Raty za Kamila Jóźwiaka, dyskwalifikacja Mahira Emrelego i odszkodowania dla zawodników. Jak polskie kluby ostatnio radzą sobie przed Trybunałem Piłkarskim FIFA?

Raty za Kamila Jóźwiaka, dyskwalifikacja Mahira Emrelego i odszkodowania dla zawodników. Jak polskie kluby ostatnio radzą sobie przed Trybunałem Piłkarskim FIFA? fot. FotoPyK
Redakcja
Redakcja
Źródło: Transfery.info

Piłka nożna to nie tylko walka na boisku, ale też na sali sądowej. W ostatnim czasie opublikowano kilka ciekawych orzeczeń Trybunału Piłkarskiego FIFA z udziałem polskich klubów. W dzisiejszym artykule spróbujemy przyjrzeć się tym bardzo ciekawym rozstrzygnięciom.

CZYM JEST TRYBUNAŁ PIŁKARSKI (FIFA FOOTBALL TRIBUNAL)?

Trybunał Piłkarski FIFA to organ jurysdykcyjny Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) zajmujący się rozstrzyganiem sporów związanych z piłką nożną. Powstał w wyniku reformy w 2021 roku i stanowi kontynuację działalności wcześniej istniejących organów – Izby ds. Rozwiązywania Sporów (FIFA DRC) oraz Komitetu ds. Statusu Zawodników (FIFA PSC).

Kiedy sprawa trafia do FIFA Football Tribunal? Zasadniczo sprawa musi mieć charakter międzynarodowy np. dotyczyć klubów z różnych państw lub sporu klubu z zawodnikiem zagranicznym. Możliwość skierowania sprawy do Trybunału Piłkarskiego może wynikać z umowy lub bezpośrednio z przepisów FIFA. Warto pamiętać, że FIFA mocno chroni także zawodników i pozwala im na kierowanie spraw także wtedy, gdy w zawartych umowach umówili się oni na rozstrzyganie sporów przez inny organ sądowniczy np. krajowy sąd arbitrażowy.

Jest to możliwe, gdy ten krajowy sąd nie spełnia wymogów niezależnego trybunału ustanowionych przez FIFA. Taka sytuacja ma miejsce np. w krajach naszego regionu: Polsce, Czechach, Słowacji czy Rumunii.

FIFA Football Tribunal jest także adresatem wszelkich roszczeń z tytułu transferów międzynarodowych a także opłaty solidarnościowej oraz rekompensaty za wyszkolenie FIFA. Jak można usłyszeć w środowisku, opóźnienia w płatnościach za transfery, które niemal zawsze mają charakter ratalny, stają się częste. Niestety przodują w tego rodzaju zatorach płatniczych kluby tureckie i włoskie.

Nieodmiennie zatem polskie kluby muszą walczyć o swoje lub bronić swoich praw przed Trybunałem Piłkarskim. Jak im idzie? Zobaczmy na ostatnie wyroki w „polskich” sprawach.

LECH POZNAŃ VS DERBY COUNTY

Niezwykle ciekawa jest sprawa związana z brakiem zapłaty części kwoty za transfer Kamila Jóźwiaka z Lecha Poznań do Derby County.

Mistrz Polski dochodził ostatniej raty sumy transferowej w wysokości trzech milionów euro, stanowiącej zdecydowaną większość kwoty określonej na 4,25 miliona euro.

Angielski klub przechodzi obecnie postępowania restrukturyzacyjne. Zgodnie z lokalnymi regulacjami Derby twierdziło, że nie może legalnie dokonać płatności pojedynczemu wierzycielowi.

FIFA Football Tribunal stwierdził jednak, że angielski klub poprzez brak swojej aktywności w sprawie nie podołał możliwości wykazania, że płatność na rzecz Lecha naruszyłaby prawo. Dlatego też zasądzono dochodzoną kwotę na rzecz poznańskiego klubu. Derby zapowiedziało już odwołanie od tej decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie.

LEGIA WARSZAWA VS MAHIR EMRELI

Dużym echem medialnym odbiła się sprawa warszawskiej Legii przeciwko Mahirowi Emrelemu. Zawodnik ten w porozumieniu rozwiązującym kontrakt z klubem zobowiązał się do zapłaty na jego rzecz określonych płatności w kwocie 700 tysięcy euro w pierwszej racie i cztery kolejne raty po 25 tysięcy euro.

Ponieważ azerski napastnik nie wykonał ostatnich dwóch rat Legia pozwała go przed FIFA Football Tribunal, dodatkowo naliczając 50 tysięcy euro kary i wysokie odsetki za opóźnienie.

Pomimo decyzji nakazującej Emrelemu zapłatę, ten nie zastosował się do niej. I tutaj rozpoczyna się najciekawsza sprawa. Decyzje Trybunału Piłkarskiego zawierają bowiem w sobie sankcje za ich niewykonanie uruchamiane na wniosek wierzyciela, który nie otrzymał zasądzonych płatności.

Instrumentami przymuszającymi dla klubów są zakazy transferowe (zakazu rejestracji nowych zawodników), zaś dla zawodników dyskwalifikacja (zakaz aktywności w piłce nożnej). Z takim wnioskiem zwróciła się właśnie Legia, a FIFA zawiesiła Emrelego do czasu wykonania orzeczenia. Ponieważ Dinamo Zagrzeb, nowy klub Azera, grało mecz w Lidze Mistrzów, pieniądze bardzo szybko znalazły się na rachunku warszawian.

IVAN MARQUEZ VS KORONA KIELCE

Skoro były wygrane naszych klubów przed FIFA Football Tribunal, czas zaprezentować kilka porażek. Kontrakt Ivana Marqueza z Koroną Kielce został rozwiązany z winy zawodnika podczas lockdownu w pierwszej fali pandemii wiosną 2020 roku.

Kielecki klub wskazał, że zawodnik nie wrócił do klubu po wznowieniu treningów. Naruszył zatem swoje obowiązki co uzasadniało rozwiązanie kontraktu z winy zawodnika. Późniejszy gracz Cracovii nie zgodził się z tym stanowiskiem i pozwał Koronę.

FIFA Football Tribunal przyznał rację zawodnikowi uznając, że jego nieobecności znajdowały uzasadnienie w restrykcjach COVID-19, jakie ustanowiono na terenie Hiszpanii, gdzie przebywał gracz podczas lockdownu. Z tej też przyczyny uznano rozwiązanie kontraktu przez klub za nieuzasadnione i przyznano Marquezowi odszkodowanie.

RAUL ALEMAN VS UNIA JANIKOWO

Trybunał Piłkarski to jednak nie tylko kluby Ekstraklasowe.

Przykładem na niższym poziomie rozgrywkowym jest sprawa wniesiona przez Raula Alemana przeciwko trzecioligowej Unii Janikowo. Hiszpański gracz pozwał klub o zaległe wynagrodzenia oraz o odszkodowanie za bezzasadne zerwanie kontraktu. Polski klub argumentował, że rozwiązanie umowy z zawodnikiem było uzasadnione kilkoma nieobecnościami zawodnika na treningach w styczniu 2022 roku. FIFA Football Tribunal uznał jednak, że to za mało, aby usprawiedliwić rozwiązanie kontraktu.

Bardzo ważnym memento dla polskich klubów zwłaszcza z niższych klas rozgrywkowych jest fakt, że trybunał uznał zawartą umowę wizerunkową zawodnika za część kontraktu piłkarskiego i zasądził odszkodowanie, bazując na utraconych przez zawodnika wynagrodzeniach z obu tych umów. Łącznie Unia ma zgodnie z wydaną decyzją zapłacić Alemanowi ponad 150 tysięcy złotych. Z pewnością jest to znacząca kwota w budżecie trzecioligowca.

BYĆ PRZYGOTOWANYM

Postępowania przed FIFA Football Tribunal to rzeczywistość, która może dosięgnąć każdego, kto działa na rynku piłkarskim niezależnie od budżetu czy klasy rozgrywkowej. Sporów prawnych z pewnością na dłuższą metę nie da się uniknąć. Warto się zatem na nie odpowiednio przygotować.

MATEUSZ STANKIEWICZ, radca prawny
www.stankiewicz-kancelaria.pl
Twitter: @Mat_Stankiewicz

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Dwóch kandydatów na nowego trenera Bayernu Monachium [L'Equipe] Dwóch kandydatów na nowego trenera Bayernu Monachium [L'Equipe] Ekstraklasa: Składy na Korona Kielce - Radomiak Radom [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Korona Kielce - Radomiak Radom [OFICJALNIE] Bayer Leverkusen może powalczyć o transfer reprezentanta Polski Bayer Leverkusen może powalczyć o transfer reprezentanta Polski OFICJALNIE: Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek i Łukasz Fabiański znowu razem, ale w nowej roli OFICJALNIE: Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek i Łukasz Fabiański znowu razem, ale w nowej roli Jacek Magiera przed spotkaniem z Legią Warszawa. „Biorę to w ciemno” Jacek Magiera przed spotkaniem z Legią Warszawa. „Biorę to w ciemno” Jego odejście z Realu Madryt doprowadziło Carlo Ancelottiego do łez Jego odejście z Realu Madryt doprowadziło Carlo Ancelottiego do łez Klub z Premier League ma złożyć ofertę za Sebastiana Szymańskiego Klub z Premier League ma złożyć ofertę za Sebastiana Szymańskiego Franciszek Smuda z apelem do Kamila Grosickiego Franciszek Smuda z apelem do Kamila Grosickiego

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy