76 najciekawszych transferów drugiej połowy czerwca. Igrzyska czas zacząć!

76 najciekawszych transferów drugiej połowy czerwca. Igrzyska czas zacząć! fot. Leicester City FC
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Za nami ostatnie tygodnie działań podejmowanych przez przedstawicieli poszczególnych klubów poza okresem trwania letniego okna transferowego.

Każdego roku wyczekujemy z utęsknieniem lipca, ponieważ wraz z nastaniem tego miesiąca oficjalnie rozpoczyna się zakupowe szaleństwo wśród europejskich zespołów.

Z tej też okazji przyjrzeliśmy się okresowi pomiędzy naszym ostatnim podsumowaniem a końcem czerwca.

***

Na starcie na tapet weźmiemy tradycyjnie największe gotówkowe operacje przekraczające lub wynoszące przynajmniej 10 milionów euro.

W tej materii pierwsze miejsce na liście najdroższych piłkarzy zajmuje w dalszym ciągu Dayot Upamecano, który już jakiś czas temu sfinalizował swoją przeprowadzkę z RB Lipsk do Bayernu Monachium za 42,5 miliona euro. Francuz przestanie wkrótce cieszyć się tym mianem, ponieważ w pierwszej połowie lipca powinniśmy być świadkami przynajmniej paru operacji przekraczających wspomnianą sumę.

W minionych tygodniach nikt nie zdołał w znaczącym stopniu zbliżyć się do kwoty wydanej na środkowego obrońcę, co pokazuje fakt, że bohaterem największej transakcji ostatnich dni okazał się Patson Daka, który przeszedł z Red Bulla Salzburg do Leicester City za 30 milionów euro.

Niewiele mniej przeznaczył AC Milan na dokonanie definitywnego wykupu Fikayo Tomoriego z Chelsea. Klub z San Siro zainwestował w defensora 28,5 miliona euro, co stało się możliwe w dużej mierze dzięki wywalczeniu awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów oraz wcześniejszej dość niskiej wycenie Anglika przez „The Blues”.

Za przeszło 20 milionów euro swojego pracodawcę zmienił w minionych dniach jeszcze Nicolás González. Reprezentant Argentyny opuścił VfB Stuttgart na rzecz Fiorentiny, która przeznaczyła na niego rekordowe 23 milionów euro samej kwoty podstawowej. Tym samym 23-letni skrzydłowy zdetronizował w tej klasyfikacji Juana Cuadrado (20 milionów euro).

W dalszej kolejności na uwagę zasługują jeszcze przenosiny Nathana Collinsa ze Stoke City do Burnley (14 milionów euro), Marlona z Sassuolo do Szachtara Donieck (12 milionów euro), Milota Rashicy z Werderu Brema do Norwich City (11 milionów euro) i Lassiny Traoré z Ajaksu Amsterdam do Szachtara Donieck (10 milionów euro).

***

Przy okazji poprzedniego podsumowania wyróżniliśmy tylko siedem zagranicznych transakcji opiewających na nie więcej niż 10 milionów euro. Teraz mamy ich nieco więcej, choć nie jest to wciąż liczba, do której zostaliśmy przyzwyczajeni.

Z tego grona na czoło wysuwa się definitywny wykup dokonany przez OGC Nice. Zespół z Francji postanowił przeznaczyć 8,5 miliona euro kwoty podstawowej na sprowadzenie do siebie na stałe Jeana-Claira Todibo z Barcelony.

Niewiele mniej wydał VfL Wolfsburg na wykonanie identycznej operacji związanej z pozyskaniem Maximiliana Philippa z Dynama Moskwa (7 milionów euro).

W dalszej kolejności na specjalne wyróżnienie zasługują dwa zagraniczne transfery z udziałem młodych Polaków. Jako pierwszy rodzimą Ekstraklasę na rzecz RC Strasbourg opuścił Karol Fila (1,5 miliona euro). Niedługo później utartym włoskim szlakiem podążył Adrian Benedyczak, który od teraz będzie bronił barw Parmy (2 miliony euro).

Z pozostałych gotówkowych transakcji opiewających na mniej niż 10 milionów euro postanowiliśmy wyróżnić jeszcze przeprowadzki Bruno Praxedesa z Internacionalu do RB Bragantino (6 milionów euro), Angusa Gunna z Southampton do Norwich City (5,85 miliona euro), Yersona Mosquery z Atlético Nacional do Wolverhampton (5,2 miliona euro), Floriana Müllera z Mainz do Stuttgartu (5 milionów euro), Emmanuela Dennisa z Club Brugge do Watfordu (4 miliony euro), Nicolasa Capaldo z Boca Juniors do Red Bulla Salzburg (4 miliony euro), Konrada de la Fuente z Barcelony do Olympique’u Marsylia (3 miliony euro), Diego Laxalta z Milanu do Dynama Moskwa (3,5 miliona euro), Cadena Clarka z New York Red Bulls do RB Lipsk (1,8 miliona euro) oraz Roberto Soldado z Granady do Levante (500 tysięcy euro).

***

Bohaterami sporej części transferów zrealizowanych w ostatnich tygodniach są w dalszym ciągu zawodnicy z kartą w ręku po wygaśnięciu umów z dotychczasowymi pracodawcami.

Z tego grona na czoło wysuwają się kontrakty zawarte z Memphisem Depayem przez FC Barcelonę, Hakanem Çalhanoğlu przez Inter Mediolan, Gianluigim Buffonem przez Parmę, Ashleyem Youngiem przez Aston Villę oraz Kevinem-Prince’em Boatengiem przez Herthę.

Pierwsza dwójka ma jeszcze sporo do zaoferowania odpowiednio ekipie z LaLigi i Serie A. Z kolei pozostała trójka zbliża się coraz większymi krokami ku zakończeniu bogatych karier i w nadchodzących miesiącach powinna w dużej mierze wspomagać swoje nowe zespoły doświadczeniem. Choć nie można wykluczyć, że cała trójka zanotuje w nadchodzących rozgrywkach pokaźną liczbę rozegranych minut.

Z pozostałych tego rodzaju transakcji postanowiliśmy jeszcze wyszczególnić zmiany pracodawców przez Aïssę Mandiego (z Betisu do Villarrealu), Marka Utha (z Schalke 04 do Köln), Marco van Ginkela (z Chelsea do PSV), Danny’ego Rose’a (z Tottenham do Watfordu), Dembę Ba (z İstanbulu Başakşehir do FC Lugano), Javiego Martineza (z Bayernu Monachium do Quatars SC), Takumę Asano (z Partizana do VfL Bochum), Svena Ulreicha (z HSV do Bayernu Monachium), Sebastiana Rudy’ego (z Schalke 04 do Hoffenheim), Theodora Gebre Selassie’ego (z Werderu Brema do Slovana Liberec) i Zdenka Ondráška (z Viktorii Pilzno do FCSB).

Z puli wypożyczeń wyróżniliśmy trzy operacje. Dwie z nich są związane z tymczasowym opuszczeniem szeregów Bayernu Monachium przez Janna-Fiete Arpa (Holstein Kiel) i Alexandra Nübela (AS Monaco). Natomiast ostatnia dotyczy pozostania na jeszcze jeden rok Konstantinosa Mavropanosa w Stuttgarcie.

***

Na koniec zostawiliśmy tradycyjnie transfery zrealizowane przez nasze kluby. Spośród tych występujących na najwyższym poziomie najwięcej pracy w ostatnim czasie mieli przedstawiciele Jagiellonii Białystok, którzy pozyskali aż pięciu nowych zawodników – Kacpra Tabisia, Michała Surzynę (obaj Odra Opole), Israela Puerto (Śląsk Wrocław), Andrzeja Trubehę (Legionovia Legionowo) i Daniego Quintanę (bez klubu).

Z grona naszych pucharowiczów najaktywniejszy był Śląsk Wrocław, który może pochwalić się ściągnięciem Javiera Hyjka (Piast Gliwice), Maksymiliana Boruca (West Bromwich Albion), Víctora Garcíi (CD Castellón) i Diogo Verdaski (z Beitaru Jerozolima).

Natomiast nasi pozostali przedstawiciele na europejskich salonach nie rozpieścili swoich fanów. Pogoń Szczecin nie sprowadziła żadnego nowego piłkarza. Z kolei Raków Częstochowa podpisał umowę z bramkarzem w osobie Vladana Kovačevicia z FK Sarajevo, a Legia Warszawa zakontraktowała dwóch gracz do gry w polu - Josué z Hapoelu Beer Szewa i Mattiasa Johanssona z Gençlerbirliği.

Jeżeli zaś chodzi o pozostałe transfery zrealizowane przez ekstraklasowe zespoły, to tutaj przypominamy o tych dokonanych przez Lechię Gdańsk (İlkay Durmuş), Wartę Poznań (Wiktor Pleśnierowicz i Milan Corryn), Górnika Zabrze (Robert Dadok, Mateusz Cholewiak, Paweł Sokół), Lecha Poznań (Artur Sobiech), Wisłę Płock (Anton Krywociuk, Radosław Cielemęcki, Michał Oczkowski, wykup Kristiána Vallo), Wisłę Kraków (Dor Hugi), Stal Mielec (Marcin Budziński) i Radomiak Radom (Luís Machado).

Sporo ciekawych rzeczy zaczyna się też dziać na zapleczu naszej elity, gdzie bardzo aktywny jest ŁKS, który zakontraktował Nacho Monsalve, Marka Kozioła, Stipe Juricia, Javiego Moreno, Jana Kuźmę czy Bartosza Szeligę.

Na poziomie pierwszej ligi zobaczymy też kilku graczy występujących nie tak dawno w Ekstraklasie w osobach Adama Frączczaka, Piotra Malarczyka (obaj Korona Kielce), Sebastiana Milewskiego (Arka Gdynia) czy Rafała Boguskiego (Puszcza Niepołomice).

Jeszcze niżej zawędrował z kolei Łukasz Piszczek, który zgodnie ze złożoną deklaracją po opuszczeniu Borussii Dortmund związał się z macierzystym LKS-em Goczałkowice-Zdrój. Będzie pełnił tam funkcję piłkarza, ale też właściciela.

***

TEKST OBEJMUJE TRANSFERY POTWIERDZONE MIĘDZY 16 A 30 CZERWCA 2021 ROKU.

***

37 najciekawszych już potwierdzonych letnich transferów

64 najciekawsze transfery ostatnich tygodni. Wciąż bez transakcji na ponad 50 milionów euro

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Carlo Ancelotti nie ma żadnych wątpliwości. Bardzo chce tego transferu Carlo Ancelotti nie ma żadnych wątpliwości. Bardzo chce tego transferu Kai Havertz zmiażdżył Chelsea! Żadnych sentymentów, zero litości [WIDEO] Kai Havertz zmiażdżył Chelsea! Żadnych sentymentów, zero litości [WIDEO] Skandal w Premier League! Dwóch zawodników aresztowanych z zarzutami o gwałt Skandal w Premier League! Dwóch zawodników aresztowanych z zarzutami o gwałt Olivier Giroud podpisał kontrakt z nowym klubem. „HERE WE GO” Olivier Giroud podpisał kontrakt z nowym klubem. „HERE WE GO” Wojciech Kowalczyk wypalił w sprawie Mariusza Rumaka. „Nie porównuj gówna do czekolady” [WIDEO] Wojciech Kowalczyk wypalił w sprawie Mariusza Rumaka. „Nie porównuj gówna do czekolady” [WIDEO] OFICJALNIE: Poznaliśmy pierwszego spadkowicza I ligi w sezonie 2023/2024 OFICJALNIE: Poznaliśmy pierwszego spadkowicza I ligi w sezonie 2023/2024 Zlatan Ibrahimović „załatwia” AC Milanowi nowego trenera?! Rozmowy rozpoczęte Zlatan Ibrahimović „załatwia” AC Milanowi nowego trenera?! Rozmowy rozpoczęte Lukas Podolski krytycznie o graczach z Ekstraklasy. „Leżą, udają, a tu się gra twardo” [WIDEO] Lukas Podolski krytycznie o graczach z Ekstraklasy. „Leżą, udają, a tu się gra twardo” [WIDEO]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy