Transferowe PODSUMOWANIE lipca. Hity młodych talentów

2020-08-10 16:08:38; Aktualizacja: 4 lata temu
Transferowe PODSUMOWANIE lipca. Hity młodych talentów
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

Tegoroczne letnie okno transferowe jest wyjątkowe pod każdym względem i potrwa znacznie dłużej niż zwykle. Większość krajów otwiera je dopiero w sierpniu, ale my tradycyjnie spieszymy z przypomnieniem wam największych i najciekawszych transakcji potwierdzonych w lipcu.

Pojawienie się pandemii koronawirusa wpłynęło już w drastyczny sposób na przebieg letniego okna transferowego, które potrwa zdecydowanie dłużej niż zazwyczaj i między innymi z tego powodu nie byliśmy świadkami tradycyjnego lipcowego przyspieszenia na rynku ze strony przedstawicieli europejskich klubów.

Nie oznacza to jednak braku interesujących transakcji, a tych w minionych tygodniach było mimo wszystko całkiem sporo i pochłonęły one łączną sumę opiewającą na około 500 milionów euro, czyli zbliżoną do tej, z którą mieliśmy do czynienia w czerwcu. Wówczas prawie 40 procent tej sumy stanowiły transfery Timo Wernera do Chelsea oraz wymiana Artura z Barcelony na Miralema Pjanicia z Juventusu.

Tym razem nieco większy wkład do wspomnianej kwoty zanotowany transakcje z udziałem Victora Osimhena, Leroya Sané, Achrafa Hakimiego, Suso i Jude’a Bellinghama. Cała piątka zmieniła w minionych tygodniach swoich pracodawców łącznie za ponad 200 milionów euro.

Najdroższy z wymienionych zawodników okazał się pierwszy z nich. Nigeryjczyk odszedł po zaledwie jednym sezonie Lille i przeniósł się do Napoli za 70 milionów euro. Finalnie na konto francuskiego klubu może trafić jeszcze dodatkowe 10 milionów euro po spełnieniu określonych warunków zawartych w porozumieniu pomiędzy oboma zespołami.

Za dużo niższe sumy swoje otoczenie zmienili dobrze znani na arenie międzynarodowej Sané i Hakimi. Niemiec trafił do Bayernu Monachium z Manchesteru City za 49 milionów euro, a Marokańczyk rozstał się definitywnie z Realem Madryt na rzecz kontynuowania kariery w Interze Mediolan, który wyłożył na niego 40 milionów euro.

W przypadku pozostałych dwóch piłkarzy, to Sevilla po uzyskaniu awansu do Ligi Mistrzów została zmuszona do aktywacji klauzuli przymusowego wykupu Suso z Milanu za 24 miliony euro.

Natomiast rozchwytywany Bellingham odrzucił zaloty Manchesteru United i zdecydował się przeprowadzić z Birmingham do Dortmundu, który przeznaczył na zakup utalentowanego 17-letnigo pomocnika aż 23 miliony euro.

***

Pozostałe transakcje gotówkowe w lipcu nie przekroczyły już granicy 20 milionów euro i trzeba przyznać, że w sumie niewiele było takich, które zmusiły poszczególne kluby do wydania ponad 10 milionów euro na sprowadzenie do siebie nowych zawodników.

Takich transferów w minionych tygodniach mieliśmy zaledwie sześć. Trzy z nich dotyczyły skorzystania z opcji definitywnego wykupu Héldera Costy przez Leeds United z Wolverhampton za ok. 18 milionów euro, Tomáša Součka przez West Hamu United ze Slavii Praga za 16,2 miliona euro i Anthony’ego Knockaerta przez Fulham z Brighton za 11,5 miliona euro.

Pozostałe dotyczyły natomiast dwóch transakcji mających miejsce w Ligue 1, gdzie Martin Terrier zamienił Olympique Lyon na Rennes za 12 milionów euro, a Adrian Grbic przeniósł się za rekordowe 10 milionów euro z Clermont Foot do Lorient. Z kolei trzecia odnosiła się do przeprowadzki Dejana Lovrena z Liverpoolu do Zenitu Sankt Petersburg za 12 milionów euro.

***

Największą część gotówkowych transferów stanowiły w ostatnich tygodniach te, na które poszczególne kluby nie przeznaczyły więcej niż 10 milionów euro.

Spośród nich postanowiliśmy wybrać te najciekawsze, do których zaliczyliśmy przenosiny takich graczy jak:

***

Na powyższej liście padło już kilka wątków związanych bezpośrednio lub pośrednią z Polską, dlatego to dobry moment na to, aby przyjrzeć się ostatnim ruchom związanym z naszymi pozostałymi zawodnikami oraz klubami.

W tym kontekście przyjrzyjmy się na początek transferom naszych pucharowiczów. Spośród nich najwięcej transakcji sfinalizował Piast Gliwice, który nawiązał współpracę z Javierem Ajenjo Hyjkiem (ostatnio Atlético Madryt), Michałem Żyrą (ostatnio wyp. do Stali Mielec z Korony Kielce) oraz Karolem Szymańskim (ostatnio Lech Poznań).

O jeden transfer mniej na swoim koncie w lipcu zapisała Legia Warszawa. „Wojskowi” sprowadzili w tym okresie do siebie dwóch zagranicznych defensorów - Filipa Mladenovicia z Lechii Gdańsk i Josipa Juranovicia z Hajduka Split (za 0,4 mln euro).

Z kolei Lech Poznań może pochwalić się zakontraktowaniem tylko jednego nowego piłkarza, ale niezwykle istotnego z punktu widzenia pierwszej kadry, bo na następcę Christiana Gytkjæra został wytypowany Mikael Ishak z 1. FC Nürnberg.

Pozostałe zespoły występujące na poziomie Ekstraklasy również sukcesywnie uzupełniają swoje szeregi i na tej płaszczyźnie szczególnie wyróżniają się transfery związane z pozyskaniem Fatosa Beqiraja przez Wisłę Kraków, Mateusza Praszelika i Waldemara Soboty przez Śląsk Wrocław, Luísa Maty przez Pogoń Szczecin, Błażeja Augustyna, Macieja Masa i Pāvelsa Šteinborsa przez Jagiellonię Białystok, Michaela Gardawskiego przez Cracovię, Gergő Kocsisa przez Podbeskidzie Bielsko-Biała, Branislava Pindrocha i Marcina Cebulę przez Raków Częstochowa, Jakuba Żubrowskiego i Jakuba Wójcickiego przez Zagłębię Lubin oraz Filipa Lesniaka i Mateusza Lewandowskiego przez Wisłę Płock.

Z kolei na zapleczu elity bardzo pracowity okres mają za sobą przedstawiciele spadkowicza z Gdyni, którzy w minionych tygodniach zawarli porozumienia z siedmioma nowymi graczami - Mateuszem Żebrowskim, Kamilem Mazkiem, Juliuszem Letniowskim (wyp. z Lecha Poznań), Danielem Kajzerem, Szymonem Drewniakiem, Mikołajem Łabojką i Arturem Siemaszką. Dla porównania ŁKS i Korona dokonały w tym okresie tylko dwóch transferów. Do tych pierwszych dołączył Jakub Tosik i Kelechukwu Ebenezer.

W niższych klasach kibice nie mogą także narzekać na nudę, ponieważ na lokalnych boiskach będą mogli oglądać takich graczy jak Jakub Wilk (Tarnovia Tarnowo Podgórne), Tomasz Brzyski (Chełmianka Chełm), Łukasz Piątek (Polonia Warszawa), Mirosław Szymkowiak (LKS Szafary) czy Paweł Golański (LKS Różyca).

Ponadto wypada nam nadmienić, że szeregi młodzieżowego zespołu Liverpoolu zasilił Fabian Mrozek. Z kolei Maksymilian Stryjek będzie teraz występował w szkockiej ekstraklasie.

***

W minionym miesiącu byliśmy świadkami także wielu interesujących transakcji związanych z pozyskiwaniem zawodników z kartą w ręku przez poszczególne kluby.

Wśród nazwisk, które w tym kontekście przewinęły się przez rynek znajdują się te bardziej lub mniej znane nam nazwiska takie jak Tanguy Kouassi (z PSG do Bayernu Monachium), Pape Gueye (z Le Havre do Olympique’u Marsylia, wcześniej podpisał umowę z Watfordem), Wilde-Donald Guerrier (Karabach Agdam), Taye Taiwo (Doxa Katokopias), Riccardo Montolivo (SD Cremonesse Xalapa), Fran Vélez (z Arisu do Panathinaikosu), Salomon Kalou (Botafogo), Álvaro Negredo (z Al-Nasr do Cádizu), Nicolas Kühn (z Ajaksu Amsterdam do rezerw Bayernu Monachium), Obafemi Martins (Shanghai Shenhua), Klaus Gjasula (z Paderbornu do HSV, rekordzista pod względem żółtych kartek otrzymanych w Bundeslidze), Nathan Ferguson (z WBA do Crystal Palace), Renato Tapia (Celta Vigo), Igor Angulo (z Górnika Zabrze do FC Goa), Christian Gytkjær (z Lecha Poznań do Monzy), Bryan Ruíz (LD Alajuelense), Gordan Bunoza, Sito Riera (obaj AEL Limassol), Kyle Lafferty (Reggina), Adnan Kovačević (z Korona Kielce do Ferencváros), Adam Lallana (z Liverpoolu do Brighton), Adil Aouchiche (z PSG do Saint-Étienne), Santi Cazorla (z Villarrealu do Al-Sadd), Fran Vélez (z Arisu do Panathinaikosu) czy Mariano (Atlético Mineiro).

***

Na sam koniec zostawiliśmy sobie wypożyczenia. Tych było już w lipcu całkiem sporo, ale my postanowiliśmy wyróżnić siedem najciekawszych tymczasowych transakcji, za jakie uważamy przenosiny Ronaëla Pierre’a-Gabriela z Mainz do Stade Brest, Benjamina Henrichsa z AS Monaco do RB Lipsk, Gaëla Kakuty z Amiens do RC Lens, Konstantinosa Mavropanosa z Arsenalu do Stuttgartu, Leonardo Balerdiego z Borussii Dortmund do Olympique’u Marsylia, Hannesa Wolfa z RB Lipska do Borussii Mönchengladbach i Rony’ego Lopesa z Sevilli do OGC Nice.

***

Transakcje potwierdzone lub mające przymus wykonalności, o których wiedzieliśmy przed początkiem czerwca.

Transakcje potwierdzone w czerwcu

.