To mogliście przegapić, czyli transferowe podsumowanie sierpnia [cz. 1]
2017-09-07 22:29:58; Aktualizacja: 7 lat temuLetnie okienko transferowe w czołowych europejskich ligach dobiegło końca. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was nasze tradycyjnie podsumowanie najważniejszych transakcji potwierdzonych w sierpniu.
Transferowe podsumowanie czerwca - CZĘŚĆ 1 i CZĘŚĆ 2Transferowe podsumowanie lipca - CZĘŚĆ 1 i CZĘŚĆ 2
ANGLIA
Kibice Tottenhamu przed długi okres trwania letniego okienka transferowego mieli prawo czuć się zaniepokojeni poczynaniami włodarzy swojego zespołu, którzy w czerwcu oraz lipcu nie zakontraktowali ŻADNEGO zawodnika. Ta sytuacja uległa zmianie dopiero w drugiej połowie sierpnia, kiedy to przedstawiciele „Kogutów” zabrali się do pracy i pozyskali pięciu nowych piłkarzy - Davinsona Sáncheza, Paulo Gazzanigę, Juana Foytha, Serge'a Auriera i Fernando Llorente.
W ostatnich dniach minionego miesiąca uaktywnili się także właściciele Liverpoolu oraz Chelsea. „The Reds” podkradli Alexa Oxlade-Chamberlaina z Arsenalu i dokonali pierwszego letniego wzmocnienia przed startem kolejnych rozgrywek, sprowadzając za rekordową kwotę Naby'ego Keïtę. Z kolei „The Blues” sięgnęli po Davide Zappacostę i Danny'ego Drinkwatera. Przy klubie ze Stamford Bridge trzeba również dodać, że do drużyny U-23 dołączył Kylian Hazard, brat dużo bardziej znanego Edena.
Z pozostałych czołowych angielskich ekip swoją obecność na rynku w sierpniu wyraźnie zaznaczył tylko Manchester United. „Czerwone Diabły” poinformowały cały świat o wielkim powrocie Zlatana Ibrahimovicia. Doświadczony napastnik w ekspresowym tempie przechodzi rehabilitację po zerwaniu więzadeł krzyżowych i być może już w grudniu wrócić na boisko.Popularne
Na specjalną wzmiankę w naszym podsumowaniu zasłużył sobie Grzegorz Krychowiak. Reprezentant Polski tuż przed zamknięciem letniego okienka transferowego przeniósł się na zasadzie wypożyczenia do West Bromwich Albion. Defensywny pomocnik ma nadzieję, że regularna gra w angielskim zespole pomoże mu odbudować dobrą formę i zaufanie selekcjonera, Adama Nawałki.
Z grona pozostałych transferów klubów z Premier League postanowiliśmy wyróżnić zakup lub wypożyczenie następujących piłkarzy:
- Nikola Vlašić i Gylfi Sigurðsson w Evertonie;
- Kelechi Iheanacho, George Thomas i Aleksandar Dragović w Leciester City,
- Aleš Matějů, Ezequiel Schelotto, Davy Pröpper, José Izquierdo, Tim Krul i Raphael Dwamena w Brighton,
- Sead Hakšabanović w West Hamie,
- Éric Maxim Choupo-Moting, Bruno Martins Indi (wykup definitywny), Jesé i Kevin Wimmer w Stoke City,
- Richarlison, Andre Gray, André Carrillo, Marvin Zeegelaar i Molla Wagué w Watfordzie,
- Mario Lemina i Wesley Hoedt w Southampton,
- Timothy Fosu-Mensah i Mamadou Sakho w Crystal Palace,
- Gareth Barry, Oliver Burke i Kieran Gibbs w West Bromwich Albion,
- Joselu w Newcastle United,
- Chris Wood i Nahki Wells w Burnley,
- Sam Clucas, Wilfried Bony i Renato Sanches w Swansea,
- Abdelhamid Sabiri, Florent Hadergjonaj i Robert Green w Huddersfield.
Ciekawych transakcji w Anglii dokonano również w niższych klasach rozgrywkowych. Najwięcej oczywiście w Championship, gdzie zawitali tacy zawodnicy jak Josh Onomah (aktualny mistrz świata U-20), Rui Fonte (brat Jose występującego w West Hamie), Robert Snodgrass (przeprowadzka do West Hamu nie wyszła mu na dobre), Paweł Cibicki (reprezentant Szwecji z polskimi korzeniami) czy Jota (rekord transferowy Birmingham City). Ponadto szeregi zespołu z zaplecza Premier League zasilił Jakub Sinior z Legii Warszawa, który na razie będzie trenował oraz występował w młodzieżowych ekipach Middlesbrough.
Na koniec musimy zejść jeszcze znacznie niżej w hierarchii angielskiego futbolu i wylądować w siódmej lidze, gdzie w najbliższym czasie będzie występował Jermaine Pennant.
***
NIEMCY
U naszych zachodnich sąsiadów sierpień był nadspodziewanie spokojny. Czołowe niemieckie zespoły nie podejmowały żadnych gwałtownych ruchów na rynku chyba, że zostały do tego zmuszone tak jak Borussia Dortmund, która po stracie Ousmane'a Dembélé musiała w krótkim czasie znaleźć jego następcę. Ostatecznie wybór włodarzy ekipy z Signal Iduna Park padł na Andrija Jarmołenkę. Poza nim do BVB dołączyli jeszcze Jeremy Toljan i Jadon Sancho.
Z kolei Bayern Monachium w minionym miesiącu nie wzmacniał już pierwszej drużyny, ale za to sprowadził do młodzieżowej ekipy Joshuę Zirkzeę. Przedstawiciele „Bawarczyków” mają nadzieję, że utalentowany Holender dalej będzie się rozwijał i w przyszłości będzie wartościowym zawodnikiem aktualnego mistrza Niemiec.
Z grona pozostałych transferów ekip z Bundesligi postanowiliśmy wyróżnić zakup lub wypożyczenie następujących piłkarzy:
- Kevin Kampl w RB Lipsk,
- Felix Passlack w Hoffenheim,
- Rick van Drongelen w HSV,
- Valentino Lazaro w Herthcie,
- Holger Badstuber, Dennis Aogo, Andreas Beck i Santiago Ascacíbar w Stuttgarcie,
- Paul Verhaegh, Marcel Tisserand i Divock Origi w Wolfsburgu,
- Marco Terrazzino, Robin Koch, Ryan Kent i Yoric Raver we Freiburgu,
- Simon Falette, Kevin-Prince Boateng i Ante Rebić w Eintrachcie Frankfurt,
- Raúl Bobadilla w Borussii Mönchengladbach,
- Jonathas w Hannoverze,
- Lucas Alario i Panagiotis Retsos w Bayerze Leverkusen,
- Ishak Belfodil w Werderze.
***
FRANCJA
Sierpniowe transfery we Francji zaczęły i zakończyły się mocnym uderzeniem Paris Saint-Germain. Klub z Parc des Princes najpierw pobił absolutny rekord transferowym sprowadzając do siebie Neymara z Barcelony, a następnie wypożyczył z opcją definitywnego wykupu Kyliana Mbappé z AS Monaco.
Na te wzmocnienia PSG starał się odpowiadać aktualny mistrz Francji, który sprowadził nie tylko następcę wyżej wymienionego napastnika w osobie Stevana Joveticia, ale również Adama Diakhaby'ego, Rachida Ghezzala oraz Keitę Baldé.
Kroku dwóm wspomnianym ekipom starali się dotrzymać Olympique Lyon oraz Olympique Marsylia. Oba zespoły mają nadzieję, że w rozpoczętych już rozgrywkach włączą się do walki o najwyższe cele. W realizacji tego planu pierwszej drużynie mają pomóc - Pape Cheik Diop i Tanguy Ndombélé, a drugiej - Jordan Amavi, Aymen Abdennour oraz Konstandinos Mitroglou.
Z grona pozostałych transferów ekip z Ligue 1 postanowiliśmy wyróżnić zakup lub wypożyczenie następujących piłkarzy:
- Assane Dioussé i Rémy Cabella w Saint-Étienne,
- Franck Tabanou w Guingamp,
- Wesley Sneijder, Allan Saint-Maxim, Marlon Santos i Nampalys Mendy w OGC Nice,
- Otávio, Matheus Pereira, Nicolas de Préville i Jonathan Cafú w Bordeaux,
- Andrei Girotto w Nantes,
- Max Gradel i Gilbert Imbula w Toulouse,
- Bakary Koné i Dimitri Foulquier w Strasbourgu,
- Emmanuel Rivière i Philipp Wollscheid w Metz,
- Tomáš Koubek w Rennes,
- Lacina Traoré i Serge Gakpé w Amiens,
- Papiss Djilobodji w Djion.
***
POLSKA
Letnie zakupy nie przyczyniły się do osiągnięcia dobrych rezultatów przez polskie kluby w pucharach. Gdyby tego było mało nasz kraj nie ma już żadnego reprezentanta w europejskich rozgrywkach. Najbliżej zameldowania się w fazie grupowej Ligi Europy była Legia Warszawa, która niestety musiała w dwumeczu uznać wyższość Sheriffa Tyraspol. Z tego też powodu przedstawiciele „Wojskowych” nie poszukiwali w pośpiechu kolejnych wzmocnień i zakontraktowali tylko Iñakiego Astiza.
Na transferowym rynku nie szalał także Lech Poznań. „Kolejorz” w minionym miesiącu przyklepał tylko swój pierwszy zimowy transfer w osobie Thomasa Rogne.
Pracowity okres za sobą mają za to włodarze Lechii Gdańsk. „Biało-Zieloni” na początku rozgrywek nie imponują formą, dlatego do klubu w ostatnich tygodniach dołączyli tacy zawodnicy jak Błażej Augustyn, Patryk Lipski, João Oliveira, Romário Baldé i Mato Miloš.
Z pozostałych ruchów transferowych wykonanych przez kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej postanowiliśmy wyróżnić następujące zakupy oraz wypożyczenia:
- Frederik Helstrup i Mateusz Szwoch w Arce,
- Zé Manuel, Vullnet Basha i Jesús Imaz w Wiśle Kraków,
- Boban Jović i Kamil Vacek w Śląsku Wrocław,
- Dario Rugašević w Piaście Gliwice,
- Bartosz Szeliga i Szymon Pawłowski w Bruk-Bet Termalice,
- Javi Hernández i Matic Fink w Cracovii,
- Patryk Tuszyński w Zagłębiu Lubin,
- Piotr Wlazło i Nemanja Mitrović w Jagiellonii Białystok,
- Damian Szymański i Konrad Michalak w Wiśle Płock,
- Dawid Pietrzkiewicz w Sandecji Nowy Sącz.
W Polsce ciekawych transakcji nie brakowało także w niższych klasach rozgrywkowych. W najbliższym czasie kibice drużyn pierwszoligowych będą mogli podziwiać umiejętności Daisuke Matsuiego (były reprezentant Japonii i między innymi były piłkarz Lechii Gdańsk), Daniela Ramíreza Fernándeza (były kapitan młodzieżowej drużyny Realu Madryt) czy Michała Janoty (były gracz Feyenoordu, Korony Kielce, Pogoni Szczecin i Górnika Zabrze). Ponadto trzecioligowy Widzew Łódź trafił pod skrzydła Franciszka Smudy i szeregi Unii Oświęcim zasilił doświadczony Maciej Iwański.