Bundesliga: 39 piłkarzy, którym latem wygasają kontrakty

2020-04-25 18:55:35; Aktualizacja: 4 lata temu
Bundesliga: 39 piłkarzy, którym latem wygasają kontrakty Fot. FotoPyK
Redakcja
Redakcja Źródło: Transfery.info

Nadszedł czas na to, abyśmy przyjrzeli się najciekawszym piłkarzom z Bundesligi, którzy mogą być latem dostępni na zasadzie wolnego transferu.

Za nami podsumowanie obejmujące zawodników z Premier League, LaLigi, Ekstraklasy, Serie A i Ligue 1. Teraz przyszedł moment, abyśmy przyjrzeli się Bundeslidze, z której wyselekcjonowaliśmy grupę 39 piłkarzy. W tym gronie nie brakuje takich graczy, którzy wiedzą, że za kilka miesięcy będą musieli zmienić pracodawcę lub być może mają jeszcze trochę czasu, o ile rozgrywki zostaną wznowione, na przekonanie dotychczasowych przedstawicieli poszczególnych klubów na otrzymanie propozycji przedłużenia współpracy.

***

Klaus Gjasula (SC Paderborn, 1989) – to absolutnie kluczowy gracz w szeregach beniaminka Bundesligi, a zainicjowane w połowie kwietnia rozmowy w sprawie nowej umowy zdają się to potwierdzać. Słynie on ze zdobywania wielu kartek i jest na dobrej drodze, aby pobić rekord niemieckiej ekstraklasy, który wciąż należy do Tomasza Hajty.

Ben Zolinski (SC Paderborn, 1992) – jeden z czołowych strzelców zespołu rozpoczął nie tak dawno negocjacje z klubem odnośnie kontynuowania gry na Benteler-Arenie. Pomimo tego jego przyszłość jest wciąż sprawą otwartą. 

Uwe Hünemeier (SC Paderborn, 1986) – środkowy defensor właściwie jest już u schyłku swojej zawodowej kariery i niewykluczone, że wkrótce obejmie on nową dla siebie rolę w klubie.

*

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund, 1985) – wydawało się, że Piszczek pożegna się z Borussią, jednak został namówiony na jeszcze jeden sezon gry. Wkrótce powinno pojawić się oficjalne potwierdzenie. -> Klub przedłużył kontrakt z defensorem do 30 czerwca 2021 roku.

Mario Götze (Borussia Dortmund, 1992) – cudowne dziecko niemieckiej piłki w ostatnich latach bardzo się pogubiło. Już wiadomo, że pomimo trzech strzelonych bramek w 13 meczach Bundesligi, opuszcza BVB. Według spekulacji medialnych najbliżej mu w tym momencie do Serie A, gdzie zainteresowanie jego usługami przejawia choćby Lazio. -> Klub nie przedłuży wygasającego kontraktu.

*

Nuri Şahin (Werder Brema, 1988) – doświadczony pomocnik przeżywa trudny moment w Werderze i bez względu na końcowy rezultat obecnego sezonu nie otrzyma najprawdopodobniej szansy kontynuowania swojej kariery w ekipie z Bremy.

Fin Bartels (Werder Brema, 1987) – ofensywny zawodnik jest kontuzjowany praktyczne przez cały obecny sezon i nie może liczyć na przedłużenie współpracy z Werderem.

*

Kevin Stöger (Fortuna Düsseldorf, 1993) – ofensywny pomocnik stracił całą rundę jesienną z uwagi na zerwane więzadło krzyżowe i dopiero w styczniu zaliczył debiutancki występ w tym sezonie. Austriak może być mimo to raczej spokojny o otrzymanie propozycji przedłużenia współpracy.

Niko Gießelmann (Fortuna Düsseldorf, 1991) – 28-letni piłkarz rozpoczął rozgrywki jako podstawowy lewy obrońca Fortuny. Po przerwie zimowej został zmuszony jednak do zaprzyjaźnienia się z ławką rezerwowych i obecnie trudno wyrokować czy będzie mógł liczyć na pozostanie w drużynie.

Markus Suttner (Fortuna Düsseldorf, 1987) – wszechstronny i doświadczony zawodnik mogący występować w linii obrony oraz pomocy jest przydatnym graczem w kadrze ekipy z Düsseldorfu. Ma już jednak swoje lata i dlatego władze niemieckiego zespołu muszą poważnie zastanowić się czy Austriak będzie przydatny drużynie w nowym sezonie.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf, 1985) – piłkarz urodzony w Zabrzu pełni ważną funkcję w Fortunie i z całą pewnością chciałby pozostać jedną z głównych postaci w klubie w kolejnych rozgrywkach. W trwających pokazuje, że nadal jest w stanie regularnie występować na najwyższym poziomie.

Oliver Fink (Fortuna Düsseldorf, 1982) – 37-letni kapitan ekipy z Düsseldorfu szykował się już raczej do zakończenia kariery i objęcia nowej roli w klubie. Zawieszenie rozgrywek może skusić go do zmiany planów, choć na razie nic na to nie wskazuje.

*

Tobias Strobl (Borussia Mönchengladbach, 1990) – celem Niemca jest wywalczenie z obecnym zespołem przepustki do Ligi Mistrzów. Następnie, jeśli tylko Hamburger SV awansuje do Bundesligi (to warunek defensywnego pomocnika bądź stopera), to ten zawodnik zasili najprawdopodobniej jego barwy. -> Przechodzi do Augsburga.

Fabian Johnson (Borussia Mönchengladbach, 1987) – Max Eberl przygotowuje już miejsce w drużynie dla Jordana Beyera. Z tego powodu przygoda Amerykanina, który obecnie jest drugim wyborem trenera na prawą stronę obrony, po sześciu latach spędzonych na Borussia-Park zmierza do końca. -> Nie przedłuży kontraktu.

Oscar Wendt (Borussia Mönchengladbach, 1985) – Szwed od kilku miesięcy typowany był do odejścia, jednak kryzys wywołany koronawirusem przedłużył jego nadzieję na pozostanie w klubie. Jeśli „Źrebaki” nie będą w stanie zatrudnić innego lewego obrońcy, to 34-latek mający najwięcej występów spośród wszystkich obcokrajowców zostanie w zespole. -> Przedłużył kontrakt z klubem do 30 czerwca 2021 roku.

Raffael (Borussia Mönchengladbach, 1985) – niewysoki atakujący jest idolem kibiców niemieckiej ekipy i wielu z nich nie wyobraża sobie jego rozstania ze „Źrebakami”. Na razie jednak trudno wyrokować, jaka czeka go przyszłość. Jedną z opcji cały czas jest powrót do Brazylii i zakończenie kariery w Cearze.

*

Daniel Brosinski (1.FSV Mainz, 1988) – prawy obrońca ma na koncie 20 meczów, 2 bramki i 3 asysty w przerwanym sezonie. Prowadzone są rozmowy w sprawie przedłużenia jego umowy, powinien pozostać w Moguncji.

*

Adrian Stanilewicz (Bayer Leverkusen, 2000) – defensywny pomocnik reprezentacji Polski U-20 mógł tylko dość regularnie zasiadać na ławce rezerwowych w drugiej połowie sezonu, nie dostając szansy występu w spotkaniu o punkty od szkoleniowca Petera Bosza. Sam fakt powołań do kadry meczowej wskazuje jednak na to, że strony widzą wspólną przyszłość. Warto także dodać, że 20-latek ma już za sobą debiut w barwach Bayeru za sprawą pojawienia się na boisku w starciu z AEK-em Larnaka w fazie grupowej Ligi Europy w poprzednich rozgrywkach.

Charles Aránguiz (Bayer Leverkusen, 1989) – niedoceniany środkowy pomocnik rodem z Chile przez moment znalazł się na czołówkach serwisów, gdy rzekomo temat jego pozyskania sondował Bayern. Ostatecznie „Bawarczycy” mieli uznać, że to po prostu zawodnik zbyt wiekowy na ich potrzeby. Ale Bayer w tym czasie nie próżnował i wszystko wskazuje na rychłe potwierdzenie dalszej współpracy. -> Przedłużył kontrakt z klubem do końca czerwca 2023 roku.

*

Stephan Lichtsteiner (Augsburg, 1984) – niezwykle doświadczony Szwajcar mógłby zapewne jeszcze postarać się o jedną roczną umowę w Bundeslidze, ale może zależeć mu na powrocie do ojczyzny po 15 latach. Media informowały już o poważnym zainteresowaniu ze strony jego macierzystego klubu - Grasshoppers Zürich. Tym samym kariera zawodnicza prawego defensora zostałaby spięta ładną klamrą.

*

Benjamin Stambouli (Schalke 04, 1990) – chociaż Francuz znajduje się poza grą od października 2019 roku, to sternicy klubu zapewniają o chęci podpisania z nim nowego kontraktu. Pierwsze rozmowy na ten temat miały miejsce już przed pandemią koronawirusa, dlatego nominalny stoper nie powinien zbytnio obawiać się o swoją przyszłość.

Daniel Caligiuri (Schalke 04, 1988) – pewniak na prawym skrzydle Schalke. Niemiecki klub chce przedłużyć z nim umowę. Nic dziwnego - doświadczenie w postaci 290 spotkań na poziomie Bundesligi, 39 bramek i 49 asyst sprawia, że spokojnie znalazłby zatrudnienie u innego pracodawcy.

*

Salomon Kalou (Hertha BSC, 1985) – doświadczony napastnik znajduje się na wylocie z Herthy już od dłuższego czasu i na pewno opuści Berlin po zakończeniu trwających rozgrywek. Niewiadomą wciąż pozostaje najbliższa przyszłość 34-letniego Iworyjczyka, który może zdecydować się na zawieszenie korków na kołku.

Vedad Ibišević (Hertha BSC, 1984) – kapitan „Starej Damy” znajdował się już właściwie na wylocie z klubu, ale przybycie Bruno Labbadii może spowodować zwrot jego sytuacji o 180 stopni. Niemiecki trener, z uwagi na obecną sytuację i prawdopodobnie niezwykle krótkie przygotowania do następnego sezonu, chce utrzymać większość dotychczasowego składu. Niewykluczone zatem, że Bośniak przedłuży obecną umowę przynajmniej do 30 czerwca 2021 roku.

Thomas Kraft (Hertha BSC, 1988) – chociaż w zespole ze stolicy Niemiec przebywa już od lipca 2011 roku, TO przez pięć ostatnich sezonów uzbierał zaledwie 25 występów. Z tego powodu wydaje się, że jest to dla niego łabędzi śpiew, jeśli chodzi o karierę w aktualnym klubie.

*

Robin Knoche (VfL Wolfsburg, 1992) – wychowanek VfL ma ofertę na stole, ale z mniejszą niż obecna pensją. Do tej stoper pory nie odpowiedział na nią i być może pierwszy raz w karierze opuści Wolfsburg.

*

Gelson Fernandes (Eintracht Frankfurt, 1986) – Szwajcar od kilku miesięcy zmagał się z poważnym urazem i to właśnie w dużej mierze od stanu zdrowia będzie zależeć jego dalsza kariera w zespole „Orłów”. Być może przyjdzie mu zawiesić piłkarskiej obuwie na kołku. -> Kończy karierę.

Jonathan de Guzmán (Eintracht Frankfurt, 1987) – rola byłego gracza takich klubów jak Villarreal, Swansea City czy SSC Napoli została w ostatnim czasie mocno zmarginalizowana. W efekcie obecnie nikt nie przewiduje innego scenariusza, jak zakończenie z nim współpracy.

Makoto Hasebe (Eintracht Frankfurt, 1984) – pod koniec roku wydawało się, że historia zatoczyło koło i tak jak 12 miesięcy temu, ponownie podpisze on nowy kontrakt, jednak nic takiego nie miało miejsce. Oczekiwania Japończyka są jasne: chce zakończyć karierę w ekipie z Frankuftu, lecz wciąż nie wiadomo, kiedy finalnie to nastąpi.

Marco Russ (Eintracht Frankfurt, 1985) – kiedy w sierpniu zeszłego sezonu stoper bądź defensywny pomocnik zerwał ścięgno Achillesa, wielu ekspertów wróżyło mu zakończenie kariery. Dziś, kilka miesięcy później, to widomo wciąż nad nim krąży. Mając jednak na uwadze jego dokonania w „Orłach” (blisko 330 spotkań w pierwszym zespole), można wyobrazić sobie, że Niemcowi zostanie zaoferowana praca w innych charakterze.

*

Janik Haberer (SC Freiburg, 1994) – środkowy pomocnik, a w przeszłości młodzieżowy reprezentant Niemiec, to wciąż młody, ale już doświadczony zawodnik. We Fryburgu bardzo go szanują, jednak dotychczasowe próby namówienia go na nową umowę spaliły na panewce. Dla Haberera na tym etapie kariery kuszące może okazać się przeniesienie do większego klubu.

Amir Abrashi (SC Freiburg, 1990) – reprezentant Albanii, grający na pozycji defensywnego pomocnika, ostatnio stanowił raczej uzupełnienie składu, więc raczej poszuka sobie nowego pracodawcy.

*

Sebastian Polter (Union Berlin, 1991) – Union zainwestował spore jak na swoje warunki pieniądze w sprowadzenie środkowego napastnika, a ten prezentował się solidnie na zapleczu Bundesligi. Na regularną grę w elicie nie ma już jednak szans i najprawdopodobniej będzie musiał wkrótce skupić się na poszukiwaniu nowego pracodawcy.

Rafał Gikiewicz (Union Berlin, 1987) – polski golkiper należy do grona najlepszych bramkarzy występujących w Bundeslidze. Interesują się nim dużo większe od Unionu kluby, jednak na ten moment Gikiewicz deklaruje chęć pozostania w Berlinie. -> Klub poinformował, że nie przedłuży kontraktu z polskim bramkarzem.

Christian Gentner (Union Berlin, 1985) – wiele osób przypuszczało, że 34-letni zawodnik zdecyduje się w niedalekim czasie zakończyć karierę w barwach VfB Stuttgart. Tymczasem doświadczony pomocnik postanowił przed startem sezonu przenieść się do Unionu i w dotychczas rozegranych spotkaniach stanowił mocny punkt drużyny z Berlina, dlatego z całą pewnością może liczyć na otrzymanie propozycji przedłużenia współpracy.

Florian Hübner (Union Berlin, 1991) – środkowy obrońca mógł liczyć na regularną grę w zespole ze stolicy Niemiec w minionym sezonie. Po wywalczeniu awansu został jednak zdegradowany do funkcji rezerwowego i dlatego nie będzie raczej zainteresowany pozostaniem w klubie na kolejny sezon.

Felix Kroos (Union Berlin, 1991) – 29-latek należał w przeszłości do grona utalentowany niemieckich zawodników. Swoim poziomem nigdy nie dorównał jednak dużo bardziej utytułowanemu bratu. W trwających rozgrywkach nie wyróżniał się niczym szczególnym i dlatego trudno przypuszczać, że władze drużyny z Berlina zdecydują się na aktywowanie opcji umożliwiającej przedłużenie współpracy z Kroosem o kolejne dwanaście miesięcy.

Michael Parensen (Union Berlin, 1986) – doświadczony defensor nie pełni pierwszoplanowej roli w ekipie Unionu i nic nie wskazuje na to, aby występował w niemieckim zespole w następnym sezonie.

Grischa Prömel (Union Berlin, 1995) – środkowy pomocnik stracił większą część obecnych rozgrywek ze względu na poważną kontuzję kolana, ale mimo wszystko powinien otrzymać propozycję podpisania nowego kontraktu ze stołecznym klubem. -> Przedłużył kontrakt z klubem do 30 czerwca 2021 roku.