119 najciekawszych transferów drugiej połowy lipca. Półmetek za nami

2021-08-01 21:18:01; Aktualizacja: 3 lata temu
119 najciekawszych transferów drugiej połowy lipca. Półmetek za nami Fot. Arsenal
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

Skończył się lipiec. Wchodzimy zatem w drugą połowę letniego okna transferowego, w której kluby mają ostatnią szansę na to, aby dopiąć wyczekiwane transakcje.

Pierwsza część wyczekiwanego przez nas okresu przeszła już do historii. Przedstawiciele wielu zespołów należycie przepracowali ostatnie tygodnie i mogą pochwalić się posiadaniem w swoich składach upragnionych piłkarzy, z których niektórzy zdołali nawet zanotować debiutanckie występy w nowych barwach.

Do zamknięcia letniego okna transferowego pozostał jeszcze miesiąc i w tym czasie spodziewamy się zrealizowania wielu ciekawych operacji. Zanim jednak o nich napiszemy, to zachęcamy do zapoznania się z naszą kolejną odsłoną podsumowania dotychczasowych potwierdzonych oraz dopiętych transakcji.

***

37 najciekawszych już potwierdzonych letnich transferów [do 18 maja]

64 najciekawsze transfery ostatnich tygodni. Wciąż bez transakcji na ponad 50 milionów euro [od 19 maja do 15 czerwca]

76 najciekawszych transferów drugiej połowy czerwca. Igrzyska czas zacząć! [od 16 czerwca do 30 czerwca]

149 najciekawszych transferów pierwszej połowy lipca. Ruszyła maszyna, już nikt nie zatrzyma [od 1 lipca do 15 lipca]

***

Na początek bierzemy na tapet tradycyjnie operacje opiewające na duże sumy. Tutaj żadna ze zrealizowanych w ostatnim czasie nie przebiła zakontraktowania Jadona Sancho przez Manchester United. Tym samym reprezentant Anglii pozostaje bohaterem największego letniego transferu za sprawą przejścia do „Czerwonych Diabłów” z Borussii Dortmund za 85 milionów euro.

Za jego plecami doszło jednak do pewnych korekt, ponieważ na trzecie i czwarte miejsce wśród najbardziej wartościowych transakcji wskoczyli Ben White i Raphaël Varane. Pierwszy z nich zamienił Brighton na Arsenal za 58,5 miliona euro (50 milionów funtów). Z kolei drugi czeka na możliwość podpisania umowy z Manchesterem United po osiągnięciu przez angielski klub porozumienia z Realem Madryt, który zgodził się sprzedać francuskiego defensora za 40 milionów euro.

W identycznym położeniu, co reprezentant „Trójkolorowych”, znajduje się Leon Bailey. Jamajski skrzydłowy otrzymał z kolei zgodę na opuszczenie Bayeru Leverkusen na rzecz kontynuowania swojej kariery w Aston Villi. Drużyna z Birmingham zapłaci za niego 35 milionów euro.

Niewiele mniej wyłożyła Borussia Dortmund na sprowadzenie następcy wspomnianego już wyżej Sancho. Został nim Donyell Malen z PSV. Holender kosztował niemiecki zespół 30 milionów euro i na bazie samej wysokości kwoty podstawowej stał się drugim największym zakupem w historii ekipy z Signal Iduna Park po Matsie Hummelsie.

Więcej niż 20 milionów euro wyłożono na sfinalizowanie jeszcze czterech transferów. Spośród nich najciekawszy zrealizował Tottenham, który oddał Erika Lamelę i wyłożył jeszcze 25 milionów euro na Bryana Gila z Sevilli. Równie interesującą, ale jednocześnie bardziej zaskakującą operację, dopięło Crystal Palace za sprawą wydania nieco ponad 23,3 miliona euro na Marca Guéhiego z Chelsea, który na seniorskim poziomie zanotował zaledwie… dwa występy.

Natomiast reszta transferów opiewających na przynajmniej wskazaną sumę miała miejsce za sprawą działań podjętych przez Bayer Leverkusen i Krasnodar. Ci pierwsi wzmocnili środek swojej obrony osobą Odilona Kossounou z Club Brugge za 23 miliony euro. Z kolei drudzy wyłożyli rekordowe 20 milionów euro na zakup Jhona Córdoby z Herthy.

W dalszej kolejności na uwagę z grona operacji wynoszących przynajmniej 10 milionów euro zasługują jeszcze przenosiny: Alberta-Mboyo Sambiego Lokongi z Anderlechtu do Arsenalu (17,5 miliona euro), Joachima Andersena z Olympique’u Lyon do Crystal Palace (17,5 miliona euro), Romana Jaremczuka z Gentu do Benfiki (17 milionów euro), Kristoffera Ajera z Celticu do Brentfordu (15,7 miliona euro), Kamaldeena Sulemany z Nordsjælland do Rennes (15 milionów euro), Sebastiaana Bornauwa z Köln do Wolfsburga (14,5 miliona euro), Harry’ego Wilsona z Liverpoolu do Fulham (13,9 miliona euro), Lukasa Nmechy z Manchesteru City do Wolfsburga (13 milionów euro), Toby’ego Alderweirelda z Tottenhamu do Al-Duhail (13 miliona euro), Marko Grujicia z Liverpoolu do FC Porto (12,1 miliona euro, choć strona portugalska poinformowała o wypożyczeniu) i Franka Onyeki z FC Midtjylland do Brentfordu (10 milionów euro).

***

W poprzednim podsumowaniu mieliśmy całkiem bogaty wybór w kwestii wyróżnienia transakcji opiewających na nie więcej niż 10 milionów euro. W tym sytuacja się powtórzyła i znów jedną z głównych ról w transferach z tej puli odegrał AC Milan za sprawą zakontraktowania Oliviera Girouda i Fodé Ballo-Touré za podstawowe kwoty wynoszącą odpowiednio milion i 4 miliony euro. Podobnym wykorzystaniem okazji popisał się ligowy rywal „Rossonerich” w postaci Lazio, który sprowadził do siebie dobrze znanego kibicom Felipe Andersona za 3 miliony euro.

Z tej puli za największy hit można uznać głośną przeprowadzkę wewnątrz Eredivisie, gdzie Steven Berghuis zamienił Feyenoord na Ajax Amsterdam za 5,5 miliona euro.

W tym gronie znalazło się miejsce też dla dwóch Polaków – Jakuba Świerczoka i Tomasza Kupisza. Pierwszy opuścił Piasta Gliwice na rzecz spróbowania swoich sił w japońskiej Nagoyi Grampus, dzięki czemu polski klub zarobił 2 miliony euro. Z kolei drugi nie dostąpił zaszczytu kontynuowania kariery na poziomie Serie A w Salernitanie i za nieujawnioną sumę przeniósł się na zaplecze włoskiej elity do Pordenone.

Z pozostałych gotówkowych operacji z tego zestawienia zachęcamy do zapoznania się ze zmianami klubów dokonanych przez takich zawodników jak:

***

Ostatnie dwa tygodnie były jednym z ostatnich momentów na większe przebieranie wśród zawodników z kartą w ręku. W sierpniu takich transferów powinno być już mniej, bo trenerzy czy przedstawiciele drużyn nie będą mogli sobie pozwolić na czekanie na konkretnego zawodnika, który musiałby nadrobić braki wynikające z bycia poza normalnym treningiem przez przynajmniej miesiąc.

Z tej puli za najciekawszych piłkarzy zgarniętych z rynku możemy uznać Kévina Gameiro (Strasbourg), Abdoulaye’a Kamarę (Borussia Dortmund), Androsa Townsenda (Everton), Paulinho, Ezgjana Alioskiego (obaj Al-Ahli Saudi SC), Ahmeda Musę, Medhiego Benatię (obaj Fatih Karagümrük), Renato Augusto (Corinthians), André Ayewa (Al-Sadd), Benjamina Stambouliego (Adana Demirspor), Stevena Joveticia (Hertha), Mamadou Sakho (Montpellier), Patricka van Aanholta (Galatasaray) i Ikera Bravo (Bayer Leverkusen U-19).

W tym gronie nie zabrakło miejsca także dla transakcji z udziałem zawodników posiadających w swoim CV występy w naszej Ekstraklasie. Z tego zestawienia nowych pracodawców znaleźli między innymi Marko Vešović (Karabach Agdam, ostatnio Legia Warszawa), Cillian Sheridan (Dundee FC, ostatnio Wisła Płock, kiedyś Jagiellonia Białystok), Richmond Boakye (Beitar Jerozolima, ostatnio Górnik Zabrze), Marko Vejinović (Tianjin Jinmen Tiger, kiedy Arka Gdynia), Denis Popović (Anorthosis Famagusta, kiedyś Wisła Kraków), Armando Sadiku (UD Las Palmas, kiedyś Legia Warszawa), Michael Gardawski (PAS Giánnina, ostatnio Cracovia, kiedyś Korona Kielce), Igor Angulo (Mumbai City, kiedyś Górnik Zabrze), Đorđe Crnomarković (Olimpija Lublana, ostatnio Lech Poznań i Zagłębie Lubin) i Javi Hernández (Odisha FC, kiedyś Górnik Łęczna i Cracovia).

Z pozostałych tego typu transakcji wyróżniliśmy jeszcze przeprowadzki Erena Derdyioka (z Paxtakor Taszkent do MKE Ankaragücü), Pablo Hernándeza (z Leeds United do CD Castellón), Scotta Carsona (z Derby County do Manchesteru City), Gustava Svenssona (z Guangzhou City do IFK Göteborg), Marcusa Bettinellego (z Fulham do Chelsea) i Cristiána Zapaty (z Genoi do San Lorenzo).

***

Tym razem przedstawiciele klubów nie rozpieścili nas zbyt dużą liczbą zrealizowanych wypożyczeń. Z tego też względu było nam łatwiej wyróżnić te najciekawsze, do których zaliczyliśmy ponowne zasilenie szeregów na tej zasadzie Milanu przez Brahima Díaza (z Realu Madryt) i przenosiny Justina Kluiverta do OGC Nice (z Romy), Alphonse’a Areoli do West Hamu United (z PSG) oraz Pierluigiego Golliniego do Tottenhamu (z Atalanty).

W tym zestawieniu nie zabrakło także transakcji z udziałem Polaków, ponieważ tymczasowo swoje miejsca pracy zmienili Paweł Jaroszyński, Szymon Żurkowski i Jakub Ojrzyński. Pierwsza dwójka będzie nadal występowała we Włoszech odpowiednio w Salernitanie i Empoli. Beniaminkowie Serie A zapewnili sobie prawo do dokonania definitywnych wykupów graczy Genoi oraz Fiorentiny. Z kolei utalentowany bramkarz Liverpoolu będzie cały sezon grał w walijskim Caernarfon Town.

Z reszty transferów w formie wypożyczeń wyróżniliśmy jeszcze przenosiny Zinho Vanheusdena (z Interu Mediolan do Genoi), Dalberta (z Interu Mediolan do Cagliari Calcio), Giuseppe Pezzelli (z Parmy do Atalanty), Marko Pjacy (z Juventusu do Torino) i Conora Gallaghera (z Chelsea do Crystal Palace).

***

Na koniec zaglądamy tradycyjnie na nasze rodzime podwórko, gdzie najwięcej operacji na poziomie Ekstraklasy zrealizował w ostatnich dwóch tygodniach beniaminek w postaci Radomiaka Radom.

Ekipa z województwa mazowieckiego dokonała rekordowego zakupu Raphaela Rossiego ze Sionu, który pomógł w zeszłym sezonie awansować polskiej drużynie do krajowej elity. Poza nim szeregi „Warchołów” zasilili jeszcze Mateusz Grudziński (wypożyczenie z Legii Warszawa), Maurides (bez klubu), Rhuan (Botafogo) i Jonathan Simba (KTS Weszło).

Z grona naszych pucharowiczów aktywny na rynku pozostał tylko Raków Częstochowa za sprawą zakontraktowania Alexandre’a Guedesa (Famalicão), Dominika Wydry (Eintracht Brunszwik) i Jordana Courtneya-Perkinsa (Brisbane Roar).

Jeżeli zaś chodzi o pozostałe operacje na rynku zrealizowane przez ekstraklasowe zespoły, to tutaj przypominamy o tych dokonanych przez Górnika Zabrze (Rafał Janicki i Grzegorz Sandomierski), Piasta Gliwice (Damian Kądzior i Gabriel Kirejczyk), Zagłębie Lubin (Erik Daniel), Wartę Poznań (Jakub Sangowski), Stal Mielec (Mateusz Wyjadłowski), Wisłę Płock (Łukasz Sekulski) i Lechię Gdańsk (Łukasz Zjawiński).

Po powyższych nazwach klubów widać, że tylko połowa stawki wzmocniła w tym czasie swoje szeregi. Mamy nadzieję, że w sierpniu będziemy świadkami jeszcze wielu operacji z udziałem polskich drużyn.

***

Z kolei na zapleczu Ekstraklasy i w niższych klasach rozgrywkowych działo się tym razem niewiele ciekawych rzeczy. Za aktywność na rynku z pewnością należy pochwalić Podbeskidzie Bielsko-Biała i Widzew Łódź.

Ci pierwsi zakontraktowali dobrze znanych nam zagranicznych graczy jak Costa Nhamoinesu, Joan Román i Giorgi Merebaszwili. Drudzy nie chcieli być gorsi i sprowadzili byłego zawodnika Lecha Poznań – Abdula-Aziza Tetteha oraz Tomasza Dejewskiego i Fábio Nunesa.

Z kolei w niższych ligach na uwagę zasługuje transfer Jaguara Gdańsk, który pozyskał Marcina Pietrowskiego oraz powrót na polskie murawy Eduardsa Višņakovsa. Łotysz będzie występował w Pogoni Siedlce.

***

TEKST OBEJMUJE TRANSFERY POTWIERDZONE MIĘDZY 16 A 31 LIPCA 2021 ROKU.