23 najciekawsze transakcje letniego Transfer Deadline Day
2021-09-01 19:13:37; Aktualizacja: 3 lata temuOstatni dzień letniego okna transferowego przyniósł nam wiele operacji i zaskakujących zwrotów akcji. Spośród wszystkich ogłoszonych transakcji postanowiliśmy wyróżnić 23 najciekawsze.
Zakupowe szaleństwo w czołowych europejskich ligach dobiegło końca. W tym roku działo się wiele, a momentami nawet za wiele interesujących rzeczy w jednym czasie. Mimo to wierzymy, że zdołaliśmy sprostać wymaganiom naszych czytelników i pomimo wielu przeciwności przedstawiliśmy kluczowe momenty zakończonego okna transferowego w najlepszy możliwy sposób.
Z tej też okazji zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi zrealizowanymi w przeciągu ostatnich kilku miesięcy transakcjami i zapraszamy do zapoznania się z naszą listą najciekawszych operacji z Transfer Deadline Day.
***Popularne
37 najciekawszych już potwierdzonych letnich transferów [do 18 maja]
64 najciekawsze transfery ostatnich tygodni. Wciąż bez transakcji na ponad 50 milionów euro [od 19 maja do 15 czerwca]
76 najciekawszych transferów drugiej połowy czerwca. Igrzyska czas zacząć! [od 16 czerwca do 30 czerwca]
149 najciekawszych transferów pierwszej połowy lipca. Ruszyła maszyna, już nikt nie zatrzyma [od 1 lipca do 15 lipca]
119 najciekawszych transferów drugiej połowy lipca. Półmetek za nami [od 16 lipca do 31 lipca]
108 najciekawszych transferów pierwszej połowy sierpnia. Coraz bliżej brzegu [od 1 sierpnia do 16 sierpnia]
128 najciekawszych transferów drugiej połowy sierpnia. Pora na Transfer Deadline Day [od 17 sierpnia do 30 sierpnia]
***
Wielu dziennikarzy liczyło na to, że bohaterem ostatniegodnia letniego okna zostanie Kylian Mbappé, który za niebotyczną sumęprzeniesie się z Paris Saint-Germain do Realu Madryt.
Drużyna z Hiszpanii podjęła przynajmniej trzy próby, a według niektórychnawet cztery, pozyskania reprezentanta „Trójkolorowych”. Wszystkie zakończyłysię jednak niepowodzeniem utytułowanego klubu, dlatego „Królewscy” postanowiliw ekspresowym tempie odegrać się na ekipie z Parc des Princes i zwinęli imsprzed nosa Eduardo Camavingę.
Rozchwytywany pomocnik dawał bardzo długo do zrozumienia działaczom Rennes,że nie jest zainteresowany nawiązaniem dłuższej współpracy z macierzystymzespołem i pragnie dołączyć do jednej z czołowych europejskich ekip. Żadna znich nie była długo skłonna do sprostania oczekiwaniom „Czerwono-Czarnym” aż doostatniego dnia sierpnia, kiedy to oferta złożona przez Real Madryt iopiewająca na 31 milionów euro skłoniła drużynę z Ligue 1 do sprzedażyutalentowanego zawodnika. W ten sposób 18-latek stał się bohaterem największejoperacji zrealizowanej w Transfer Deadline Day.
Trzykrotny reprezentant Francji wyprzedził tym samym nieznacznie Nikolę Vlašicia i Daniela Jamesa, którzy według różnych źródeł, mogli kosztować tylesamo właścicieli West Hamu United oraz Leeds United po tym, jak przenieśli siędo wymienionych klubów odpowiednio z CSKA Moskwa i Manchester United.
Z tej dwójki dużo bardziej nastawiony na przeprowadzkę był reprezentantChorwacji. Zespół z Rosji twardo stawiał jednak sprawę w kwestii wysokościkwoty odstępnego za blisko 24-letniego piłkarza, co skutecznie odstraszyłosporą liczbę drużyn zainteresowanych jego usługami. Na koniec okna ichoczekiwaniom postanowiły sprostać „Młoty” i dzięki temu Vlašić podejmie drugąpróbę zaistnienia na poziomie Premier League po nieudanym pobycie w Evertonie. Zkolei James został niejako wypchnięty z „Czerwonych Diabłów” i ten faktwykorzystały „Pawie”.
***
Trzy wymienione transakcje były największymi zrealizowanymi w TransferDeadline Day. Co prawda nie opiewały one na wielkie sumy, ale patrząc na całokształtostatniego dnia sierpnia nie mogliśmy narzekać na nudę. Zadbał o to międzyinnymi Tottenham, który popisał się sprowadzeniem Emersona Royala z Barcelony za 25 milionów euro. Brazylijczyk byłprzed długi czas typowany do opuszczenia „Dumy Katalonii” tuż przed i podokonaniu jego przymusowego wykupu z Betisu.
Koniec końców został jednak zgłoszony do zmagań w LaLidze i zdążył rozegraćtrzy spotkania dla ekipy z Camp Nou. Z tego też względu można było zakładać, żepozostanie do dyspozycji Ronalda Koemana. W ostatniej chwili ta sytuacja uległazmianie i defensor będzie kontynuował karierę w Anglii.
W tym samym kierunku podążyli Marc Cucurella, Takehiro Tomiyasu, Odsonne Édouard i Cristiano Ronaldo. Pierwszy z nich był już od pewnego czasudogadany z Brighton i czekał jedynie na dopięcie wszystkich kwestii administracyjnych,aby móc zostać oficjalnie zaprezentowany.
Do sprowadzenia drugiego bardzo przymierzały się wspomniane już „Koguty”,ale z uwagi na trudne rozmowy z Bologną wycofały się z pomysłu zakontraktowaniaJapończyka i ten zaczął w związku z tym nastawiać się na pozostanie w Serie A.Rzutem na taśmę zgłosił się po niego jednak Arsenal, który był na tylezdeterminowany, że spełnił oczekiwania włoskiego klubu.
Natomiast Édouard do samego końca wierzył w swój transfer do Premier Leaguei po fiaskach związanych z zasileniem Leeds United, Aston Villi, Leicester Cityzgodził się ostatecznie na grę w Crystal Palace, gdzie może się wypromować itrafić stosunkowo szybko do mocniejszego klubu.
W przypadku Cristiano Ronaldo dopełniono jedynie formalności powcześniejszym poinformowaniu o pozyskaniu go przez Manchester United zJuventusu. Mimo wszystko nie sposób pominąć definitywnych przenosin takiejosobistości.
***
Za sumy opiewające na mniej niż 20 milionów euro swoje kluby spośródwyróżnionych przez nas transferów zmienili jeszcze trzej zawodnicy. Wśród nichznalazł się jedyny polski bohater Transfer Deadline Day w osobie Jakuba Kiwiora, który trafił za 1,5miliona euro kwoty podstawowej z MŠK Žilina do Spezii Calcio.
Pozostałe dwie operacje były znacznie bardziej okazalsze i zostałyzrealizowane odpowiednio przez RB Lipsk i Stade Rennais. Pierwsi zakontraktowalizbuntowanego Ilaixa Moribę zBarcelony za 16 milionów euro w miejsce sprzedanego Marcela Sabitzera. Z koleidrudzy skorzystali z możliwości wzmocnienia siły ognia osobą Gaëtana Laborde’a z Montpellier za 15milionów euro.
***
Reszta wyróżnionych przez nas transakcji odbyła się na zasadziewypożyczenia. Z tej puli bez wątpienia napierwszy plan wysuwa się transferowe domino uruchomione na minuty przedzamknięciem okna. Wówczas jako pierwsza uaktywniła się Chelsea, którapoinformowała, że udało się jej dopiąć swego w sprawie Saúla Ñígueza z Atlético Madryt. Kilkachwil później komunikat wydali mistrzowie Hiszpanii, z którego dowiedzieliśmysię o zrealizowaniu operacji powrotu Antoine’a Griezmanna, a to z kolei umożliwiło Barcelonie potwierdzenie pozyskania Luuka de Jonga z Sevilli.
W większym spokoju bardzo interesującego transferu dokonałoParis Saint-Germain, sprowadzając wielce utalentowanego Nuno Mendesa z Sportingu, o któregobiły się praktycznie wszystkie czołowe europejskie kluby.
Z taką konkurencją nie musiał się mierzyć Juventus, który ściągnął dosiebie z powrotem Moise’a Keana. Wten sposób historia zatoczyła koło, ponieważ środkowy napastnik odszedł zzespołu z powodu pozyskania Cristiano Ronaldo i teraz wraca do Turynu zewzględu na… odejście Cristiano Ronaldo.
Z pozostałych wypożyczeń na uwagę zasługuje także wzmocnienie czeskiejkolonii w West Hamie United, gdzie do Vladimira Coufala i Tomáša Součka dołączyłich niedawny klubowy kolega ze Slavii - Alex Král. Pomocnik przeszedł jednak nieco inną drogę od swoichrodaków, bo przeniósł się do „Młotów” ze Spartaka Moskwa.
Nie sposób też przejść obojętnie wobec opuszczenia szeregów Arsenalu przez Héctora Bellerína. Na nadejście tegomomentu zanosiło się od pewnego czasu, ale wybór Hiszpana nowego zespołu przezcenionego obrońcę wydaje się bardzo zaskakujący, bo postanowił kontynuować karieręw… Betisie.
Jeżeli zaś chodzi o pozostałe tymczasowe transfery, to tutaj polecamyzwrócić uwagę na przeprowadzki Juniora Messiasa do Milanu (z Crotone), Josipa Brekalo do Torino (z Wolfsburga), Ademoli Lookmana do Leicester City (z RB Lipsk), Valentino Lazaro do Benfiki (z Interu Mediolan) oraz Pablo Sarabii do Sportingu (z PSG).
***