Puchar Narodów Afryki: Lwy, Orły, Słonie i inni. Przydomki uczestników mistrzostw „Czarnego Lądu”

Puchar Narodów Afryki: Lwy, Orły, Słonie i inni. Przydomki uczestników mistrzostw „Czarnego Lądu” fot. Shutterstock
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Puchar Narodów Afryki niesie z sobą nie tylko wyjątkowe emocje piłkarskie. Cała otoczka tego turnieju ma w sobie coś wyjątkowego, co można poczuć patrząc na przydomki reprezentacji biorących udział w imprezie organizowanej przez Kamerun.

Afryka jest domem dla jednych z najbardziej fascynujących, unikalnych i interesujących przydomków drużyn narodowych na świecie, które często odzwierciedlają głębokie korzenie i ważne aspekty kultury, otoczenia społecznego lub narodowej historii żyjących tam ludzi.

Z tej okazji prezentujemy krótką ściągawkę na temat nazewnictwa każdego uczestnika Pucharu Narodów Afryki 2021, który rozpocznie się 9 stycznia i potrwa do 6 lutego.

Grupa A

Kamerun – „Nieposkromione Lwy”

Na terenie gospodarza tegorocznej edycji Pucharu Narodów Afryki żyje jeden z najpopularniejszych gatunków lwów na świecie – lew afrykański. Z tego też powodu Kamerun nie mógł nie wykorzystać tego ssaka do swojego potocznego nazewnictwa, gdzie dodał jeszcze słowo „nieposkromione”, aby wzbudzić strach w rywalach, podobnie jak lwy polujące na swoje ofiary, które jednocześnie na należały do zwierząt dających się poskromić w niewoli.

Burkina Faso – „Ogiery”

Jazda konna jest nie tylko jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu w tym kraju, ale czymś znacznie więcej. Olbrzymia w tym wszystkim zasługa legendarnej księżniczki Yennengi. Była ona wychowana przez króla Nedegiego na wojowniczkę i prezentowanymi umiejętnościami oraz siłą przerastała niejednego mężczyznę. Z tego też powodu ojciec nie chciał jej wydać za mąż, co nie spotkało się ze zrozumieniem córki.

Dlatego ta przy pomocy zaufanych ludzi uciekła na koniu z królestwa i następnie zakochała się w łowcy słoni Riale. Z ich związku został poczęty chłopiec o imieniu Ouedraogo (potocznie ogier), który stał się jednym z symboli dzisiejszych terenów Burkina Faso, gdzie założył królestwo Mossi.

Etiopia – „Koziorożce abisyńskie”

Przydomek drużyny ze wschodniej części kontynentu afrykańskiego jest bezpośrednio związany z występowaniem zagrożonego gatunku koziorożców abisyńskich, które zamieszkują tereny Parku Narodowego Semien w Etiopii.

Republika Zielonego Przylądka – „Niebieskie Rekiny”

Państwo składające się z kilku wysp znajdujących się na Oceanie Atlantyckim żyje w bezpośrednim otoczeniu rekinów. Wśród nich znajduje się ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych – żarłacz błękitny. I właśnie od niego został zaczerpnięty wspomniany wyżej przydomek.

Grupa B

Senegal – „Lwy Terangi”

Lew jest jednym z głównych symboli drużyny i państwa z zachodniej części Afryki. Nieco gryzie się on jednak z „Terangą”, co nie ma prostego tłumaczenia,. Określa się tym słowem, jacy są mieszkańcy Senegalu. A oni sami uważają się za gościnnych w stosunku do osób przybywających do ich kraju.

Zimbabwe – „Wojownicy”

Państwo z południowej części kontynentu zmaga się w dalszym ciągu ze skutkami funkcjonowania w charakterze brytyjskiej kolonii w XIX i XX wieku, kiedy większe przywileje otrzymywali ludzie rasy białej niż czarnej. Z tego też powodu Zimbabwe jest co pewien czas targane wewnętrznymi konfliktami, dlatego zespół narodowy z dumą funkcjonuje z przydomkiem „Wojownicy”.

Gwinea – „Narodowy Słoń”

W Afryce dominującymi symbolami są nie tylko lwy, ale i słonie. Te zwierzęta były swego czasu bogatym elementem fauny w zachodniej części kontynentu, w tym na terenie dzisiejszej Gwinei, która kiedyś wschodziła w skład Ghany, Mali czy Senegalu.

Malawi – „Płomienie”

Nazwa kraju tego uczestnika Pucharu Narodów Afryki pochodzi bezpośrednio od słowa „płomienie”. Stanowi ono nawiązanie do znajdującego się na jego terenie trzeciego co do wielkości jeziora na kontynencie – Niasa, na którego tafli pojawia się czerwona łuna w momencie zachodu słońca, która sprawia wrażenie, jakby ktoś właśnie podpalił świat.

Grupa C

Maroko – „Lwy Atlasu”

Przydomek drużyny z północnej części Afryki wywodzi się z potocznego nazewnictwa wymarłego gatunku lwa berberyjskiego. Zamieszkiwał on do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku tereny znajdujące w łańcuchu górskim Atlas, którego najwyższy szczyt – Dżabal Tubkal (4167 metrów nad poziomem morza), znajduje się właśnie w Maroku.

Ghana – „Czarne Gwiazdy”

Marcus Garvey powołał do życia na początku XX wieku linię żeglugową „Black Star Line” i jako twórca ruchu „Back-to-Africa” przyczynił się do powrotu czarnoskórych mieszkańców ze Stanów Zjednoczonych do Afryki. Jego działania sprawiły, że kilkanaście lat później we fladze państwa z zachodniej częściej kontynentu umieszczono czarną gwiazdę, która stała się symbolem Ghany.

Komory – „Celakanty”

Zespół debiutujący na imprezie o miano najlepszej drużyny „Czarnego Lądu” nie posiada jasno określonego przydomka, gdyż słowo celekant odnosi się do rządu ryb mięśniopłetwych żyjących w archipelagu Komorów.

Gabon – „Czarne Pantery”

W Afryce dominującym ssakiem z rodziny kotowatych są lamparty, ale w przypadku Gabonu w herbie tego kraju umieszczono dwie czarne pantery. Stąd też stały się one jednym z symboli kadry narodowej.

Grupa D

Nigeria – „Super Orły”

Wizerunek reprezentacji trzykrotnego mistrza „Czarnego Lądu” przechodził na przestrzeni lat wiele zmian. Stąd niektórych może zdziwić fakt, że kiedyś ten zespół narodowy nosił przydomek „Czerwone Diabły”. Po odzyskaniu przez Nigerię niepodległości zmienił się on na „Zielone Orły” w nawiązaniu do koloru flagi oraz orła widniejącego w herbie. Z kolei po wywalczeniu awansu na Mistrzostwa Świata w 1988 roku postanowiono przechrzcić  drużynę na „Super Orły”.

Egipt – „Faraonowie”

Przeciętna osoba myśląca o Egipcie ma przed oczami starożytne piramidy oraz cywilizację, na której czele stali „ziemscy bogowie” – faraonowie. Dlatego najbardziej utytułowana reprezentacja w Afryce nie mogła przybrać innego przydomku w nawiązaniu do swojej bogatej historii.

Sudan – „Pustynni Sekretarze”

Sudan jest jednym z jedenastu państw leżącym na terenie Sahary i mogącym pochwalić się żyjącym na jego terenie gatunkiem dużego ptaka drapieżnego, będący zarazem jedynym przedstawicielem rodziny sekretarzy oraz widniejącym w godle państwa. U nas przyjęło się jednak nazywać drużynę narodową Sudanu – „Pustynnymi Jastrzębiami”, czyli innym ptakiem z rodziny drapieżnych.

Gwinea Bissau – „Djurtus”

Przydomek ekipy biorącej po raz trzeci z rzędu udział w Pucharze Narodów Afryki ma związek z wymarłym gatunkiem afrykańskiego dzikiego psa nazywanego w lokalnym dialekcie „Djurtus”. Był on bogatym elementem fauny Gwinei Bissau.

Grupa E

Algieria – „Lisy Pustyni”

Główny faworyt turnieju odbywającego się w Kamerunie ma przydomek związany z fenkiem pustynnym, który żyje na pustynnych terenach w północnej części Afryki. W piłkarskim światku reprezentacja Algierii nosi także inne przydomki typu – „Zieloni”, „Lisy”, „Lisi Wojownicy” czy „Pustynni Wojownicy”.

Sierra Leone – „Lwie Gwiazdy”

Kraj z zachodniej brzegu Afryki zawdzięcza swoją nazwę portugalskim kolonialistom, którzy po przybyciu na dzisiejsze tereny państwa uczestniczącego w mistrzostwach „Czarnego Lądu” nazwali je Sierra Leone, czyli „Góry Lwie”. Stąd też przydomek zespołu nawiązuje do popularnego ssaka, choć jego drugi człon pasuje do wspomnianych gór, z których można było patrzeć na niebo pełne gwiazd.

Wybrzeże Kości Słoniowej – „Słonie”

Historia kolejnego uczestnika Pucharu Narodów Afryki z zachodniej części kontynentu jest nierozerwalnie związana ze słoniami, które do dziś są największym zwierzętami, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały jego tereny i sprawiły, że to państwo stało się jednym z głównych eksporterów kości słoniowej.

Gwinea Równikowa – „Narodowa Błyskawica”

Trudno jest określić genezę pochodzenia przydomku Gwinei Równikowej, która z formy zangielszczonej z lokalnego dialektu można przetłumaczyć na „Narodową Błyskawicę”.

Grupa F

Tunezja – „Orły Kartaginy”

Przydomek reprezentacji z północnej części kontynentu wywodzi się z dwóch rzeczy – orła bielika (symbol drużyny narodowej) i starożytnego miasta-państwa Kartaginy, którego ruiny znajdują się na terenie dzisiejszej Tunezji.

Mali – „Orły”

Co prawda w godle państwa z Afryki Zachodniej znajduje się sęp, ale nie jest on utożsamiany z reprezentacją Mali, która przyjęła przydomek groźniejszego i bardziej poważanego ptaka.

Mauretania – „Lwy Chinguetti”

Zespół uczestniczący po raz drugi w mistrzostwach „Czarnego Lądu” jest nazywany na wzór swojego grupowego rywala – Tunezji, a więc najpierw mamy lwy, a potem starożytne miasto z nazwą zaczerpniętą z języka francuskiego. Dziś jest ono dla nas bardziej znane jako Szinkit.

Gambia – „Skorpiony”

Na koniec został nam debiutant z oryginalnym przydomkiem, bo ani to lwy, ani orły. Drużyna narodowa Gambii przyjęła nazwę skorpiony z uwagi na dużą liczbę skorpionów w dolinie rzeki… Gambia.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Transfery - Relacja na żywo [23/09/2023] Transfery - Relacja na żywo [23/09/2023] Nadchodzą kluczowe dni dla Erika Expósito. Będzie musiał podjąć decyzję Nadchodzą kluczowe dni dla Erika Expósito. Będzie musiał podjąć decyzję Jagiellonia miała nosa. „To jeden z najlepszych transferów okienka” [WIDEO] Jagiellonia miała nosa. „To jeden z najlepszych transferów okienka” [WIDEO] Marcin Bułka W SZTOSIE. Dwa obronione karne w meczu Ligue 1 [WIDEO] Marcin Bułka W SZTOSIE. Dwa obronione karne w meczu Ligue 1 [WIDEO] Sławomir Peszko wygrywa w trenerskim debiucie. Wieczysta Kraków na szczycie tabeli Sławomir Peszko wygrywa w trenerskim debiucie. Wieczysta Kraków na szczycie tabeli Piłkarze wściekli na klub o złe traktowanie Davida de Gei Piłkarze wściekli na klub o złe traktowanie Davida de Gei Vitor Roque zdruzgotany. Przyszły napastnik FC Barcelony z bardzo poważną kontuzją Vitor Roque zdruzgotany. Przyszły napastnik FC Barcelony z bardzo poważną kontuzją Warta Poznań pozyskała doświadczonego Ekstraklasowicza [OFICJALNIE]. „Kilka miesięcy temu sprowadzenie takiego zawodnika pozostałoby w sferze życzeń” Warta Poznań pozyskała doświadczonego Ekstraklasowicza [OFICJALNIE]. „Kilka miesięcy temu sprowadzenie takiego zawodnika pozostałoby w sferze życzeń”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy