OFICJALNIE: TOP 14 największych lipcowych transferów. Miesiąc pod znakiem rekordów!

OFICJALNIE: TOP 14 największych lipcowych transferów. Miesiąc pod znakiem rekordów! fot. Atletico Madryt
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Letnie okienko transferowe nabiera rozpędu. Za nami już lipcowe szaleństwo zakupowe, w którym byliśmy świadkami wielu rekordowych transakcji.

Ponad 2,5 miliarda euro wydali przedstawiciele poszczególnych drużyn na dokonanie zmian w swoich kadrach przed startem nowych rozgrywek lub w połowie trwających już zmagań.

Nieco ponad 45% tej sumy stanowią transfery gotówkowe za kwoty wynoszące minimum 20 milionów euro.

W minionym miesiącu byliśmy świadkami 29 takich transakcji.

W większości zostały one zrealizowane przez kluby występujące w Anglii (9) oraz we Włoszech (7). Spośród nich postanowiliśmy szczególnie wyróżnić czternaście z nich, które były największymi letnimi wydatkami na rynku transferowym w lipcu.

1. João Félix (Benfica –> Atlético Madryt) - 126 mln euro

Jednokrotny reprezentant Portugalii wzbudzał w ostatnich miesiącach olbrzymie zainteresowanie ze strony czołowych europejskich klubów. Benfica była świadoma tego stanu rzeczy i nie przejawiała chęci do podejmowania negocjacji z żadnym zespołem, a to oznaczało konieczność aktywacji klauzuli odstępnego zawartej w kontrakcie 19-latka opiewającej na 126 milionów euro. Ostatecznie takąTanguyzdecydowali się wyłożyć przedstawiciele Atlético Madryt, którzy widzą w utalentowanym zawodniku idealnego następcę Antoine'a Griezmanna i przyszłą gwiazdę światowego futbolu, która w rodzimy kraju będzie w stanie wypełnić lukę po odejściu Cristano Ronaldo. João Félix przechodząc do hiszpańskiej drużyny stał się naturalnie jej najdroższym pozyskanym piłkarzem w historii oraz bohaterem największego transferu w trwającym letnim okienku, ale warto zauważyć, że nie jest on najdroższym 19-latkiem. To miano będzie z pewnością jeszcze długo należało do Kyliana Mbappé, który w tym wieku zamienił definitywnie AS Monaco na PSG za 180 milionów euro.

2. Antoine Griezmann (Atlético Madryt –> FC Barcelona) - 120 mln euro

Saga transferowa z udziałem reprezentanta Francji ciągnęła się w nieskończoność. Koniec końców Barcelona po wejściu w życie obniżonej klauzuli wykupu za 28-letniego napastnika poinformowała jego dotychczasowego pracodawcę o jej aktywacji i następnie dopięła wszystkie formalności związane z zakontraktowaniem Griezmanna. Atlético Madryt  ma wiele zastrzeżeń, co do sposobu finalizacji całej transakcji, ale raczej nie zdoła ugrać dla siebie niczego więcej niż 120 milionów euro z tytułu odejścia Francuza, który w nadchodzącym sezonie ma stworzyć zabójcze trio ofensywne „Dumy Katalonii” razem z Leo Messim oraz Luisem Suárezem. Pragniemy również dodać, że za sprawą wspomnianej wyżej kwoty Griezmann stał się najdroższym 28-latkiem w historii futbolu. Przez zaledwie kilka tygodni ten tytuł należał do Edena Hazarda, który przeniósł się do Realu Madryt za 100 milionów euro.

3. Matthijs de Ligt (Ajax Amsterdam –> Juventus) - 75 mln euro

Utalentowany obrońca nie narzekał na brak ofert w ostatnich miesiącach. Chęć jego zakontraktowania przejawiały ekipy z Hiszpanii, Anglii, Francji oraz Włoch. On sam z uwagi na fascynacje sposobem gry defensorów z Półwyspu Apenińskiego chciał najbardziej zrealizować swoją przeprowadzkę do Serie A i to mu się udało. Juventus musiał jednak spełnić szereg oczekiwań. Najpierw Ajaksu, który zarządał za swojego piłkarza rekordowej sumy. Ostatecznie oba kluby porozumiały się, co do wysokości podstawy odstępnego, która wyniosła 75 milionów euro. Wiele jednak na to wskazuje, ze ta suma wzrośnie w przyszłości o dodatkowe 10,5 miliona zawartych w bonusach, co pozwoli de Ligtowi przebić kwotę wydaną przez Liverpoolu na Virgila van Dijka (84,5 miliona euro).  „Stara Dama” zdecydowała się pójść też na pewne ustępstwa i zrezygnowała dla młodego defensora ze swojej polityki zakładającej brak klauzul odejścia w umowach zawodników. Były kapitan ekipy z Eredivisie ma taką zapisaną w kontrakcie, ale będzie ona obowiązywać dopiero za trzy lata i wyniesie na początek 150 milionów euro.

4. Rodri (Atlético Madryt –> Manchester City) - 70 mln euro

Defensywny pomocnik nie zagościł zbyt długo na Wanda Metropolitano i po zaledwie jednym sezonie opuścił szeregi Atlético Madryt. Klub ze stolicy Hiszpanii zanotował jednocześnie duży zysk z tytułu sprzedaży swojego wychowanka, co jednocześnie oznaczało dokonanie rekordowego zakupu przez Manchester City. Zadowolony z transferu 23-latka jest z pewnością Pep Guardiola, który już przed rokiem naciskał na władze drużyny, aby ci sprowadzili mu wartościowego piłkarza do środka pola, który miałby zastąpić Fernandinho.

5. Tanguy Ndombele (Olympique Lyon –> Tottenham) - 60 mln euro

Tottenham przez ostatnie kilkanaście miesięcy ograniczył swoją aktywność na rynku transferowym, ale jak już na niego powrócił, to od razu z mocnym uderzeniem za sprawą zakontraktowania rozchwytywanego Tanguya Ndombele. Środkowy pomocnik znajdował się na celowniku bogatszych i bardziej utytułowanych zespołów, ale mimo to postanowił zaakceptować ofertę „Kogutów” i to w dużej mierze z powodu obecności Mauricio Pochettino na ławce trenerskiej. Francuz wierzy, że pod jego skrzydłami rozwinie się jeszcze mocniej i to pozwoli mu stać się jednym z najlepszych graczy na swojej pozycji na świecie. Na razie 22-latek stał się bohaterem podwójnego rekordu transferowego za sprawą największej sprzedaży i kupna w historii obu klubów. Przypominamy, że Tottenham przeznaczył na jego pozyskanie 60 milionów euro podstawy. Z kolei pozostałe 10 milionów zostało zapisanych w bonusach.

6. Mateo Kovačić (Real Madryt –> Chelsea) -> 45 mln euro

Chelsea z uwagi na obowiązujący zakaz transferowy może mówić o wielkim szczęściu, że wcześniej udało się jej wypożyczyć środkowego pomocnika z Realu Madryt, ponieważ dzięki temu mogła w lipcu dokonać jego definitywnego wykupienia. Przedstawiciele „The Blues” musieli zdecydować się na taki krok, aby mieć w swoich szeregach wartościowego piłkarza i jednocześnie móc dalej liczyć się w grze o zajęcie jednego z czołowych miejsc w lidze. Suma przeznaczona na zakontraktowanie 25-latka pozwoliła się stać mu najdroższym Chorwatem w historii.

6. Youri Tielemans (AS Monaco –> Leicester City) - 45 mln euro

Reprezentant Belgii wzbudzał przed dwoma sezonami olbrzymie zainteresowanie na rynku i ostatecznie zdecydował się na wykonanie niezbyt dużego kroku w swojej karierze, za jaki należy uznać przeprowadzkę z Anderlechtu do AS Monaco. Środkowy pomocnik nie potrafił się jednak odnaleźć w klubie z Księstwa i w połowie minionych rozgrywek przeniósł się na zasadzie wypożyczenia do Leicester City. 22-latek prezentował się w szeregach „Lisów” nadspodziewanie dobrze i przekonał do siebie władze zespołu oraz sztab szkoleniowy na tyle, że ci postanowili wyłożyć na jego definitywne sprowadzenie rekordową dla siebie kwotę i tym samym po zaledwie kilku dniach przerwy dokonali drugiego największego zakupu w swojej historii.

8. Joelinton (TSG 1899 Hoffenheim –> Newcastle United) -> 44 mln euro

Newcastle United przechodzi w ostatnim czasie duże trzęsienie ziemi. Spora liczba zmian w zespole i odejścia czołowych piłkarzy nie wróżą niczego dobrego, ale mimo to przedstawiciele drużyny wierzą w dobry wynik „Srok” w nadchodzących rozgrywkach, o czym ma świadczyć między innymi rekordowy transfer Joelintona z Hoffenheim. Brazylijczyk ma za sobą udany sezon w barwach niemieckiej ekipy, a ta nie mogła odrzucić takiej rekordowej propozycji ze strony angielskiego klubu.

9. Sébastien Haller (Eintracht Frankfurt –> West Ham United) - 40 mln euro

Dokładniejsza finalna kwota transferu Francuza jest owiana tajemnicą, ale w mediach spekulowano, że cała transakcja zamknęła się w sumie opiewającej pomiędzy 40 a 50 milionów euro. Ta spora różnica nie ma jednak znaczącego wpływy na fakt, że „Młoty” dokonały największego zakupu w swojej historii i teraz z pewnością będą pokładać duże nadzieje w 25-latku, który imponował bardzo dobrą formą w szeregach Eintrachtu Frankfurt. Drużyna z Niemiec po udanych rozgrywkach straciła dwóch ważnych zawodników, ale może być do pewnego stopnia zadowolona, ponieważ na ich odejściu zarobiła w sumie 100 milionów euro.

10. Ayoze Pérez (Newcastle United –> Leicester City) - 33,4 mln euro

Hiszpan nie nacieszył się zbyt długo tytułem najdroższego gracza w historii Leicester City, ale ten fakt nie jest z pewnością dla niego najistotniejszy, ponieważ najważniejsza dla niego będzie regularna gra w barwach „Lisów”, z którymi będzie chciał powalczyć o coś więcej niż utrzymanie w Newcastle United. Być może ofensywnie usposobiony zawodnik nigdy nie trafiłby na King Power Stadium, gdyby w przeszłości przyjął ofertę Realu Madryt lub Barcelony. Wówczas zdecydował się je odrzucić, ponieważ wybrał grę w szeregach „Srok”.

11. Idrissa Gueye (Everton –> PSG) - 32 mln euro

Reprezentant Senegalu wzbudzał zainteresowanie ze strony PSG już w trakcie zimowego okienka transferowego. Wtedy przedstawiciele Evertonu nie osiągnęli zadowalającego porozumienia z wysłannikami francuskiego klubu, którzy po zakończeniu rozgrywek ponownie rozpoczęli negocjacje z klubem z Liverpoolu, a te tym razem zakończyły się sukcesem i dzięki temu aktualny wicemistrz Afryki dostąpi zaszczytu powrotu w upragnionej Ligi Mistrzów po siedmiu latach przerwy.

12. Abdou Diallo (Borussia Dortmund –> PSG) - 31 mln euro

W tym przypadku można powiedzieć, że transfery lubią ciszę. Długo nic nie zapowiadało takiej przeprowadzki 23-latka, ale gdy w końcu plotki ujrzały światło dzienne, to pozostałe formalności przebiegły w ekspresowym tempie i defensor po zaledwie jednym sezonie zakończył swój pobyt w Borussii Dortmund i przeniósł się do paryskiego zespołu, gdzie w niedalekiej przyszłości przyjdzie mu najprawdopodobniej zastąpić Thiago Silvę.

13. William Saliba (St. Étienne –> Arsenal) - 30 mln euro

Francuski obrońca przebojem wdarł się do podstawowego składu Saint-Étienne i wzbudził zainteresowanie swoją osobą ze strony przedstawicieli Arsenalu. Klub z Londynu bardzo zabiegał o możliwość jego sprowadzenia i w końcu dopiął swego. Kibice „Kanonierów” mogą czuć się jednak lekko zawiedzeni, ponieważ piłkarz sprowadzony za 30 milionów euro spędzi nadchodzący sezon na zasadzie wypożyczenia w Saint-Étienne.

13. Gelson Martins (Atlético Madryt –> AS Monaco) - 30 mln euro

Portugalczyk skorzystał swego czasu z olbrzymiego zamieszania w Sportingu i przeniósł się do Atlético Madryt, gdzie jednak wielkiej furory nie zrobił. Władze hiszpańskiej drużyny zdały sobie sprawę z faktu, że popełnili błąd i szukali szybkiej możliwości na pozbycie się 24-latka. Z takiej okazji skorzystało AS Monaco, które najpierw wypożyczyło Gelsona Martinsa, a następnie po wywalczeniu utrzymania w Ligue 1 postanowiło go wykupić i to za całkiem duże pieniądze.

Lista pozostałych letnich transferów potwierdzonych przed końcem lipca (od 20 milionów euro w górę):

  • Leonardo Spinazzola (Juventus –> AS Roma) - 29,5 mln
  • Cristian Romero (Genoa –> Juventus) - 26 mln
  • Joachim Andersen (Sampdoria –> Olympique Lyon) - 26 mln
  • Mario Hermoso (Espanyol –> Atlético Madryt) - 25 mln
  • Jules Koundé (Bordeaux –> Sevilla) - 25 mln
  • Marko Arnautović (West Ham United –> Shanghai SIPG) - 25 mln
  • Pau López (Betis –> AS Roma) - 23,5 mln
  • Tyrone Mings (Bournemouth –> Aston Villa) - 22,3 mln
  • Kieran Trippier (Tottenham –> Atlético Madryt) - 22 mln
  • Luca Pellegrini (AS Roma –> Juventus) - 22 mln
  • Valentino Lazaro (Hertha –> Inter Mediolan) - 22 mln
  • Thiago Mendes (Lille OSC –> Olympique Lyon) - 22 mln
  • Renan Lodi (Athletico-PR –> Atlético Madryt ) - 20 mln
  • Theo Hernández (Real Madryt –> AC Milan) - 20 mln
  • Raúl de Tomás (Real Madryt –> Benfica) - 20 mln

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Juan Jesus odpowiada Francesco Acerbiemu. „Te wypowiedzi są całkowicie sprzeczne z rzeczywistością” Juan Jesus odpowiada Francesco Acerbiemu. „Te wypowiedzi są całkowicie sprzeczne z rzeczywistością” Dawid Szulczek zmieni klub wewnątrz Ekstraklasy Dawid Szulczek zmieni klub wewnątrz Ekstraklasy Emmanuel Macron zaangażuje się w sprawę Kyliana Mbappé?! Emmanuel Macron zaangażuje się w sprawę Kyliana Mbappé?! Borussia Dortmund wyznaczyła próg bólu. Tyle może przeznaczyć na wykup Jadona Sancho Borussia Dortmund wyznaczyła próg bólu. Tyle może przeznaczyć na wykup Jadona Sancho Fenerbahçe rozważa wycofanie się z ligi tureckiej. Klub wydał oświadczenie [OFICJALNIE] Fenerbahçe rozważa wycofanie się z ligi tureckiej. Klub wydał oświadczenie [OFICJALNIE] Lionel Messi wypada z kadry Argentyny [OFICJALNIE] Lionel Messi wypada z kadry Argentyny [OFICJALNIE] W Górniku Zabrze wielki rozgardiasz. Piłkarz zrezygnowany W Górniku Zabrze wielki rozgardiasz. Piłkarz zrezygnowany 25 milionów euro. Sebastian Szymański „blisko” giganta?! 25 milionów euro. Sebastian Szymański „blisko” giganta?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy