Liga Mistrzów: Znamy piętnastu uczestników fazy pucharowej. Słaby dzień dla Hiszpanów!

Sebastian Janus

W środę poznaliśmy trzy kolejne drużyny, które na wiosnę wystąpią w fazie pucharowej rozgrywek Ligi Mistrzów. W sumie jest ich już piętnaście, a decydujące spotkanie pomiędzy Villarrealem i Atalantą zostało przełożone z uwagi na warunki pogodowe.

Przed ostatnią kolejką, pewne awansu w grupie H były już dwie drużyny. Jedyna niewiadoma dotyczyła zwycięzcy, który w teorii może liczyć na wylosowanie łatwiejszego rywala w fazie pucharowej. Liderująca w tabeli Chelsea zremisowała na wyjeździe z Zenitem Sankt Petersburgiem 3-3, po wyrównującym trafieniu Rosjan w doliczonym czasie gry. Juventus dowiózł skromne prowadzenie 1-0 przeciwko Malmö i z 15 punktami na koncie zakończył fazę grupową na pierwszym miejscu.

Najciekawiej zapowiadała się rywalizacja w grupie G. Szansę na awans miały w środę wszystkie cztery drużyny. Wolfsburg nie sprostał wyzwaniu i po beznadziejnej grze przegrał na własnym boisku z mistrzem Francji 1-3. Zdecydowanie bardziej zacięte było drugie spotkanie. Sevilla nie potrafiła udokumentować swojej przewagi, co z kolei wykorzystał Red Bull Salzburg, który na początku drugiej połowy wyszedł na prowadzenie. Hiszpański zespół musiał walczyć o korzystny rezultat w osłabieniu, ponieważ w wyniku dwóch żółtych kartek z boiska wyleciał Joan Jordán. Nie był już jednak w stanie odmienić losów rywalizacji i odpadł z obecnej edycji Champions League.

Sensacyjnie z Ligą Mistrzów po fazie grupowej pożegnała się FC Barcelona, która nie była w stanie dorównać Bayernowi w Monachium. Już po pierwszej połowie przegrywała 0-2. Po zmianie stron mistrz Niemiec dołożył kolejne trafienie i nie pozostawił Katalończykom żadnych złudzeń. Trudną sytuację, w jakiej znalazła się „Duma Katalonii” wykorzystała Benfica, która dzięki zwycięstwu 2-0 nad Dynamem Kijów zapewniła sobie drugie miejsce w grupie.

Na ostateczne rozstrzygnięcie w grupie F będziemy musieli poczekać. Spotkanie bezpośrednio rywalizujących o awans Atalanty i Villarrealu zostało przełożone na następny dzień, do czego przyczyniły się trudne warunki pogodowe.