Transferowe PODSUMOWANIE września. Ostatnia prosta

Transferowe PODSUMOWANIE września. Ostatnia prosta
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Wyjątkowe letnie okno transferowe dobiega już końca. Przed nami jeszcze deadline, ale zanim on nastąpi, to zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem największych i najciekawszych transakcji przeprowadzonych we wrześniu.

Wybuch pandemii koronawirusa pokrzyżował w znaczącym stopniu plany piłkarskich zespołów, co naturalnie odbiło się na całym rynku transferowym. Z tego też powodu nie obracano na nim pokaźnymi sumami, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Mimo to przedstawiciele poszczególnych drużyn wydali ponad miliard euro na wzmocnienia swoich klubów w minionych tygodniach. Dla porównania w poprzednich trzech miesiącach łączna kwota wykonanych transakcji nie przekroczyła wspomnianej magicznej granicy.

Teraz stało się to możliwe za sprawą sporej liczby transferów zrealizowanych na sumę wynoszącą przynajmniej 20 milionów euro. We wrześniu byliśmy świadkami aż 23 takich transakcji, które stanowiły znaczącą część podanej powyższej kwoty – blisko 50 procent.

Spośród nich największego zakupu dokonali właściciele Chelsea, którzy sprowadzili do siebie Kaia Havertza z Bayeru Leverkusen za 70 milionów euro. Tym samym utalentowany ofensywny zawodnik stał się najdroższym Niemcem w historii futbolu. Ponadto „The Blues” ściągnęli upragnionego nowego bramkarza w osobie Édouarda Mendy’ego z Rennes za 24 miliony euro.

Na kolejnych miejscach pod względem wysokości sumy odstępnego uplasowała się trójka Portugalczyków oraz jeden Holender. Z tego grona za największą kwotę swojego pracodawcę zmienił Rúben Dias, który przeniósł się z Benfiki do Manchesteru City za 68 milionów euro.

Na podium największych transakcji z zeszłego miesiąca załapał się jeszcze Diogo Jota. 23-letni skrzydłowy w cieniu wielkich plotek zamienił Wolverhampton na Liverpool za 43 miliony euro. Poza nim do mistrza Anglii zawitał także Thiago Alcántara. Hiszpan po burzliwych negacjach został sprzedany za 22 miliony euro przez Bayern Monachium.

Ponadto nieznacznie niższą sumę na zakontraktowanie Donny’ego van de Beeka z Ajaksu Amsterdam i Fábio Silvy z FC Porto wydały odpowiednio Manchester United oraz Wolverhampton – po 40 milionów euro. Dla „Wilków” sprowadzenie portugalskiego snajpera za podaną kwotę oznacza dokonanie przez nich największego zakupu w historii. W ich przypadku wypada nam także nadmienić, że we wrześniu zainwestowali jeszcze o dziesięć milionów mniej w ściągnięcie Nélsona Semedo z Barcelony.

Za ponad 20 milionów euro swoich pracodawców zmieniło jeszcze piętnastu zawodników. Po dwa takie transfery zrealizowały (poza Wolverhampton – trzy i Chelsea oraz Liverpool – po dwa) jeszcze trzy angielskie zespoły – Leicester City, Aston Villa oraz Everton. Pierwsi przeznaczyli blisko 60 milionów euro na sprowadzenie Wesleya Fofany z Saint-Étienne (35 mln euro) i Timothy’ego Castagne’a z Atalanty (24 mln euro). Z kolei pozostałe dwie drużyny nieco ponad lub dokładnie 50 milionów euro na zakontraktowanie odpowiednio Ollie’ego Watkinsa z Brentfordu (30,8 mln euro), Bertranda Traoré z Olympique’u Lyon (20,5 mln euro), Allana z Napoli (25 mln euro) oraz Abdoulaye’a Doucouré z Watfordu (25 mln euro).

Wszystkie powyższe transakcje dotyczą przenosin poszczególnych piłkarzy wewnątrz lub przychodzących do Anglii. Z pozostałych operacji jeszcze cztery dotyczyły klubów z Premier League. Spośród nich najwięcej zainwestował Tottenham w sprowadzenie Sergio Reguilóna z Realu Madryt (30 mln euro). Nieznacznie mniej na nowych defensorów wydali Arsenal i Leeds United. Ci pierwsi kupili Gabriela Magalhãesa z Lille za 26 milionów euro, a drudzy Diego Llorente z Realu Sociedad za 20 milionów. Ponadto swoją siłę ognia wzmocniło Newcastle United, które przeznaczyło 22,25 miliona euro na zakontraktowanie Calluma Wilsona z Bourhemouth.

Prosta matematyka pokazuje, że tylko pięć transferów przekraczających 20 milionów euro miało miejsce poza Wyspami Brytyjskimi. Wypada nam także zaznaczyć, że nie wyniosły one jednocześnie ponad 30 milionów euro, co pokazuje, że kryzys finansowy wywołany przez pandemię koronawirusa dotknął najmocniej drużyny spoza Anglii.

Niemniej jednak taki Bayer Leverkusen szybko wykorzystał pieniądze otrzymane z tytułu sprzedaży Kaia Havertza na sprowadzenie Patricka Schicka z Romy za 27 milionów euro. Za identyczną sumę z Dalian Pro miał zostać wykupiony Yannick Carrasco przez Atlético Madryt, który spędził drugą część minionego sezonu na zasadzie wypożyczenia w hiszpańskim zespole.

Za nieznacznie niższą kwotę, ale za to rekordową, swojego pracodawcę zmienił Darwin Núñez, który stał się bohaterem największej sprzedaży w historii LaLiga 2 i zakupu w portugalskiej lidze za sprawą dołączenia do Benfiki z Almerii za 24 miliony euro.

Na sam koniec tej części podsumowania zostały nam transfery RB Lipsk i Olympique’u Lyon. Ci pierwsi po długich negocjacjach sprowadzili następcę Timo Wernera w osobie Alexandra Sørlotha z Crystal Palace (22 mln euro), a drudzy wykorzystali okazję i ściągnęli do siebie Lucasę Paquetę z Milanu (20 mln euro).

***

Pozostałe transakcje gotówkowe mające miejsce we wrześniu nie przekroczyły granicy 20 milionów euro i musimy przyznać, ze stosunkowo niewiele było takich, które zmusiły poszczególne drużyny do wyłożenia ponad 10 milionów euro na sprowadzenie nowych zawodników. W sumie takich operacji zanotowaliśmy tylko szesnaście.

Najbliżej osiągnięcia wspomnianego pułapu był Inter Mediolan, który po zaledwie jednym sezonie zdecydował się na skorzystanie z prawa do odkupu Andrei Pinamontiego z Genoi za 19,5 miliona euro. Nieco mniejszą kwotę na sprowadzenia Vedata Muriqiego z Fenerbahçe (18 mln euro) przeznaczyło Lazio, które tym samym dokonało największego swojego zakupu od pięciu lat.

Na podium operacji mieszczących się w graniach 10-20 milionów euro znalazł się jeszcze transfer z udziałem Emiliano Martíneza, który przeniósł się z Arsenalu do Aston Villi za 17,4 miliona euro. Do tego samego klubu za sporą gotówkę trafił także Matty Cash z Nottingham Forest (15,7 mln euro).

W gronie pozostałych transakcji ze wspomnianych ramach znalazły się jeszcze dwa dokonane przez zespoły z Premier League oraz jeden z Serie A. Wewnętrzne przeprowadzki na angielskim terenie zaliczyli Jamal Lewis (z Norwich City do Newcastle za 16,5 mln euro) i Grady Diangana (z West Hamu United do West Bromwich Albion za 13,5 mln euro). Natomiast na Półwysep Apeniński zawitał Aleksiej Miranczuk z Lokomotiwu Moskwa (14,5 mln euro).

Reszta transferów miała miejsce już w innych krajach i dotyczyła zmian pracodawcy dokonanych przez Pervisa Estupiñána (z Watfordu do Villarrealu za 16,4 mln euro), Gonzalo Martíneza (z Atlanty United do Al-Nassr za 16,4 mln euro), Nicolása Otamendiego (z Manchesteru City do Benfiki za 15 mln euro), Kevina Vollanda (z Bayeru Leverkusen do AS Monaco za 15 mln euro), Jhona Córdoby (z Köln do Herthy za 15 mln euro), Alfreda Gomisa (z Dijon do Rennes za 15 mln euro), Luisa Henrique (z Três Passos do Olympique’u Marsylia za 12 mln euro), Marcosa Acuñi (ze Sportingu do Sevilli za 10 mln euro) oraz Baptiste’a Santamaríi (z Angers do Freiburga za 10 mln euro).

Ponadto wypada nam nadmienić, że RB Lipsk może pochwalić się zrealizowaniem już pierwszego letniego wzmocnienia przed startem sezonu 2021/2022 za sprawą wygrania walki o względy Joški Gvardiola z Dinama Zagrzeb (16 mln euro).

***

Naturalnie największą część gotówkowy transferów w minionym miesiącu stanowiły te nieprzekraczające kwoty 10 milionów euro. Spośród nich postanowiliśmy wybrać te najciekawsze, do których zaliczyliśmy przenosiny takich graczy jak:

***

Na powyższej liście padło już kilka polskich nazwisk, dlatego tradycyjnie w tej części podsumowania przejdziemy do przyjrzenia się najciekawszym ruchom mającym miejsce w ostatnich tygodniach na naszym krajowym podwórku.

Na początek przypomnimy transfery zrealizowane przez Lecha Poznań, który jako jedyny z naszych zespołów zameldował się w fazie grupowej Ligi Europy, gdzie będą mieli szanse wystąpić tacy sprowadzeni piłkarze jak Mohamad Awad (wypożyczony z Maccabi Hajfa), Wasyl Kraweć (wypożyczony z CD Leganés) i Nika Kaczarawa (wypożyczony z Anorthosisu).

Pozostałe zespoły występujące na poziomie Ekstraklasy sukcesywnie uzupełniały swoje szeregi we wrześniu i na tej płaszczyźnie postanowiliśmy wyróżnić transakcje związane z pozyskaniem – Jakuba Bednarczyka przez Zagłębie Lubin, Iviego Lópeza, Petara Mamicia i Daniela Szelągowskiego przez Raków Częstochowa, Marcela Zylli i Bartłomieja Pawłowskiego przez Śląsk Wrocław, Mateja Rodina i Ivana Folicia przez Cracovię, Michala Frydrycha przez Wisłę Kraków, Joela Valencii przez Legię Warszawa oraz Fedora Černycha i Fernána Lópeza przez Jagiellonię Białystok.

Pola powyższym ekipom nie ustępują beniaminkowie najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce w postaci Warty Poznań i Stali Mielec. Ci pierwsi postawili w ostatnich tygodniach na zagraniczny zaciąg i podpisali umowy z Robertem Ivanovem oraz Mario Rodríguezem. Z kolei drużyna z Podkarpacia wypożyczyła Damiana Pawłowskiego z Wisły Kraków i Wojciecha Błyszki z Jagiellonii Białystok oraz pozyskała Martina Susa na zasadzie wolnego transferu.

Z kolei na zapleczu kolejnych uzupełnień w swoich kadrach dokonali spadkowicze, do których dołączyli – Kamil Dankowski i Jowin Radziński (ŁKS), Marcel Gąsior (Korona Kielce) i Bartosz Boniecki (Arka Gdynia).

Z pozostałych transakcji mających miejsce na poziomie pierwszej ligi postanowiliśmy jeszcze zwrócić na uwagę na przenosiny takich graczy jak:

W niższych klasach kibice nie mogą także narzekać na nudę, ponieważ na lokalnych boiskach będą mogli oglądać takich graczy jak Jarosław Fojut (Stal Reszów) czy Tomasz Hołota w (KKS 1925 Kalisz).

***

W minionym miesiącu byliśmy świadkami także wielu interesujących transakcji związanych z pozyskiwaniem zawodników z kartą w ręku przez poszczególne kluby.

Wśród nazwisk, które w tym kontekście przewinęły się przez rynek znajdują się te bardziej lub mniej znane nam nazwiska takie jak - Sidney Sam (Antalyaspor), Vedad Ibišević (Schalke 04), Adil Rami (Boavista), Maicon (Villa Nova), James Rodríguez (Everton), Ricardo Quaresma (Vitória SC), Ryan Fraser (Newcastle United), Rafael (İstanbul Başakşehir), Armando Sadiku (BB Erzurumspor), Andrija Živković (PAOK), Giacomo Bonaventura (Fiorentina), Vito Mannone (AS Monaco), Yann M'Vila (Olympiakos), Lucas Biglia (Fatih Karagümrük), Branislav Ivanović (West Bromwich Albion), Waleri Bożinow (Lewski Sofia), Charlie Adam (Dundee FC), Borja Valero (Fiorentina), Gonzalo Higuaín (Inter Miami), Eran Zahavi (PSV), Obafemi Martins (Wuhan Zall), Ravel Morrison (ADO den Haag), Arturo Vidal (Inter Mediolan), Balázs Dzsudzsák (Debreceni VSC), Luis Suárez (Atlético Madryt), Diego Godín (Cagliari), Vincent Aboubakar (Beşiktaş), Kevin-Prince Boateng (Monza) i Thiago Cionek (Reggina).

***

Na sam koniec zostawiliśmy sobie wypożyczenia. Tych było we wrześniu całkiem sporo, ale my postanowiliśmy wyróżnić najciekawsze, do których zaliczyliśmy tymczasowe przenosiny do innych klubów takich piłkarzy jak:

***

Transakcje potwierdzone lub mające przymus wykonalności, o których wiedzieliśmy przed początkiem czerwca.

Transakcje potwierdzone w czerwcu.

Transakcje potwierdzone w lipcu.

Transakcje potwierdzone w sierpniu.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Mohamed Salah wściekły na Jürgena Kloppa. „Będzie ogień, jeśli coś powiem” [WIDEO] Mohamed Salah wściekły na Jürgena Kloppa. „Będzie ogień, jeśli coś powiem” [WIDEO] „Jestem w trakcie zbierania szczęki z podłogi”. Kapitalny gol gwiazdy Górnika Zabrze [WIDEO] „Jestem w trakcie zbierania szczęki z podłogi”. Kapitalny gol gwiazdy Górnika Zabrze [WIDEO] Widzew Łódź zdecydował w sprawie Rafała Gikiewicza Widzew Łódź zdecydował w sprawie Rafała Gikiewicza FC Barcelona wreszcie znalazła następcę Sergio Busquetsa? Zaawansowane negocjacje FC Barcelona wreszcie znalazła następcę Sergio Busquetsa? Zaawansowane negocjacje Erik Expósito dopina długo wyczekiwany transfer?! Erik Expósito dopina długo wyczekiwany transfer?! AC Milan o krok od zakontraktowania rozchwytywanego trenera?! AC Milan o krok od zakontraktowania rozchwytywanego trenera?! Gonçalo Feio z niespodziewaną decyzją w sprawie Kacpra Tobiasza Gonçalo Feio z niespodziewaną decyzją w sprawie Kacpra Tobiasza „Myślę, że Marek Papszun zdecydowałby się poprowadzić ten klub” „Myślę, że Marek Papszun zdecydowałby się poprowadzić ten klub”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy