128 najciekawszych transferów drugiej połowy sierpnia. Pora na Transfer Deadline Day

128 najciekawszych transferów drugiej połowy sierpnia. Pora na Transfer Deadline Day fot. ph.FAB / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Dobiliśmy do brzegu. 31 sierpnia będziemy świadkami ostatniego dnia transferowego szaleństwa.

Przed nami ostatni dzień letniego okna transferowego. Zanim zaprosimy was do śledzenia naszej relacji z tego wydarzenia, to zachęcamy do zapoznania się z dotychczas potwierdzonymi operacjami z drugiej połowy sierpnia.

Przedstawiciele poszczególnych klubów nie szczędzili sobie wysiłków w ostatnich dwóch tygodniach i zrealizowali pokaźną liczbę interesujących transakcji.

***

37 najciekawszych już potwierdzonych letnich transferów [do 18 maja]

64 najciekawsze transfery ostatnich tygodni. Wciąż bez transakcji na ponad 50 milionów euro [od 19 maja do 15 czerwca]

76 najciekawszych transferów drugiej połowy czerwca. Igrzyska czas zacząć! [od 16 czerwca do 30 czerwca]

149 najciekawszych transferów pierwszej połowy lipca. Ruszyła maszyna, już nikt nie zatrzyma [od 1 lipca do 15 lipca]

119 najciekawszych transferów drugiej połowy lipca. Półmetek za nami [od 16 lipca do 31 lipca]

108 najciekawszych transferów pierwszej połowy sierpnia. Coraz bliżej brzegu [od 1 sierpnia do 16 sierpnia]

***

Zgodnie z tradycją na pierwszy ogień bierzemy pod lupę transfery opiewające na przynajmniej 10 milionów euro. Taki transakcji w drugiej połowie sierpnia mieliśmy całkiem sporo, ale żadna z nich w końcowym rozrachunku nie załapie się do dziesięciu największych letnich operacji. W tym zestawieniu spokojny o zgarnięcie tytułu najdroższego gracza może być Jack Grealish, który zamienił Aston Villę na Manchester City za 117,5 miliona euro.

Daleko za nim wśród najbardziej wartościowych transferów przeprowadzonych w ostatnich dwóch tygodniach plasują się Martin Ødegaard i Tammy Abraham. Obaj ofensywnie usposobieni zawodnicy zamienili swoich pracodawców za 40 milionów euro i zasilili odpowiednio szeregi Arsenalu oraz Romy.

Poza tymi dwiema operacjami byliśmy świadkami jeszcze czterech roszad za sumy przekraczające 20 milionów euro. Pokaźne kwoty na zrealizowanie wyznaczonych celów wyłożyli kolejno Atlético Madryt, West Ham United, ponownie Arsenal i Villarreal.

Ci pierwsi bardzo długo poszukiwali odpowiedniego konkurenta dla Luisa Suáreza i z grona wielu typowanych kandydatów postanowili sięgnąć po Matheusa Cunhę z Herthy, na którego wyłożyli 30 milionów euro. Taką samą sumę podstawową na zakontraktowanie Kurta Zoumy przeznaczyły „Młoty”. Niewiele mniej zainwestowali „Kanonierzy” na wzmocnienie rywalizacji o miejsce w bramce poprzez pozyskanie Aarona Ramsdale’a z Sheffield United. Z kolei „Żółta łódź podwodna” wyłożyła rekordowe dla siebie 23,5 miliona euro na sprowadzenie Arnauta Danjumy z Bournemouth.

Z pozostałych operacji nie sposób przejść obojętnie wobec transakcji zrealizowanej przez Manchester United, który popisał się kapitalnym przejęciem Cristiano Ronaldo z rąk Manchesteru City i w zaledwie kilkanaście godzin dopiął kluczowe kwestie związane z nawiązaniem ponownej współpracy z utytułowanym Portugalczykiem, który powinien wkrótce zostać oficjanie zaprezentowany.

W dalszej kolejności na uwagę z tej części podsumowania zasługują jeszcze przenosiny: Pape Matary Sarra z Metz do Tottenhamu (16,9 miliona euro i natychmiastowe wypożyczenie powrotne), Rafy Mira z Wolverhampton do Sevilli (16 milionów euro), Amine’a Adliego z Toulouse do Bayeru Leverkusen (15 milionów euro), Maxwela Corneta z Olympique’u Lyon do Burnley (15 milionów euro), Marcela Sabitzera z RB Lipsk do Bayernu Monachium (15 milionów euro), Baptiste’a Santamarii z Freiburga do Rennes (14 milionów euro), Lovro Majera z Dinama Zagrzeb do Rennes (12 milionów euro), Mohammeda Daramy’ego z Kopenhagi do Ajaksu Amsterdam (12 miliona euro), Luca Waldschmidt z Benfiki do Wolfsburga (12 milionów euro), Teuna Koopmeinersa z AZ do Atalanty (12 milionów euro) Kayky’ego z Fluminense do Manchesteru City (10 milionów euro) i Andy’ego Delorta z Montpellier do OGC Nice (10 milionów euro).

***

W przypadku transferów gotówkowy opiewających na mniejsze sumy mieliśmy ponownie bogate pole do wyboru tych najciekawszych. Z tego grona wypada szczególną uwagę zwrócić na okazje wykorzystane przez Atalantę (Davide Zappacosta za 9 milionów euro z Chelsea), Olympique’u Marsylia (Pol Lirola za 6,5 miliona euro z Fiorentiny), Sevillę (Thomas Delaney za 6 milionów euro z Borussii Dortmund), Olympique’u Lyon (Xherdan Shaqiri za 6 milionów euro z Liverpoolu) czy Fiorentinę (Matija Nastasić za 0,5 miliona euro z Schalke 04) oraz rekordy zakupowe ustanowione przez Club Brugge (Kamal Sowah za 9 milionów euro z Leicester City), FC Midtjylland (Marrony za 4,5 miliona euro z Atlético Mineiro) oraz Spezię Calcio (Janis Antiste za 4,5 miliona euro z Toulouse).

W tym zestawieniu znalazło się tym razem miejsce tylko dla jednego Polaka w osobie Konrada Michalaka. 23-latek rozstał się definitywnie z Achmatem Grozny na rzecz kontynuowania swojej kariery w tureckim Konyasporze.

Ponadto wypada nam na wyróżnić opuszczenie szeregów Legii Warszawa przez Josipa Juranovicia i Jasurbka Yaxshiboyeva, którzy zdecydowali się kontynuować kariery w Celticu oraz Sheriffie Tyraspol.

Z pozostałych operacji nieprzekraczających 10 milionów euro zachęcamy do zapoznania się ze zmianami klubów dokonanych przez takich piłkarzy jak:

***

W minionych dwóch tygodniach nie byliśmy świadkami stosunkowo niewielkiej liczby wolnych transferów. Spośród nich zdecydowanie na czoło wysuwa się głośna przeprowadzka Pedro z Romy do Lazio.

W tej części naszego podsumowania nie zabrakło także miejsca dla operacji z udziałem polskich zawodników, z których nowych pracodawców znaleźli między innymi Adam Stachowiak i Łukasz Gikiewicz. Pierwszy z nich zdecydował się na powrót do Denizlisporu, z którym rozstał się wcześniej w burzliwych okolicznościach. Z kolei doświadczony napastnik kontynuuje swoje egzotyczne wojaże i tym razem zawitał do Indii, gdzie podpisał kontrakt z Chennaiyin FC.

Z pozostałych tego typu transakcji wyróżniliśmy jeszcze przeprowadzki Lewisa Holtby’ego (z Blackburn do Holstein Kiel), Phila Jagielki (z Sheffield United do Derby County), Juana Jesusa (z Romy do Napoli), Aleixa Vidala (z Sevilli do Espanyolu), Rodrigo Palacio (z Bologny do Brescii), Gary’ego Cahilla (z Crystal Palace do Bournemouth), Borjy Valero (wznowienie kariery - Centro Storico Lebowski), Diego Tardellego (z Atlético Mineiro do Santosu), Adila Ramiego (z Boavisty do Troyes), Thierry’ego Smalla (z Evertonu do Southampton), Jetro Willems (z Eintrachtu Frankfurt do Greuther Fürth), Aarona Lennona (z Kayserisporu do Burnley), Alena Halilovicia (z Birmingham City do Reading), Bastiana Oczipki (z Schalke 04 do Unionu Berlin), Troya Deeneya (z Watfordu do Birmingham City), Nicolása Gaitána (rok bez klubu do CA Peñarol), Zdenka Ondráška (z FCSV do Tromsø IL), Williana (z Arsenalu do Corinthians) i Kanga-in Lee (z Valencii do Realu Mallorca).

***

Znacznemu zwiększeniu uległa ponownie liczba zrealizowanych wypożyczeń. W drugiej połowie sierpnia było ich jeszcze więcej niż w pierwszej i z tego grona do najciekawszych operacji zaliczamy przeprowadzki Joaquína Correi do Interu Mediolan (z Lazio), Manuela Locatellego do Juventusu (z Sassuolo), Emersona Palmieriego do Olympique’u Lyon (z Chelsea), Ivo Grbicia do Lille (z Atlético Madryt), Alessandro Florenziego, Pietro Pellegriego i Tiemoué’a Bakayoko do Milanu (z Romy, AS Monaco oraz Chelsea), Alexandra Sørlotha do Realu Sociedad (z RB Lipsk), Lucasa Torreiry i Álvaro Odriozoly do Fiorentiny (z Arsenalu oraz Realu Madryt) oraz Dodiego Lukébakio do Wolfsburga (z Herthy).

Po powyższych kierunkach widzimy, że ponownie najbardziej zaangażowani w przeprowadzenia tymczasowych transferów były drużyny z Włoch. Większość z nich tradycyjnie przy tego typu operacjach zapewnia sobie prawo do dokonania definitywnego wykupu danego piłkarza lub obliguje się do tego po spełnieniu określonego i zazwyczaj łatwego do osiągnięcia celu.

W tej część zestawienia mieliśmy tylko dwie transakcję przeprowadzone z udziałem Polaków i dotyczyły one przenosin Michała Karbownika z Brighton do Olympiakosu oraz Arkadiusza Recy z Atalanty do Spezii.

Z reszty operacji zrealizowanych w formie wypożyczeń zachęcamy jeszcze do zapoznania się z przeprowadzkami Rony’ego Lopesa (z Sevilli do Olympiakosu), Michy’ego Batshuayia (z Chelsea do Beşiktaşu), Kenedy’ego (z Chelsea do Flamengo), Benjamina Lecomnte’a (z AS Monaco do Atlético Madryt), Ozana Tufana (z Fenerbahçe do Watfordu), Andreasa Pereiry (z Manchesteru United do Flamengo), Christiana Kouamé (z Fiorenitny do Anderlechtu), Simy’ego (z Crotone do Salernitany), Brandona Williamsa (z Manchesteru United do Norwich City), Lorena Moróna (z Betisu do Espanyolu), Giovanniego Simeone (z Cagliari Calcio do Hellasu Verona), Williana José (z Realu Sociedad do Betisu), Mathiasa Normanna (z Rostowa z Norwich City), Hee-chana Hwanga (z RB Lipsk do Wolverhampton), Andiego Zeqiriego (z Brighton do Augsburga), Stevena Zubera (z Eintrachtu Frankfurt do AEK-u), Lukáša Haraslína (z Sassuolo do Sparty Praga), Ozana Kabaka (z Schalke 04 do Norwich City), Kristijana Jakicia (z Dinama Zagrzeb do Eintrachtu Frankfurt), Santiago Ariasa (z Atlético Madryt do Granady) i Wesleya (z Aston Villi do Club Brugge).

***

Na koniec zaglądamy tradycyjnie na nasze rodzime podwórko, gdzie tym razem byliśmy świadkami nieco większej liczby transakcji niż w pierwszej połowie sierpnia.

Z grona ekip rywalizujących w Ekstraklasie najbardziej zapracowani w minionych tygodniach byli przedstawiciele Stali Mielec, gdzie zawitało trzech nowych piłkarzy – Fabian Piasecki (wypożyczenie ze Śląska Wrocław), Kōki Hinokio (wypożyczenie z Zagłębia Lubin) oraz Adrian Szczutowski (z Wisły Płock).

Z kolei zrealizowaniem największego transferu może pochwalić się Pogoń Szczecin, która ogłosiła wielki powrót Kamila Grosickiego.

Na międzynarodowym podwórku w jesiennych zmaganiach w fazie grupowej Ligi Europy będzie rywalizować Legia Warszawa. Z tego względu mistrz Polski uzupełnił w ostatnich dniach swoje szeregi takimi zawodnikami jak Yuri Ribeiro i Jurgen Çelhaka.

Jeżeli zaś chodzi o pozostałe transfery zrealizowane przez ekstraklasowe zespoły, to tutaj przypominamy o tych dokonanych przez Górnik Łęczna (Łukasz Szramowski), Zagłębie Lubin (Ilja Żygulow), Piasta Gliwice (Nikola Stojiljković), Lecha Poznań (Pedro Rebocho, Roko Baturina – wypożyczenie), Jagiellonię Białystok (Sławomir Abramowicz i Michał Żyro), Raków Częstochowa (Miguel Luís), Śląsk Wrocław (Jakub Iskra – wypożyczenie) i Wisłę Płock (Jorginho - wypożyczenie).

Na zapleczu elity i w niższych klasach rozgrywkowych nie działo się praktycznie nic interesującego. Z grona pierwszoligowców wypada nam jednak wyróżnić transfery związane z pozyskaniem Chuki przez Miedz Legnica oraz Mattię Montiniego przez Widzew Łódź.

Natomiast w niższych ligach kibice Wiary Lecha będą mogli oglądać w swojej ekipie takich był graczy „Kolejorza” jak Hubert Wołąkiewicz oraz Jakub Wilk.

***

TEKST OBEJMUJE TRANSFERY POTWIERDZONE MIĘDZY 17 A 30 SIERPNIA 2021 ROKU.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Juan Jesus odpowiada Francesco Acerbiemu. „Te wypowiedzi są całkowicie sprzeczne z rzeczywistością” Juan Jesus odpowiada Francesco Acerbiemu. „Te wypowiedzi są całkowicie sprzeczne z rzeczywistością” Dawid Szulczek zmieni klub wewnątrz Ekstraklasy Dawid Szulczek zmieni klub wewnątrz Ekstraklasy Emmanuel Macron zaangażuje się w sprawę Kyliana Mbappé?! Emmanuel Macron zaangażuje się w sprawę Kyliana Mbappé?! Borussia Dortmund wyznaczyła próg bólu. Tyle może przeznaczyć na wykup Jadona Sancho Borussia Dortmund wyznaczyła próg bólu. Tyle może przeznaczyć na wykup Jadona Sancho Fenerbahçe rozważa wycofanie się z ligi tureckiej. Klub wydał oświadczenie [OFICJALNIE] Fenerbahçe rozważa wycofanie się z ligi tureckiej. Klub wydał oświadczenie [OFICJALNIE] Lionel Messi wypada z kadry Argentyny [OFICJALNIE] Lionel Messi wypada z kadry Argentyny [OFICJALNIE] W Górniku Zabrze wielki rozgardiasz. Piłkarz zrezygnowany W Górniku Zabrze wielki rozgardiasz. Piłkarz zrezygnowany 25 milionów euro. Sebastian Szymański „blisko” giganta?! 25 milionów euro. Sebastian Szymański „blisko” giganta?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy