranaense. Natomiast Real Madryt ubiegł konkurentów i pozyskał turecką perłę - Ardę Gülera z Fenerbahçe za 20 milionów euro.

W Niemczech na czoło wysunął się oczywiście przytoczony wyżej zakup Bayernu Monachium. Za jego plecami także trwa walka o wzmocnienie kadr przez jego największych konkurentów. Borussia Dortmund zrealizowała w tym aspekcie dwa wewnętrzne transfery w postaci sięgnięcia po Felixa Nmechę z VfL Wolfsburg za 30 milionów euro i Marcela Sabitzera z… „Bawarczyków” za 19 milionów euro.

Równie ciekawe operacje domknął Bayer Leverkusen w postaci wyłożenia łącznie 47 milionów euro na Granita Xhakę z Arsenalu, Victora Boniface'a z Royale Union SG i Jonasa Hofmanna z Borussii Mönchengladbach.

***

Pozostałe lipcowe transfery za przynajmniej DZIESIĘĆ milionów euro:

***

NAJWIĘKSZE TRANSFERY LATA 2023 (stan na 31 lipca 2023 roku)

1. Declan Rice z West Hamu United do Arsenalu [116,6 miliona euro]

2. Jude Bellingham z Borussii Dortmund do Realu Madryt [103 miliony euro]

3. Dominik Szoboszlai z RB Lipsk do Liverpoolu [70 milionów euro]

3. Sandro Tonali z Milanu do Newcastle United [70 milionów euro]

5. Kai Havertz z Chelsea do Arsenalu [69,49 miliona euro]

6. Mason Mount z Chelsea do Manchesteru United [64 miliony euro]

7. Christopher Nkunku z RB Lipsk do Chelsea [60 milionów euro]

7. Manuel Ugarte ze Sportingu do PSG [60 milionów euro]

9. Rúben Neves z Wolverhampton do Al-Hilal [55 milionów euro]

10. André Onana z Interu Mediolan do Manchesteru United [52,5 miliona euro]

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Leicester City dopięło swego! Błyskawiczny powrót do Premier League stał się faktem [OFICJALNIE] Leicester City dopięło swego! Błyskawiczny powrót do Premier League stał się faktem [OFICJALNIE] Albert Rudé nie powstrzymał emocji. Co za reakcja po bramce Wisły Kraków [WIDEO] Albert Rudé nie powstrzymał emocji. Co za reakcja po bramce Wisły Kraków [WIDEO] „Powinni zapakować go w karton z kokardką i wysłać”. Dziennikarz bez ogródek o piłkarzu FC Barcelony „Powinni zapakować go w karton z kokardką i wysłać”. Dziennikarz bez ogródek o piłkarzu FC Barcelony Liverpool wybrał nowego trenera. „Here we go!” Liverpool wybrał nowego trenera. „Here we go!” OFICJALNIE: Bartosz Białkowski odchodzi z klubu OFICJALNIE: Bartosz Białkowski odchodzi z klubu Jan Faberski z bramką dla Ajaksu Amsterdam U-18. Polak pomógł w zwycięstwie z Feyenoordem Rotterdam [WIDEO] Jan Faberski z bramką dla Ajaksu Amsterdam U-18. Polak pomógł w zwycięstwie z Feyenoordem Rotterdam [WIDEO] Dawid Szulczek nie dla tego klubu? „Nie ma żadnych rozmów” Dawid Szulczek nie dla tego klubu? „Nie ma żadnych rozmów” W poprzednim sezonie zdobył ponad 30 bramek, będzie grał w Interze Mediolan. „Here we go!” W poprzednim sezonie zdobył ponad 30 bramek, będzie grał w Interze Mediolan. „Here we go!”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy