40 interesujących zawodników z Premier League, którym latem wygasają kontrakty

2025-01-17 12:05:17; Aktualizacja: 9 godzin temu
40 interesujących zawodników z Premier League, którym latem wygasają kontrakty Fot. Richard Callis/SPP/SIPA USA/PressFocus
Norbert Niebudek
Norbert Niebudek Źródło: Transfery.info

Premier League wkroczyła w noworoczne zmagania, a to oznacza, że za kilka miesięcy część zawodników będzie dostępna na rynku w ramach wolnego transferu. Z tej okazji przygotowaliśmy listę piłkarzy z umowami wygasającymi wraz z końcem czerwca.

W pierwszej kolejności na tapet wzięliśmy graczy z hiszpańskiej LaLigi. Teraz pora na dokonanie przeglądu w szeregach klubów angielskiej Premier League.

Na wyselekcjonowanej przez nas liście znajduje się 40 zawodników. Los większości z nich nadal stoi pod znakiem zapytania.

***

Mason Holgate (wyp. West Bromwich Albion, Everton, 1996) - ostatnie półtora roku upłynęło mu pod znakiem ciągłych przeprowadzek. Zeszły sezon spędził na wypożyczeniach w Southampton oraz Sheffield United, z kolei na początku obecnych rozgrywek tymczasowo zasilił szeregi West Bromwich Albion. Wydaje się, że jego rozdział w Evertonie jest zamknięty i latem opuści Goodison Park wraz z wygaśnięciem kontraktu.

Dominic Calvert-Lewin (Everton, 1997) - negocjacje w sprawie przedłużenia umowy 27-latka trwają od wielu miesięcy, lecz mimo to zawodnik nie zdecydował się dotychczas na podpisanie dokumentów, zostawiając sobie otwartą furtkę na transfer. Warto jednak postawić pytanie, który klub miałby po niego sięgnąć? Dwa gole strzelone w 20 meczach nie brzmią przekonująco, a mówimy przecież o podstawowym graczu formacji ofensywnej „The Toffees”.

Abdoulaye Doucouré (Everton, 1993) - w środowym meczu przeciwko Aston Villi malijski pomocnik dobił do 150 występów w zespole Evertonu. Zagadką pozostaje, czy uda mu się przekroczyć barierę dwóch setek. Werdykt kibiców, którzy - delikatnie mówiąc - niekoniecznie przepadają za 32-latkiem, jest jednogłośny. Nadszedł czas na rozstanie.

Michael Keane (Everton, 1993) - obrońca, jakiego chciałby mieć u siebie niejeden szkoleniowiec. Zazwyczaj ustępuje miejsca w wyjściowym składzie duetowi Branthwaite-Tarkowski, ale gdy w obliczu absencji któregoś z nich melduje się na murawie, gwarantuje solidność w działaniach defensywnych, a na dodatek stwarza zagrożenie w polu karnym rywala. W obecnym sezonie ma na koncie tyle samo bramek, co... Dominic Calvert-Lewin. Z tym, że potrzebował do tego dwukrotnie mniejszej liczby rozegranych spotkań.

Ashley Young (Everton, 1985) - weteran Premier League. Jego przykład pokazuje, że wiek to tylko liczba i nawet zbliżając się do „czterdziestki”, nadal można grać „od dechy do dechy” w niemal każdym meczu najbardziej intensywnej ligi piłkarskiej na całym świecie. Brakuje mu jeszcze 30 meczów do przekroczenia bariery 500 występów na najwyższym szczeblu angielskich rozgrywek.

Tyrick Mitchell (Crystal Palace, 1999) - lewy wahadłowy w formacji preferowanej przez Olivera Glasnera. W zasadzie rzadko kiedy opuszcza murawę. Na Selhurst Park odgrywa ważną rolę, zatem nie może dziwić, że jego sytuację śledzą ligowi rywale „Orłów”, a także zagraniczne kluby. Zakontraktowanie go na zasadzie wolnego transferu byłoby prawdziwą promocją.

Will Hughes (Crystal Palace, 1995) - po zmianie na stanowisku szkoleniowca Oliver Glasner tchnął w niego „nowe życie”. 29-latek odpowiada głównie za zabezpieczenie środka pola, a do tego sprawnie odnajduje się w działaniach ofensywnych. Zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji utworzonych szans przez zawodników z Selhurst Park. Wedle doniesień „The Athletic” chciałby zostać w południowym Londynie na dłużej.

Fabian Schär (Newcastle United, 1991) - szwajcarski obrońca zanotował największą liczbę występów w zespole „Srok” od czasu mianowania na stanowisko szkoleniowca Eddie'ego Howe'a. 33-latek pełni pierwszoplanową rolę, z racji czego nie sposób wyobrazić sobie, aby latem odszedł z klubu z powodu wygaśnięcia umowy. Tym bardziej, że obie strony pozytywnie zapatrują się na przedłużenie współpracy.

Martin Dúbravka (Newcastle United, 1989) - zdaniem Fabrizio Romano słowacki bramkarz jest już dogadany w sprawie letniego transferu do saudyjskiego Al-Shabab. Teraz 36-latek czeka jedynie na zielone światło ze strony władz angielskiego klubu, aby sfinalizować przeprowadzkę na Bliski Wschód. 

Vladimir Coufal (West Ham United, 1992) - w obecnym sezonie Czech stracił miejsce w wyjściowej jedenastce kosztem sprowadzonego latem Aarona Wan-Bissaki. Wraz z zatrudnieniem nowego szkoleniowca w osobie Grahama Pottera postara się to zmienić. Nadchodzące miesiące mogą okazać się kluczowe w kontekście jego dalszych losów na London Stadium.

Michail Antonio (West Ham United, 1990) - na tę chwilę trudno wyrokować, jaka przyszłość czeka jamajskiego napastnika. On sam powoli dochodzi do siebie po wypadku, do którego doszło w grudniu zeszłego roku. Jak sam przyznaje, otarł się wówczas o śmierć.

Łukasz Fabiański (West Ham United, 1985) -  pod koniec października wskoczył między słupki „Młotów” w miejsce kontuzjowanego Alphonse'a Areoli. Gdy Francuz wyzdrowiał, trener Julen Lopetegui nie miał konkretnych powodów ku temu, aby znów sadzać Polaka na ławce rezerwowych. Po krótkiej absencji podyktowanej urazem głowy 39-latek wrócił do podstawowego składu. Za sprawą występu przeciwko Fulham dołączył do grona dziesięciu bramkarzy z największą liczbą spotkań w Premier League „The Athletic” nie ma wątpliwości, że doświadczony golkiper powinien otrzymać propozycję przedłużenia kontraktu.

Fraser Forster (Tottenham, 1988) - wobec zimowego transferu Antonína Kinský'ego, który docelowo ma rywalizować o bluzę numer jeden z kontuzjowanym obecnie Guglielmo Vicario, wątpliwe, aby klub złożył 36-latkowi ofertę przedłużenia współpracy.

Ben Davies (Tottenham, 1993) - gracz mogący pochwalić się najdłuższym stażem w szeregach „Kogutów”, a także jeden z nielicznych zawodników w stołecznym zespole, którzy mieli okazję występować na White Hart Lane. Kontrakt walijskiego defensora wygasa wraz z końcem czerwca, ale zdaniem „The Athletic” władze klubu z północnej części miasta skorzystają z opcji przedłużenia współpracy o kolejne dwanaście miesięcy.

Kyle Walker-Peters (Southampton, 1997) - gra w najgorszej drużynie obecnego sezonu Premier League, ale prawdę mówiąc niewiele ma sobie do zarzucenia. Parę dni temu Fabrizio Romano informował, że władze „Świętych” podejmą jeszcze jedną próbę przedłużenia wygasającego kontraktu prawego defensora, aczkolwiek na ten moment wszystko wskazuje na to, iż po zakończeniu trwających rozgrywek 27-latek opuści St Mary’s Stadium.

Nélson Semedo (Wolverhampton Wanderers, 1993) - portugalski trener Vítor Pereira przyznaje, że jeśli to on decydowałby o dalszych losach swojego rodaka, prawy obrońca lub wahadłowy pozostałby na Molineux Stadium. Jak podaje „Express”, negocjacje w sprawie prolongaty umowy 31-latka zostały rozpoczęte, a władze „Wilków” uwzględniają w swoich planach dalszą współpracę z reprezentantem kraju.

Mario Lemina (Wolverhampton Wanderers, 1993) - szerokim echem odbiła się wypowiedź Vítora Pereiry na konferencji prasowej po środowym starciu z Newcastle United. Portugalski szkoleniowiec przyznał wprost, że Gabończyk zadeklarował chęć opuszczenia struktur angielskiego klubu, wobec czego nie uwzględnił go przy wyborze kadry na rzeczone spotkanie. Dni 31-letniego pomocnika na Molineux Stadium są policzone. 

Axel Tuanzebe (Ipswich Town, 1997) - swego czasu wieszczono mu karierę na miarę najlepszych defensorów na świecie, a Manchester United wiązał z nim ogromne nadzieje. Obecnie jest związany z beniaminkiem Premier League. Gdyby tylko dopisuje mu zdrowie, Kieran McKenna stawia na niego od pierwszych minut. Od grudnia boryka się z kontuzją mięśnia dwugłowego uda, wskutek której ma pauzować przez „większą część sezonu”.

Ola Aina (Nottingham Forest, 1996) - stanowi kluczowy element w układance Nuno Espírito Santo. Zdaniem wielu czołowy prawy obrońca w Premier League. Jego nazwisko wymienia się obok Trenta Alexandra-Arnolda, co samo w sobie jest ogromnym wyróżnieniem. Media łączą go z potencjalnym transferem do Galatasaray. W międzyczasie władze Nottingham Forest prowadzą rozmowy odnośnie przedłużenia pobytu 28-latka na Wyspach Brytyjskich.

Chris Wood (Nottingham Forest, 1991) - jest autorem 13 bramek i asysty w trwającej kampanii. Nikomu na City Ground nie przechodzi nawet przez myśl, aby najskuteczniejszy gracz rewelacyjnego w tym sezonie Nottingham Forest opuścił struktury klubu z powodu wygaśnięcia kontraktu. Wedle najnowszych doniesień obie strony umowy są coraz bliższe zawarcia porozumienia w sprawie prolongaty współpracy.

Kenny Tete (Fulham, 1995) - ze względu na kontuzję kolana do gry wróci dopiero pod koniec marca lub na początku kwietnia. Zdrowy jest podstawowym graczem drużyny Marco Silvy. Jego sytuację kontraktową bacznie śledzi Ajax Amsterdam. Uczestnik Ligi Europy rozważa zakontraktowanie swojego wychowanka po tym sezonie w ramach wolnego transferu, o czym informuje „De Telegraaf”.

Adama Traoré (Fulham, 1996) - w przypadku byłego piłkarza FC Barcelony klub ma możliwość przedłużenia umowy o następny sezon, co znacznie ułatwia kwestię podjęcia decyzji w sprawie ewentualnego zatrzymania go na Craven Cottage. Od początku trwającego sezonu ligowego skrzydłowy uzbierał cztery punkty w klasyfikacji kanadyjskiej. Na wspomniany dorobek złożył się gol oraz trzy asysty.

Raúl Jiménez (Fulham, 1991) - analogicznie do warunków kontraktu Adama Traoré klub posiada opcję przedłużenia współpracy z Meksykaninem o kolejny rok. Na przestrzeni 24 spotkań we wszystkich rozgrywkach 33-latek popisał się dziesięcioma bramkami oraz dwoma podaniami poprzedzającymi trafienia kolegów z drużyny.

Tom Cairney (Fulham, 1991) - z klubem związany od blisko dekady. W koszulce „The Cottagers” zaliczył 342 mecze, strzelając łącznie 46 goli i dorzucając 36 asyst. Rok temu o podobnej porze klub zawarł z nim nowe porozumienie. Aktualnie wiele wskazuje na to, że dwukrotny reprezentant Szkocji rozgrywa swój pożegnalny sezon w stołecznym zespole.

Thomas Partey (Arsenal, 1993) - pomocnik cieszy się sporym zaufaniem Mikela Artety. Hiszpański szkoleniowiec dostrzega w nim zawodnika wszechstronnego. 31-latek to nominalny pomocnik, jednak z konieczności grywa także czasami na prawym boku defensywy. Rozmowy w sprawie przyszłości Ghańczyka są odkładane w czasie.

Jorginho (Arsenal, 1991) - w sprawie przyszłości Włocha działacze „Kanonierów” także nie zainicjowali jeszcze rozmów. Ten fakt próbuje wykorzystać Flamengo. Z ustaleń ge.globo wynika, że brazylijski klub przystąpił do negocjacji transferu zawodnika, któremu latem wygasa kontrakt. Pozostaje czekać na dalszy bieg wydarzeń.

Karl Hein (wyp. Real Valladolid, Arsenal, 2002) - estoński bramkarz notuje przełomowy na poziomie seniorskiego futbolu. Tymczasowy pobyt w hiszpańskim Realu Valladolid, do którego został wypożyczony przed startem obecnych rozgrywek, widocznie mu służy. Za swoje występy 22-latek zbiera pozytywne recenzje. Sumiennie pracuje na pozycję zmiennika Davida Rayi, ale do tego potrzebna będzie nowa umowa.

Victor Lindelöf (Manchester United, 1994) - trapiony kłopotami zdrowotnymi szwedzki defensor po transferze na Old Trafford nie pokazał pełni potencjału. Zanosi się na to, że po ośmiu latach opuści szeregi „Czerwonych Diabłów” z kartą w ręku, choć niewykluczone, iż do rozstania dojdzie jeszcze podczas zimowego okienka.

Christian Eriksen (Manchester United, 1992) - za kadencji Rúbena Amorima trzykrotnie wystąpił w podstawowym składzie. Duńczyk może paść wkrótce ofiarą rewolucji, jaką podczas najbliższych okienek transferowych zamierzają przeprowadzić klubowe władze w porozumieniu z portugalskim szkoleniowcem. Mało prawdopodobne, aby kontynuował przygodę w szeregach „Czerwonych Diabłów”.

Jonny Evans (Manchester United, 1988) - trudno wyobrazić sobie, aby klub zaproponował mu przedłużenie kontraktu. Doświadczony obrońca najlepsze lata kariery ma już dawno za sobą, a w obliczu sporej rywalizacji w centrum formacji defensywnej drużyny z Old Trafford rzadko kiedy łapie się nawet do kadry meczowej.

Jamie Vardy (Leicester City, 1987) - humorystycznie można stwierdzić, że picie napojów energetyzujących w tunelu przed wybiegnięciem na murawę zapewnia mu długowieczność. 38-latek wrócił do Premier League w dobrym stylu, zdobywając sześć bramek i trzy asysty w 19 spotkaniach, aczkolwiek trzeba sobie jasno powiedzieć, iż pod względem skuteczności momentami zawodzi. Romantyczna historia powoli chyli się ku końcowi, choć kapitan „Lisów” nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion, 1999) - zgodnie z najnowszymi doniesieniami polski pomocnik jest o krok od transferu na holenderską ziemię, gdzie ma zasilić szeregi Feyenoordu Rotterdam. To właśnie w zespole urzędującego wicemistrza kraju były gracz Lecha Poznań planuje odbudować dyspozycję. Kwestia jego przyszłości rozstrzygnie się zapewne w ciągu najbliższych dni. Pozostaje zatem cierpliwie wyczekiwać nowych wieści.

James Milner (Brighton & Hove Albion, 1986) - najstarszy zawodnik w kadrze „Mew” na ten sezon. Na boiskach Premier League gra przeszło dwie dekady. Od chwili debiutu zanotował 637 oficjalnych meczów w angielskiej elicie. W bieżącym sezonie szybko doznał kontuzji mięśnia dwugłowego uda, w związku z czym do tej pory uzbierał ledwie trzy spotkania.

Mohamed Salah (Liverpool, 1992) - „To mój ostatni rok w Liverpoolu” - zasugerował skrzydłowy podczas niedawnego wywiadu udzielonego Sky Sports. Klub z Anfield wciąż nie zbliżył się nawet do osiągnięcia konsensusu w sprawie zawarcia nowego kontraktu. Na ten moment Egipcjanin nie zaprząta sobie jednak tym zbytnio głowy. Swoją uwagę przekierowuje na wydarzenia boiskowe, wykręcając abstrakcyjne liczby - 18 bramek oraz 13 asyst w 20 meczach. Król Premier League.

Virgil van Dijk (Liverpool, 1991) - nadal czekamy również na przełom w negocjacjach odnośnie przedłużenia umowy holenderskiego defensora. Kapitan „The Reds” zapewnił, że w najbliższych sezonach zamierza kontynuować występy na najwyższym światowym poziomie, lecz nie wiadomo, czy jednocześnie dane mu będzie wciąż zakładać trykot, w którym zaraz dobije do meczu numer 300.

Trent Alexander-Arnold (Liverpool, 1998) - saga z udziałem prawego defensora trwa od dłuższego czasu. Wreszcie Relevo.com podało, że Real Madryt zaniechał dalszych prób zakontraktowania 26-latka w ramach zimowego okienka, ale temat letniego transferu nadal pozostaje otwarty. Odejście wychowanka byłoby sporym osłabieniem w szeregach obecnego lidera angielskich zmagań.

Kevin De Bruyne (Manchester City, 1991) - przyszłość belgijskiego pomocnika nadal owiana jest tajemnicą, choć mówi się, że 33-latek dokona wyboru spośród trzech opcji. Pierwsza z nich to przedłużenie kontraktu z aktualnym pracodawcą. Pozostałe dwie dotyczą natomiast zagranicznych transferów. Konkretnie chodzi o Arabię Saudyjską lub Stany Zjednoczone.

İlkay Gündoğan (Manchester City, 1990) - po ledwie kilkunastu miesiącach spędzonych w Barcelonie wrócił na Etihad Stadium w sierpniu ubiegłego roku, parafując roczne porozumienie. Wbrew oczekiwaniom regularnie notuje występy od pierwszych minut z powodu kłopotów kadrowych „Obywateli”. Trudno mu jednak odnaleźć najlepszą formę z ostatnich lat. Mimo to wciąż odgrywa istotną rolę w dotkniętej kryzysem drużynie Pepa Guardioli. angielskich zmagań.

Christian Nørgaard (Brentford, 1994) - w zespole „The Bees” przeżywa najlepsza lata zawodowej kariery. Kluczowa postać w drużynie dowodzonej przez Thomasa Franka. Rozpatrując kwestię przyszłości Duńczyka, klub ma po swojej stronie możliwość przedłużenia umowy o następne dwanaście miesięcy, z czego zapewne skorzysta.

Robin Olsen (Aston Villa, 1990) - zimowe okno transferowe to ostatni dzwonek, aby „The Villans” odzyskali choć część środków zainwestowanych w pozyskanie szwedzkiego bramkarza latem 2022 roku. Farzam Abolhosseini donosi, że zainteresowanie zmiennikiem Emiliano Martíneza wykazuje FC Kopenhaga, w której barwach 35-latek rozegrał wcześniej 100 spotkań.

***

Pozostali zawodnicy Premier League z umowami wygasającymi 30 czerwca 2025 roku:

  • Idrissa Gueye (Everton)
  • Séamus Coleman (Everton)
  • Asmir Begović (Everton)
  • João Virgínia (Everton)
  • Jeffrey Schlupp (Crystal Palace)
  • Nathaniel Clyne (Crystal Palace)
  • Joel Ward (Crystal Palace)
  • Remi Matthews (Crystal Palace)
  • Luke Plange (Crystal Palace)
  • Callum Wilson (Newcastle United)
  • Emil Krafth (Newcastle United)
  • Jamaal Lascelles (Newcastle United)
  • Jamal Lewis (Newcastle United)
  • Mark Gillespie (Newcastle United)
  • John Ruddy (Newcastle United)
  • Kurt Zouma (wyp. Al-Orobah, West Ham United)
  • Danny Ings (West Ham United)
  • Aaron Cresswell (West Ham United)
  • Sergio Reguilón (Tottenham)
  • Alfie Whiteman (Tottenham)
  • Jack Stephens (Southampton)
  • Adam Lallana (Southampton)
  • Joe Lumley (Southampton)
  • Pablo Sarabia (Wolverhampton)
  • Craig Dawson (Wolverhampton)
  • Cameron Burgess (Ipswich Town)
  • Luke Woolfenden (Ipswich Town)
  • Massimo Luongo (Ipswich Town)
  • Marcun Harness (wyp. Derby County, Ipswich Town)
  • Elkan Baggott (wyp. Blackpool, Ipswich Town)
  • George Edmundson (wyp. Middlesbrough, Ipswich Town)
  • Harry Toffolo (Nottingham Forest)
  • Willy Boly (Nottingham Forest)
  • Jonathan Panzo (wyp. Rio Ave, Nottingham Forest)
  • Carlos Vinícius (Fulham)
  • Kieran Tierney (Arsenal)
  • Tom Heaton (Manchester United)
  • Danny Ward (Leicester City)
  • Daniel Iversen (Leicester City)
  • Joël Veltman (Brighton & Hove Albion)
  • Tariq Lamptey (Brighton & Hove Albion)
  • Tom McGill (wyp. MK Dons, Brighton & Hove Albion)
  • Imari Samuels (Brighton & Hove Albion)
  • Vítězslav Jaroš (Liverpool)
  • Nat Phillips (wyp. Derby County, Liverpool)
  • Scott Carson (Manchester City)
  • Josh Dasilva (Brentford)
  • Ben Mee (Brentford)
  • Ben Winterbottom (wyp. Fylde, Brentford)
  • Myles Peart-Harris (wyp. Swansea City, Brentford)
  • Kortney Hause (Aston Villa)
  • Lucas Bergström (Chelsea)
  • Eddie Beach (wyp. Crawley Town, Chelsea)
  • Chris Mepham (wyp. Sunderland, Bournemouth)