Ligue 1: 51 interesujących zawodników z wygasającymi latem umowami

fot. Vlad1988 / Shutterstock.com
Redakcja
Źródło: Transfery.info

Rozgrywki piłkarskie w topowych europejskich ligach dobiegły końca. W związku z tym śpieszymy z przedstawieniem listy ciekawych zawodników, którzy lada moment mogą być dostępni na rynku na zasadzie wolnego transferu.

W pierwszej kolejności na naszych radarach znalazły się kadry poszczególnych zespołów Premier League, Bundesligi, Serie A i LaLigi. A teraz wyselekcjonowaliśmy 51 interesujących zawodników z wygasającymi latem umowami z drużyn z Ligue 1.

Wśród nich nie brakuje takich, którzy znają już swoją najbliższą przyszłość lub negocjują z obecnymi pracodawcami warunki nowych kontraktów.

***

Boubacar Kamara (Olympique Marsylia,1999) – defensywny pomocnik nie zagości dłużej na Stade Vélodrome. Powołany do reprezentacji Francji zawodnik przeszedł do Aston Villi. W drużynie Ligue 1 grał pierwsze skrzypce w środku pola.

Jason Denayer (Olympique Lyon, 1995) – w pierwszej części sezonu regularnie wychodził w pierwszej jedenastce, jednak od grudnia znajduje się poza grą ze względu na kontuzje. Od momentu odejścia z Manchesteru City stanowi on ważną część drużyny jako środkowy obrońca. Prezydent klubu Jean-Michel Aulas zapewnił, że została piłkarzowi przedstawiono ofertę nowej umowy. Stoper wciąż się namyśla, a chrapkę na wolny transfer mają między innymi hiszpańskie ekipy.

Djibril Sidibé (AS Monaco, 1992) – prawy obrońca pożegna się po sezonie z obecnym pracodawcą. Wiosną miały miejsce rozmowy, jednak nie udało się osiągnąć obopólnego porozumienia w sprawie nowej umowy. Mistrz świata z reprezentacją „Trójkolorowych” aktualnie rozpatruje propozycje z różnych krajów, głównie z Anglii, Hiszpanii, Włoch czy także Francji. W kampanii 2021/2022 nieregularnie znajdował się w pierwszej jedenastce, podczas gdy zawodnikowi zależy na częstszej grze w kontekście zbliżającego się mundialu w Katarze.

Cesc Fàbregas (AS Monaco, 1987) – środkowy pomocnik opuści klub po sezonie, przechodząc, jak sam to określił, przez najgorszy okres w swojej karierze. Hiszpan wyraził taką opinię, gdyż praktycznie cały sezon spędził na leczeniu urazów. Mistrz świata z 2010 roku był w stanie rozegrać tylko 117 minut we wszystkich rozgrywkach. Niemniej zawodnik nie myśli jeszcze o zawieszeniu butów na kołku, otwierając się na propozycje od innych ekip.

Ángel Di María (PSG, 1988) – siedmioletnia przygoda argentyńskiego skrzydłowego dobiega końca. Mistrzowie Francji nie chcą aktywować klauzuli przedłużenia kontraktu o kolejny sezon. Z relacji mediów wychodzi na to, że po opuszczeniu Parc des Princes zawodnik przeniesie się do Juventusu, więc wciąż będzie miał szanse powalczyć o najwyższe cele.

Xavi Simons (PSG, 2003) – władze paryżan rozmawiają z agentami zawodnika o przedłużeniu współpracy. Wszechstronny zawodnik ofensywnej formacji, mogący grać między innymi jako środkowy napastnik czy też „dziesiątka”, ma zadatki na piłkarza wielkiego formatu. W sezonie 2021/2022 zaliczył on sześć występów w pierwszej drużynie. Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że usługami młodziutkiego Holendra interesują się między innymi Bayer Leverkusen i FC Barcelona. W tym drugim klubie szlifował swoje umiejętności w latach 2010-2019.

Hatem Ben Arfa (Lille OSC, 1987) – długo przyszło mu czekać, aby w kończącym się sezonie znaleźć nowy klub. W styczniu podpisał krótkoterminowy kontrakt z ekipą Ligue 1, jednak doświadczony ofensywny pomocnik nie może zaliczyć tej przygody do udanych. Na siedem występów zanotował jedną asystę, a od początku kwietnia został odsunięty od składu za krytyczne komentarze, wypowiadane publicznie na temat swojego trenera Jocelyna Gourvenneca i kolegi z zespołu, Tiago Djaló. Wydaje się nierealne, aby wychowanek Olympique’u Lyon chciał kontynuować swoją karierę na Stade Pierre-Mauroy.

Burak Yılmaz (Lille OSC, 1985) – klub wydał oświadczenie, że środkowy napastnik po dwóch latach gry opuści zespół. W 2020 roku dołączył na Stade Pierre-Mauroy z Beşiktaşu. 36-latek zaliczył przez ten okres 72 występy, w których strzelił 25 goli i zanotował 10 asyst. Jeszcze w tym roku Turek ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery. Póki co, nie pojawiają się żadne doniesienia o poszukiwaniach nowego pracodawcy.

Xeka (Lille OSC, 1994) – 27-letni pomocnik zakończy współpracę z „Les Dogues”. Od momentu transferu z SC Braga w latem 2017 roku zanotował on dziewięć trafień i siedem asyst w 144 występach. Ostatnie raporty medialne sugerują, że zawodnik może powrócić do Portugalii. O jego sprowadzeniu myśli przede wszystkim Benfica.

Thomas Mangani (Angers, 1987) – był w tym sezonie dość istotną postacią w układance trenera Géralda Baticle – i to pomimo zaawansowanego wieku. Mangani nie porozumiał się w sprawie przedłużenia kontraktu z Angers, a więc wraz z końcem sezonu będzie mógł szukać nowego pracodawcy na własną rękę. 35-latek w samej Ligue 1 rozegrał ponad 300 spotkań, co sprawia, że mógłby stać się realnym wzmocnieniem dla jakiejś drużyny z dołu francuskiej ekstraklasy lub walczącej o awans na niższym szczeblu.

Ismaël Traoré (Angers, 1986) – Angers opierało w tym sezonie swój skład na doświadczonych zawodnikach, którzy ostatecznie zagwarantowali klubowi w miarę spokojne utrzymanie. Traoré przez kilka lat stanowił o sile klubu z Kraju Loary, a także był jego kapitanem. Mimo 35 lat na karku Iworyjczyk grał w tej kampanii od deski do deski, prezentując bardzo dobry poziom.

Vincent Manceau (Angers, 1989) – wychowanek klubu, który w pierwszej kadrze znajduje się od 2008 roku. Manceau miewał w tym sezonie drobne problemy z regularną grą, a więc nie można nazwać go zawodnikiem kluczowym. Jego doświadczenie bez wątpienia mogłoby jednak pomóc niejednej drużynie - 199 spotkań w Ligue 1.

Stéphane Bahoken (Angers, 1992) – Kameruńczyk ma za sobą raczej niezbyt udany sezon. Napastnik zdobył tylko trzy bramki na przestrzeni całej kampanii, co jest bez wątpienia wynikiem rozczarowującym.

Danijel Petković (Angers, 1993) – Czarnogórzec przez pewien okres był członkiem podstawowego składu swojej drużyny. Niepewne interwencje i różnie pomniejsze błędy spowodowały, że stracił miejsce w jedenastce. Dobre warunki fizyczne i wiek powodują, że może być on jednak sensowną opcją dla wielu mniejszych drużyn.

Anthony Mandréa (Angers, 1996) – wychowanek Angers, który jednak nigdy nie przebił się na stałe do pierwszego składu. Bramkarz swego czasu zapowiadał się na wielki talent, dzięki czemu trafił do OGC Nice. Tam zawiódł i szybko wrócił do macierzystego zespołu. Po wypożyczeniu do trzecioligowego Cholet dostał wreszcie szansę i końcówkę sezonu spędził jako podstawowy golkiper klubu z Kraju Loary.

Mathias Pereira Lage (Angers, 1996) – piłkarz z potencjałem, którego już chyba nigdy w pełni nie wykorzysta. Portugalczyk ma za sobą średni sezon w postaci etatowego rezerwowego. Końcowy etap kampanii był w jego wykonaniu najlepszy, aczkolwiek o żadnej eksplozji formy nie ma tutaj mowy. Wydaje się jednak, że jeszcze może zaskoczyć i pokazać się z dobrej strony po przejściu do Stade Brestois.

Adil Rami (Troyes, 1985) – swego czasu głośne nazwisko – i to nie tylko ze względu na jego podboje miłosne. Rami w przeszłości był topowym francuskim defensorem, grającym w hiszpańskiej Valencii czy we włoskim Milanie. Ten sezon był dla piłkarza z marokańskimi korzeniami nieudany - słaba forma fizyczna i drobne urazy nie pozwoliły mu doświadczyć regularnej gry. To jednak dalej dość duże nazwisko, a więc na pewno jakaś ekipa postara się o jego angaż, no chyba, że sam piłkarz zdecyduje się zakończyć karierę.

Jérémy Morel (Lorient, 1984) – to zdecydowanie zasłużony piłkarz dla francuskiej Ligue 1. Ponad 420 spotkań i występy dla dwóch Olympique’ów - Lyon i Marsylia. Reprezentant Madagaskaru najlepsze lata ma już za sobą, a jego ostatnie, boiskowe poczynania to przejaw zwykłego odcinania kuponów. Doświadczony obrońca nie wyjawił jeszcze chęci zakończenia kariery, a więc prawdopodobnie rozgląda się już za nowym pracodawcą. Może na boisku nie zagwarantuje odpowiedniego poziomu, ale jego doświadczenie może się przydać - w szczególności młodym zawodnikom.

Fabien Lemoine (Lorient, 1987) – stary wyga zapadł kibicom w pamięć z dobrych występów dla Saint-Étienne, którego barw bronił przez sześć lat. W 2017 roku przeszedł do Lorient, gdzie przez jakiś czas pełnił ważną rolę kapitana. Niestety wiek daje o sobie znać i obecny sezon był dla środkowego pomocnika przeciętny. Jest jednak jeszcze w stanie zagwarantować odpowiedni poziom, więc udany „last dance” w barwach innej ekipy jest możliwy.

Houboulang Mendes (Lorient, 1998) – poczuł, że to jest dobry moment na zmianę otoczenia i zrobienia kroku do przodu. 24-letni Gwinejczyk ma za sobą solidny sezon, a więc chętnych na jego angaż nie powinno brakować. Boczny obrońca ma wiele do poprawy w swojej grze – przede wszystkim ofensywne aspekty. Wydaje się, że jako uzupełnienie składu lepszej ekipy się nadaje, a z czasem kto wie, może rozwinie się na tyle, że będzie jeszcze o nim głośno.

Otávio (Bordeaux, wyp. do Atlético Mineiro, 1994) – defensywny pomocnik nie zamierza wracać do Bordeaux, a przy spadku drużyny do Ligue 1, szanse na przedłużenie współpracy spadają do zera.

Jimmy Briand (Bordeaux, 1985) – napastnik nie wyklucza pozostania na następny sezon, ale wszystko zależy od tego, jak potoczą się rozmowy z pracodawcą. W każdym razie 36-latek nie chce kończyć kariery.

Benoît Costil (Bordeaux, 1987) – francuski golkiper w marcu starł się z kibicami, lecz mimo to wrócił do składu. Dziś o wiele prawdopodobniejsze jest rozstanie aniżeli przedłużenie umowy.

Marcelo (Bordeaux, 1987) – o Brazylijczyku nie tak dawno stało się głośno za sprawą afery związanej z pierdzeniem w szatni Olympique’u Lyon. W tym momencie piłkarz oczywiście najchętniej opuściłby Francję, a spadek i wygasający kontrakt otwierają mu do tego drogę.

Vincent Pajot (FC Metz, 1990) – wicekapitan drużyny jest otwarty na pozostanie i wobec opcji przedłużenia współpracy o 12 miesięcy, to de facto może mieć miejsce.

Thomas Delaine (FC Metz, 1992) – lewy obrońca zadeklarował chęć zmiany otoczenia oraz spróbowania swoich sił w innych klubie i stosunkowo szybko doszedł do porozumienie z Strasbourgiem.

Farid Boulaya (FC Metz, 1993) – Algierczyk niemal na pewno latem zostanie bohaterem wolnego transferu. W wieku 29 lat ofensywny pomocnik ma jeszcze sporo do zaoferowania i zamierza to udowodnić.

Ibrahim Amadou (FC Metz, 1993) – w umowie defensywnego pomocnika znajdowała się opcja kontraktowa, ale do jej uruchomienia konieczne było utrzymanie. Klub spadł, więc odejście jest nieuchronne.

Opa Nguette (FC Metz, 1994) – atakujący latem zmieni przynależność klubów. Po zasmakowaniu występów w Ligue 1 wydaje się, że celem będzie znalezienie pracodawcy na tym samym poziomie rozgrywkowym.

Youcef Belaïli (Stade Brestois, 1992) – skrzydłowy na brak adoratorów nie narzeka i zważywszy na ten fakt, nie można wykluczyć jego transferu. Pozostanie wciąż jest jednak jedną z opcji.

Vital Nsimba (Clermont Foot 63, 1993) – Kongijczyk nie zamyka drzwi przed kontynuowaniem współpracy, więc strony ostatecznie mogą dojść do porozumienia.

Saîf-Eddine Khaoui (Clermont Foot 63, 1995) – klub chce zatrzymać ofensywnego pomocnika, ale cały czas nie wiadomo, jakie plany ma sam 27-latek.

Jason Berthomier (Clermont Foot 63, 1990) – rozgrywający rozgląda się za nową drużyną i chyba to jest znak, że podjął już decyzję o odejściu.

Akim Zedadka (Clermont Foot 63, 1995) – bocznym obrońcą interesuje się wiele ekip, w tym Sevilla czy Olympique Lyon. W tej sytuacji rozstanie jest nieuniknione.

Ryad Boudebouz (Saint-Étienne, 1990) – chociaż drużyna ofensywnego pomocnika spadła z ligi - on nie trafił jednego z rzutów karnych w barażu z Auxerre - to sam zainteresowany ma za sobą całkiem udany solidny okres. W 33 meczach zanotował cztery gole i pięć asyst. Ponadto dysponuje ciekawą przeszłością i wydaje się, że problemów ze znalezieniem nowych barw mieć nie powinien.

Timothée Kolodziejczak (Saint-Étienne, 1991) – w barwach spadkowicza grał długo, a degradacja to spora szrama na jego przygodzie z futbolem. Środkowy defensor, który ma polskie korzenie, zanotował 33 występy, a jego dorobek to dwie bramki i cztery asysty.

Eliaquim Mangala (Saint-Étienne, 1991) – ciekawe nazwisko, bo przecież mamy do czynienia z zawodnikiem, który w przeszłości reprezentował takie zespoły jak Manchester City, Everton czy Valencię. Od stycznia gra dla Saint-Étienne, ale tej przygody środkowy obrońca raczej miło wspominać nie będzie.

Wahbi Khazri (Saint-Étienne, 1991) – reprezentant Algierii pomimo tego, że występował w drużynie outsidera, był w stanie strzelić dziesięć goli. Niewykluczone, że znajdzie więc zatrudnienie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym we Francji.

Miguel Trauco (Saint-Étienne, 1992) – Peruwiańczyk miewał w poprzednim sezonie częste kłopoty zdrowotne, co przeszkadzała mu w odpowiednim rozwinięciu skrzydeł. Jego kontrakt wygasa, a spadek w jego przypadku nie daje najlepszej sławy. Być może otrzymać szanse pozostania w Ligue 1, ale niewykluczone też, że wróci do Ameryki Południowej.

Arnaud Nordin (Saint-Étienne, 1998) – skrzydłowy w 41 meczach miał sześć goli i pięć asyst, co zasługuje na miano rezultatu, co najmniej solidnego. Dostrzegło to zresztą Montpellier, gdzie będzie występował od lipca.

Anthony Caci (Strasbourg, 1997) – po solidnym okresie w barwach Strasbourga lewy defensor nie musiał narzekać na brak ofert. Dosyć niespodziewanie zdecydował się na wyjazd i w kolejnym sezonie zawita do Bundesligi, gdzie jego nowym zespołem będzie nieobliczalne Mainz. Być może Niemcy będą dla niego trampoliną do większego transferu. Na to zresztą też prawdopodobnie liczy.

Jean-Kévin Augustin (FC Nantes, 1997) – kariera wychowanka Paris Saint-Germain zapowiadała się naprawdę interesująco, ale odkąd wszedł w seniorski wiek, zawodzi. O ile całkiem dobrze radził sobie jeszcze w RB Lipsk, o tyle przygody tak z AS Monaco jak i Nantes to niemałe porażki. Jego kontrakt wygasa, ale wielu skautów pamięta o jego potencjale, co może zapewnić mu interesującą ofertę.

Randal Kolo Muani (FC Nantes, 1998) – środkowy napastnik to kolejny w tym zestawieniu przypadek zawodnika, który po dobrym okresie zapracował sobie na przenosiny do Bundesligi. W następnym sezonie będzie on grał w Lidze Mistrzów, bo pozyskał go Eintracht Frankfurt. Ten trzykrotny reprezentant Francji stoi więc przed dużym wyzwaniem, ale ostatnie miesiące pokazały, że ma spory potencjał. W 41 meczach strzelił przecież 13 goli i zanotował siedem asyst.

Jonas Martin (Stade Rennais, 1990) – doświadczony pomocnik regularnie pojawiał się na francuskich oraz międzynarodowych murawach w tym sezonie. To nie okazało się jednak wystarczające do otrzymania propozycji podpisania nowego kontraktu.

Jean-Louis Leca (RC Lens, 1985) – 36-letni bramkarz bronił regularnie dostępu do bramki beniaminka w zakończonych rozgrywkach. Dopiero pod ich koniec nabawił się kontuzji, ale niewiele wskazuje na to, by miała ona w negatywny sposób wpłynąć na przedłużenie z nim umowy.

Yannick Cahuzac (RC Lens, 1985) – wieloletni kapitan RC Lens wypełnił powierzone mu zadanie i wprowadził klub do francuskiej ekstraklasy. W niej, jako rezerwowy, zanotował 17 występów i teraz z czystym sumieniem może zakończyć profesjonalną karierę.

Ghislain Konan (Stade de Reims, 1995) – reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej bronił barw Stade de Reims regularnie w zakończonym sezonie. Dopiero pod jego koniec wyleciał całkowicie z kadry meczowej, co wskazuje na to, że najprawdopodobniej nie przedłuży wygasającego kontraktu.

Rémy Cabella (Montpellier, 1990) – ofensywny pomocnik powrócił do macierzystego zespołu po zerwaniu współpracy z Krasnodarem i związał z nim umową do końca sezonu z opcją przedłużenia o dwa lata. Klub nie podjął jeszcze decyzji, czy skorzysta z tej opcji.

Mihailo Ristić (Montpellier, 1995) – serbski zawodnik nie będzie kontynuował kariery w Montpellier i podpisał już nowe porozumienie z Benficą.

Junior Sambia (Montpellier, 1996) – wszechstronny piłkarz nie mógł pochwalić się posiadaniem stabilnej pozycji w francuskiej drużynie. Dlatego też uznano, że będzie on jej potrzebny już w następnym sezonie.

Walter Benítez (OGC Nice, 1993) – argentyński bramkarz jest podstawowym graczem ekipy z Nicei i dogadanie się z nim w sprawie podpisania nowej umowy wydaje się kwestią czasu.

***

Pozostali zawodnicy związani z zespołami z Ligue 1 z wygasającymi umowami wraz z końcem czerwca 2022 roku:

  • Malcolm Barcola (Olympique Lyon),
  • Pape Cheikh (Olympique Lyon),
  • Vito Mannone (AS Monaco),
  • Alexandre Letellier (PSG),
  • Ismaël Gharbi (PSG),
  • Ibrahim Cissé (OGC Nice, wyp. do Le Mans),
  • Teddy Boulhendi (OGC Nice),
  • Ihsan Sacko (OGC Nice),
  • Jérémy Pied (Lille OSC),
  • Franck Rivollier (Stade Rennais, wyp. do Stade Briochin),
  • Jérémy Gélin (Stade Rennais),
  • Pépé Bonet (Stade Rennais),
  • Boubakar Camara (RC Lens, wyp. do Le Mans),
  • Moussa Doumbia (Stade de Reims),
  • Sambou Sissoko (Stade de Reims),
  • Clément Vidal (Montpellier, wyp. do AC Ajaccio),
  • Thibault Tamas (Montpellier),
  • Ambroise Oyongo (Montpellier),
  • Assane Dioussé (Saint-Étienne),
  • Bilal Benkhedim (Saint-Étienne),
  • Bakary Sako (Saint-Étienne),
  • Majeed Waris (Strasbourg),
  • Kalifa Coulibaly (FC Nantes),
  • Roli Pereira de Sa (FC Nantes),
  • Tidiane Malbec (Bordeaux),
  • Amadou Traoré (Bordeaux),
  • Amadou Ndiaye (FC Metz, wyp. do Le Mans),
  • Mathieu Cachbach (FC Metz, wyp. do RFC Seraing),
  • Amadou Salif Mbengue (FC Metz),
  • Jean-Armel Kana-Biyik (FC Metz),
  • Romain Philippoteaux (Stade Brestois, wyp. do Dijon),
  • Noé Sow (Stade Brestois),
  • Julien Faussurier (Stade Brestois),
  • Paul Lasne (Stade Brestois),
  • Denys Bain (Stade Brestois),
  • Sébastien Cibois (Stade Brestois),
  • Grégoire Coudert (Stade Brestois),
  • Kévin Boma (Angers),
  • Waniss Taïbi (Angers),
  • Pierrick Capelle (Angers),
  • Mahamadou Dembélé (Troyes, wyp. do Pau FC),
  • Rui Pires (Troyes, wyp. do Paços Ferreira),
  • Gabriel Mutombo (Troyes, wyp. do Vilafrankęs),
  • Sébastien Renot (Troyes),
  • Karim Azamoum (Troyes),
  • Benrandy Abdallah (Troyes),
  • Dylan Chambost (Troyes),
  • Ryan Bouallak (Troyes),
  • Teddy Bartouche (Lorient),
  • Jérôme Hergault (Lorient),
  • Bryan Silva Teixeira (Clermont Foot 63, wyp. do Austra Lustenatu),
  • Till Cissokho (Clermont Foot 63, wyp. do Quevilly Rouen),
  • Julien Boyer (Clermont Foot 63, wyp. do Bastii),
  • Jérôme Phojo (Clermont Foot 63),
  • Josué Albert (Clermont Foot 63),
  • Grejohn Kyei (Clermont Foot 63).

Zobacz również

Zobacz ostatnie transfery To drugi największy transfer do polskiego klubu w historii?! Za 1,6 miliona euro do I ligi OFICJALNIE: Puchar Polski w nowej telewizji Transfery - Relacja na żywo [03/05/2024] Wojciech Kowalczyk do piłkarza Wisły Kraków. „Wiosna już się kończy, kretynie” Jarosław Niezgoda trafi do rewelacji Ekstraklasy?! Erik ten Hag z laurką dla... Jadona Sancho. „Udowodnił swoją wielką wartość dla Manchesteru United” Kluby z Ekstraklasy mogą zagiąć parol na bohatera finału Pucharu Polski Kibice Chelsea z oprawą i klarownym przekazem w sprawie piłkarza „The Blues” [FOTO]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy